آیا برنامه‌های باروری مفید هستند؟

برنامه‌های باروری
0 ۳۸

آیا برنامه‌های باروری به اندازه محبوبیت‌شان، کاربردی‌اند؟

برای بسیاری از زنان در سن باروری، رایج‌ترین روش برای ارزیابی سلامت قاعدگی و باروری به معنی دیدارهای منظم از یک متخصص زنان و یا متخصص بالینی دیگر است.

هنگامی که نوبت به ارزیابی تغییرات در باروری، سلامت قاعدگی و کیفیت زندگی می‌رسد، این بازدیدها به طور معمول بر یادآوری تکیه می‌کنند، که می‌تواند منجر به عدم صحت در ارزیابی شود.

شما همچنین می‌توانید برای تکمیل دانسته‌های خود در زمینه باروری، مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمائید:

از سوی دیگر، امروزه بسیاری از زنان از برنامه‌های، روش آگاهی باروری (FAM یا fertility awareness method) به منظور کمک به آنها در چرخه قاعدگی، استفاده می‌کنند.

بسیاری از این چنین برنامه‌هایی در دسترس هستند که نشان می‌دهد که آنها در سال‌های اخیر چقدر محبوب شده‌اند.

اما چگونه برنامه‌های FAM دقیق هستند؟ کاربران چه چیزی را دنبال می‌کنند؟ آیا آنها می‌توانند به آنها و متخصصین زنان کمک کنند؟

پاسخ به این سوالات به یک دلیل ساده دشوار است: نه بازدید و نه استفاده از برنامه به صورت سیستماتیک در سطح جمعیتی برای تعیین و مقایسه دقت آن‌ها در ارزیابی سلامت قاعدگی و باروری به روش معنی‌داری مورد مطالعه قرار نگرفته است.

این همان چیزی است که Laura Symul در آزمایشگاه اپیدمیولوژی دیجیتال در مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان انجام داده است.

Symul با هم‌کاری دانشگاه استنفورد (که اکنون به آن پیوسته‌است)، مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ را بر روی ۲۰۰ هزار کاربر از دو برنامه کاربردی، Sympto و Kindara رهبری کرده است.

هر دو برنامه روش علامتی-دمایی را (Sympto-Thermal) پشتیبانی می‌کنند و شناسایی زمان‌های باروری و ناباروری چرخه قاعدگی زن را با دنبال کردن ، دمای بدن در هنگام بیدار شدن و سایر علائم زیستی، تسهیل می‌کند.

دانشمندان بیش از ۳۰ میلیون روز مشاهدات را از بیش از ۲.۷ میلیون چرخه قاعدگی دنبال کردند.

مطالعه دو هدف کلی داشت:

  1. اینکه چگونه و چه کاربرانی داوطلبانه در برنامه های FAM چرخه خود را دنبال می‌کنند.
  2. کشف این که آیا این سوابق، اجازه تشخیص دقیق و تخمین زمان تخمک‌گذاری را می‌دهند یا خیر.

از نظر جمعیتی و رفتار کاربر، این مطالعه نشان داد که یک کاربر معمولی FAM حدود 30 سال سن دارد، در یک کشور غربی (در اروپا یا شمال امریکا) زندگی می‌کند و دارای BMI سالم است.

کاربران برنامه اغلب مشاهدات خود را زمان، رابطه جنسی ثبت می‌کنند و هنگامی که به آن‌ها در سطح جمعیتی نگاه می‌کنید، علائم سطحی هشدار باروری را نشان می‌دهند و الگوهای موقتی را نشان می‌دهند که در مطالعات بالینی در مقیاس کوچک به دقت مورد توجه قرار گرفته‌اند.

در تجزیه و تحلیل داده‌ها، دانشمندان دریافتند که زنانی که به دنبال بارداری هستند هر روز علائم علامتی-دمایی خود را به میزان ۴۰ درصد از کل چرخه‌های قاعدگی خود اندازه‌گیری می‌کنند.

سپس، با مدل سازی داده‌ها، آنها دریافتند که طول دوره و محدوده فاز فولیکولی، که باعث شروع چرخه قاعدگی و پایان تحمک‌گذاری، بیشتر از گزارشات گذشته بود.

در واقع، مدل سازی نشان داد که تنها 24٪ از تخمک‌گذاری‌ها در روزهای 14 تا 15 از چرخه قاعدگی رخ می‌دهند. از سوی دیگر، داده‌ها نشان دادند که مدت و دامنه فاز لوتئال (قسمت دوم چرخه قاعدگی) مشابه مطالعات قبلی است.

مطالعات چه می‌گوید؟

این یافته روشی مقرون‌به‌صرفه برای بررسی تعاملات بین سیکل قاعدگی و سایر سیستم‌های فیزیولوژیکی در مقیاس وسیع ارائه می‌دهد.

Laura Symul می‌گوید:

مطالعه ما یک زمینه مشترک برای کاربران و پزشکان آن‌ها فراهم می‌کند تا سوابق دیجیتالی خود را ثبت کنند، الگوهای قاعدگی خود را ارزیابی کرده و آن‌ها را با آمار ما مقایسه کنند.

فن‌آوری‌های جدید، و به ویژه فن‌آوری خود رهگیری‌کننده، شیوه ادراک و سلامت ما را تغییر می‌دهند.

مطالعه ما نشان می‌دهد که کاربران به طور داوطلبانه چرخه قاعدگی و علایم بدن مرتبط با باروری را خیلی زیاد ردیابی می‌کنند و آنچه که آنها دنبال می‌کنند با آنچه انتظار می‌رود همسو است.

در حالی که این اندازه‌گیری‌ها و مشاهدات به طور کامل منظم نیستند، آن‌ها اطلاعات ارزشمندی برای استنتاج تغییرات هورمونی اساسی و زمان‌بندی تخمک‌گذاری به شیوه‌ای که هم در زمان و هم در تعداد شرکت کنندگان مقیاس پذیر است، فراهم می‌کنند.

Marcel Salathé، رئیس آزمایشگاه اپیدمیولوژی دیجیتال، اضافه می‌کند:

رویکرد اپیدمیولوژی دیجیتال که در اینجا ارائه شده‌است، می‌تواند به درک بهتر سلامت چرخه قاعدگی و ارتباط آن با سلامت زنان که به شدت مورد مطالعه قرار گرفته‌است، کمک کند.

منبع مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان
مقاله Nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.