استرس ناباروری تاثیری بر درمان آن ندارد

0 ۳۳

استرس ناباروری

بانوانی که از روش‌های کمک باروری بهره می‌گیرند، در اثر مشکلات در باردار شدن و مطمئن نبودن از تاثیرگذار بودن روش‌های درمانی دچار اضطراب و استرس ناباروری خواهد شد.

ناباروری یک مشکل پزشکی است و ممکن است همراه با خود مشکلاتی از جمله فشارهای خانواده و جامعه، اضطراب استرس ناباروری داشته باشد. این روند ممکن است مشکلات جد روحی و روانی برای فرد ایجاد کند.

برای کسب اطلاعات کامل پیرامون انواع ناباروری در زنان و مردان، مقاله جامع ناباروری را مطالعه کنید:

هر آنجه باید درباره ناباروری بدانیم

بررشس تاثیر اضطراب بر نروش‌های درمان ناباروری

اضطراب، استرس و افسردگی حالت‌هایی هستند که سلامت اشخاص را به خطر می‌اندازند. اما آیا این روند بر روش‌های درمان نازایی نیز تاثیر گذار است؟

در همین زمینه محققان کشورمان در پژوهشگاه رویان و با همکاری پژوهشگران دانشگاه‌های جندی شاپور اهواز و گیلان اقدام به طراحی پژوهشی پیرامون بررسی تاثیرات اضطراب و استرس ناباروری بر موفقیت رو‌ش‌های کمک باروری نمودند.

در این پژوهش، وضعیت و شرایط مختلف تعداد 142 تن از بانوان با مشکل ناباروری بررسی و آنالیز شدند. متوسط بارداری در این بانوان 26.8 درصد بود.

استرس ناباروری تاثیری بر درمان ندارد

پژوهشگران با بررسی سن، مدت زمان ناباروری و علت ناباروری زنان شرکت کننده در این مطالعه دریافتند که هیچ گونه رابطه معنا‌‌‌‌‌‌‌داری که نشان دهد موفقیت روش‌‌‌‌های کمک باروری با استرس، اضطراب و افسردگی ارتباطی دارد، وجود ندارد.

بر طبق مشاهدات، در بانوان با سن بالا و بانوانی که بیش از یک مشکل باروری داشتند، میزان باروری کمتری نسبت به درصد کلی مشاهده شد، منشاء این موضوع نیز فیزیولوژیکی بوده و ارتباطی با عوامل اضطرابی و استرس ناباروری نداشته است.

مطالعه مذکور در مجموع نشان می‌هد که اضطراب، استرس ناباروری و افسردگی بانوان اثر چشمگیر و معنا‌‌‌داری بر موفقیت‌های روش‌‌‌‌‌های کمک باروری نخواهد داشت.

پژوهش فوق نتیجه تلاش‌های بهناز نوید، سامان معروفی زاده، دکتر رضا سامانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان است.

نتایج این تحقیقات در قالب مقاله‌ای در نشریه بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌المللی BMC Research Notes به چاپ رسیده است. مقاله مذکور را اینجا مشاهده کنید.

منبع:

پژوهشگاه رویان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.