استفاده گاز اعصاب جنگ جهانی اول در مزارع و اثر آن بر هوش نوزادان

گاز اعصاب
0 1

اثرات مواد ارگانوفسفات

فعالان بهداشت عمومی به اسنادی دست پیدا کرده اند که حاکی از آن است که در معرض قرار گرفتن حشره کش هایی که به ارگانوفسفات ها مشهور هستند در دوران جنینی باعث اختال در رشد نورون های عصبی جنین شود.

در یک بررسی علمی و فراخوانی برای اقدام که در مجله PLOC Medicine محققان از سیاستمداران خواستار وارد شدن به این مسئله شدند تا این نوع حشره کش ها را از رده خارج کنند.

محقق موسسه MIND و پروفسور علوم بهداشت عمومی ایروا هرتز-پیکیوتو می گوید: اسناد محکمی در دست داریم مبنی بر ارتباط در معرض قرار گرفتن زنان حامله در برابر این حشره کش ها با کمبود IQ، سختی در یاد گرفتن، حافظه و یا مشکل در تمرکز فرزندان.

همچنین هرتز-پیکویوتو افزود: هرچند که یک نوع از این ارگانوفسفات ها که کلوپیریفوس است در مرکز دید ملی است ولی بر اساس مشاهدات ما تمام این کلاس از مواد شیمیایی خطرناک هستند.

منشا این مواد شیمیایی از گاز های اعصابی است که به عنوان سلاح جنگی در جنگ جهانی اول استفاده می شدند و حالا همین ارگانوفسفات ها در مزارع، مراکز فروش و مدارس برای کنترل حشرات استفاده می شود. این مواد با بلوکه کردن سیگنال های عصبی حشرات را می کشند.

 

خطرات زیاد حتی در کمترین حد در معرض قرار گرفتن

هرچند با این محدودیت های اعمال شده در استفاده از ارگانوفسفات ها اما محققان معتقداند که این کافی نیست. بر پایه بیش از 30 مطالعه اپیدمی لوژیک  و اعداد و ارقام به دست آمده از آزمایشات انجام گرفته بر روی حیوانات و سلول های کشت شده؛ محققان معتقداند که شواهد به صورت کاملا روشن نشان می دهند که در معرض قرار گرفتن توسط ارگانوفسفات ها قبل از تولد حتی در سطوحی که در حال حاظر امن شناخته می شوند با مشکلاتی اعم از مشکلات شناختی ضعیف، ارتباطی و اجتماعی همراه است.

هرتز پیکیوتو می گوید: شاید دیگر هیچ جای تعجبی نداشته باشد که مشاهدات نشان می دهند این مواد شیمایی بر روی مغز اثر گذاشته و باعث تغییر در کارکرد آن می شوند زیرا آنها در اصل برای گذاشتن اثر منفی بر روی سیستم عصبی مرکزی طراحی شده اند.

هرچند که روز به روز اسناد مبنی بر خطرناک بودن این مواد بیشتر می شود ولی این مواد همچنان برای مبارزه با حشرات استفاده می شوند زیرا این مواد تاثیر قابل رویت بلافاصله و کوتاه مدتی ندارند و باعث این برداشت غلط می شوند که اکثریت فکر کنند که خطری برای سلامتی ندارند.

هرچند که تاثیر حاد مسمومیت تراژدیک است و توجه ها را به سرعت به خود جلب می کند اما اثر مزمن این مواد شیمیایی به علت در معرض قرار گرفتن با آنها حتی در کمترین سطح از زمان کودکی تا بلوغ ادامه پیدا می کند و شاید حتی مادام العمر باشد.

 

پیشنهاداتی برای محافظت از کودکان

  • استفاده نکردن از ارگانوفسفات ها در صنایع کشاورزی و غیر کشاورزی و همچنین تولیدات آنها
  • تحت نظر قرار دادن آب های آشامیدنی برای اندازه گیری میزان ارگانوفسفات موجود در آن

ایجاد سازوکاری برای گزارش استفاده از این حشره کش ها و همچنین بیماری های ناشی از آن

شما مخاطبان بیولند، اولین وبسایت تخصصی اخبار علوم زیستی، می توانید مقاله مذکور را از اینجا مشاهده کنید.

منبع:

http://yon.ir/EmKdf

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.