اختلال پانیک و تغییرات ایجاد شده در مسیرهای شیمیایی میتوکندری به هم مرتبط هستند

0 7

اختلال پانیک و منشا آن

موتورخانه سلول یا همان میتوکندری انرژی لازم برای فعالیت‌های سلولی را مهیا می‌سازد. اما آن فعالیت‌ها زمانی که استرس و فشارهای مزمن باعث ایجاد شدن اضطراب در انسان و موش‌ها شود، دچار اختلال می‌شوند که باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند اختلال پانیک می‌شود.

شما همچنین می‌توانید این مقاله‌ها را نیز مطالعه نمایید:

استرس مزمن در اثر زندگی در محیط پر از رویداد‌های استرس‌زا مثل طلاق، بیکاری، از دست دادن افرادی که عاشق آنها هستیم و همچنین جنگ‌ها اصلی‌ترین فاکتورهای خطر برای ایجاد شدن اختلال پانیک و اضطراب هستند.

همه افرادی که یک زندگی پر از رویدادهای استرس‌زا را تجربه می‌کنند دچار چنین بیماری نمی‌شوند ولی هرچند دانشمندان به دنبال شناسایی مسیرهایی هستند که باعث اجاد مقاومت خاص بعضی افراد به استرس می‌شوند، همانطور که بعضی از افراد درمقابل اضطراب ضعیف و آسیب‌پذیر می‌باشند.

در این مطالعه، محققان موش‌هایی را مطالعه کردند که علائم اضطراب و افسردگی مانند اجتناب از مراوده‌های اجتماع را نشان می‌داد که علت آن نیز این بود که در معرض سطوح بالایی از استرس قرار گرفته بود. محققان با استفاده از مسیرهای چند جانبه، تغییرات ایجاد شده در فعالیت ژنی و تولید پروتئین در نقاط کلیدی مغز در پاسخ به استرس و اضطراب را بررسی کردند.

این تحلیل‌ها نشان می‌داد که تعدادی تغییرات در میتوکندری موجود در سلول‌های مغزی موش‌های قرار گرفته در معرض استرس وجود دارد که در موش‌های سالم قابل رویت نیست.

تست نمونه خون‌های افراد بیمار

در ادامه با تست کردن نمونه خون‌هایی که از افراد مبتلا به اختلال پانیک بعد از حملات پانیک گرفته شده بود، محققان متوجه تفاوت‌هایی در مسیرهای میتوکندریایی آنها شدند و این موارد نشان دهنده این بود که تغییرات در متابولیسم انرژی سلولی احتمال راه مشترکی است که حیوانات در هنگام مواجهه با استرس انجام می‌دهند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که اثر سطوح بالای استرس باعث ایجاد ضربه‌ای اساسی به فعالیت موتورخانه‌های سلول می‌شود، البته این یافته‌‌ها باعث می‌شود که راه‌هایی جدید برای تحقیق درمورد بیماری‌های مربوط به استرس باز شود.

محقق این تحقیقات Iiris Hovatta می‌گوید:

اطلاعات کمی درباره چگونگی اثر استرس مزمن بر روی متابولیسم انرژی سلولی وجود دارد. مکانیسم‌های تحت این عوامل احتمالا بتوانند کلیدی برای اهداف جدید برای مداخله‌های درمانی در بیماری‌های مربوط به استرس به ما ارائه دهند.

مطالعات آینده درباره عوامل ایجاد کننده این تغییرات احتمالا شاید بتواند بسیاری از نگرش‌های لازم برای پایه‌های مولکولی اختلال پانیک و دیگر اختلالات اضطرابی را برطرف کند. این یک قدم حساس برای ایجاد کردن درمان‌های بهتر اضطراب است.

مقاله PLOS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.