اشعه ایکس در افراد چاق باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود

اشعه ایکس در افراد چاق باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود
0 76

دوزهای بالای تابش اشعه ایکس در افراد چاق خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. افراد چاق نسبت به افراد دارای وزن معمولی در طول آزمایشات اشعه ایکس نیاز به دوز بالاتری از اشعه دارند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این موضوع خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. دانشگاه Exeter و بیمارستان Musgrove Park، بیش 600 بیمار که برای کاهش وزن عمل جراحی کردند را مورد مطالعه  قرار دادند.

شما همچنین می‌توانید مقاله “اضافه وزن قبل از 40 سالگی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد” را نیز مطالعه نمایید.

ارتباط دوز پرتو اشعه ایکس با وزن بیمار

محققان 630 بیمار را یافتند که در سال های 2007 تا 2015 سابقه ی دریافت تابش اشعه ایکس داشتند. بیماران این مطالعه BMI های بالایی حتی تا 50 داشتند. که این عدد نشان می‌دهد آنها بسیار چاق هستند و قدشان تقریبا دو برابر وزنشان است.

محققان با تحت درمان قرار دادن این بیماران متوجه شدند که بیماران دارای اضافه وزن نسبت به افراد دارای وزن معمولی  دوزهای بسیار بالاتری از اشعه را در طول تابش اشعه ایکس دریافت کردند.
با توجه به افزایش میزان بافت درافراد چاق افزایش دوز دریافتی اشعه ضروری است. محققان نتیجه گرفتند که خطر ابتلا به سرطان ناشی از تابش اضافی در افرد چاق  بیش از دو برابر(153 درصد) نسبت به افرادی است که تحت این اشعه در میزان معمولی قرار دارند.

با این وجود خطر ابتلا به سرطان با اشعه ایکس کم است. این مطالعه در مجله Radiological Protection منتشر شد.

متخصصان چگونه دوز پرتو را در افراد مشخص می‌کنند؟

درسال 2015-2016 حدود 22.6 میلیون روش اشعه ایکس در انگلستان انجام شد. تا 280 سرطان ممکن است به دوز اشعه ایکس مرتبط باشد.

Karen Knapp، دانشیار تصویر برداری اسکلتی-عضلانی، می‌گوید:

اشعه ایکس یک ابزار تشخیصی بسیار مهم است. رادیو گرافی کاهش خطر برای بیماران را به حداکثر خود می‌رساند.
با این حال یافته‌های ما پیامدهای افزایش دوزهای پرتو در بیماران بسیار چاق را برجسته می‌کند. اگرچه خطر ابتلا به سرطان توسط این اشعه بسیار کم است ولی ما نیاز به تحقیقات بیشتر در بیماران مبتلا به اضافه وزن و چاقی داریم تا بدانیم چگونه این خطر را به حداقل برسانیم.

برای ایجاد یک تصویر اشعه ایکس، رادیو گرافی پروژه فوتون اشعه ایکس را از طریق بدن انجام می‌دهد. دوز پرتو بسته به ناحیه بدن و اندازه بیمار متفاوت است. شکم دوز بیشتری نسبت به قفسه سینه دریافت می‌کند.همچنین افراد بزرگتر دوز های بالاتری دریافت می‌کنند.

پیدا کردن راهی برای کاهش دوز پرتو در افراد چاق امری ضروری است

تابش بافت بدن را تحریک می‌کند. اثرات مضر بالقوه به دوز های احتمالی مورد استفاده در تصویر برداری مرتبط هستند. دوزهای بالاتر بیشتر احتمال دارد باعث ایجاد آسیب سلول‌ها شود. به همین دلیل دوز تابش با کمترین حد قابل قبول حفظ می‌شود و تصویر بردار یها در منطقه مورد نیاز درخواست می‌شود.

در حال حاضر هیچ دستورعملی در مورد چگونگی به حداقل رساندن دوز تابش اشعه ایکس در بیماران چاق وجود ندارد. محققان معتقدند این امر برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در افراد دارای اضافه وزن ضروری است.

Saeed Al Qahtani ، یکی از دانشجویان دانشگاه Exeter، گفت:

به عنوان یک محقق و یک رادیوگراف اعتقاد دارم که این ارقام دوز تابش در افراد چاق فقط به دلیل عدم وجود دستورعمل برای کمک به تصویر برداری این گروه از بیماران است.

همچنین بسیاری از عوامل فنی به کیفیت تصویر یک اشعه ایکس کمک می‌کنند. ما در حال حاضر شروع به کار بر روی این موضوع کرده ایم تا مدل های پیش بینی شده ای را ارائه دهیم که می‌تواند به رادیوگرافی کمک کند بهترین فاکتور های فنی را بر اساس اندازه بیمار انتخاب کند.

مقاله Radiological Protection

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.