اقتصاد زیستی (قسمت سوم)

اقتصاد زیستی
0 5

در قسمت دوم اقتصاد زیستی سعی کردیم با ارائه مثال های عینی از شرکت‌های موفق فعال در اقتصاد زیستی، گسترش و بی حد و مرز بودن این اقتصاد را برای شما پیش از پیش روشن کنیم. در این مقاله سعی داریم با بررسی نمونه‌های خارجی یک افق 12 ساله برای شما ترسیم کنیم، افقی به نام 1410.

افق 1410

همانطور که گفته شد، هدف ما این است که با ارائه یک خط مشی، ایران در راه تبدیل شدن به یک کشور پیشرفته در توسعه، تولید، استفاده و صادرات محصولات و خدمات زیست پایه قدم بردارد. برای رسیدن به این مهم باید اهداف زیر را دنبال کنیم:

  1.  سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه و ایجاد یک جو حمایتی از سوی دولتمردان که در آن توسعه‌دهندگان و کسب و کار‌ها بتوانند در زمینه‌های مختلف اقتصاد زیستی ایفای نقش کنند و با ارائه ایده‌ها و راه حل‌های مختلف به سرعت و رشد آن کمک کنند؛
  2.  اعطای مزایا و ترغیب تمامی شرکت‌ها و کسب و کار‌ها برای ایفای نقش در اقتصاد زیستی تا در این اقتصاد رشد کنند و در مقایل به رشد اقتصاد زیستی کمک کنند؛
  3.  حمایت از فعالیت‌ها و تحقیقات مشترک و بین رشته ای، با رنگ و بوی صنعتی؛
    (توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر تحقیقات و پژوهش‌های متمرکز بر روی یک رشته و موضوع خاص در اغلب موارد نمی‌تواند راهگشای مسائل اقتصادی باشد زیرا برای تولید محصول یا خدمت کارآمد باید فعالان حوزه‌ها و رشته‌های مختلف در آن دخیل باشد یا بطور کلی محصول، یک بعدی نباشد.)
  4.  جلوگیری از وقوع مشکلات در زمینه جهانی شدن اقتصاد زیستی: باید با ایجاد اتاق فکر‌های بازرگانی، صادرات و … چالش‌های استراتژیک برای سرمایه‌گذاری‌های بین المللی، صادرات منطقه ای و جهانی مرتفع شود.

توصیه هایی برای دولت

ایران باید در زمینه اقتصاد زیستی منعطف باشد، چشم امید داشتن به یک محصول مثل نفت و قرار دادن تمامی معادلات بر پایه آن، ناکارآمد و بسیار خطر آفرین است.

دولت در اقتصاد زیستی یک بازیگر موثر و مهم است. لزومی ندارد دولت خود وارد تمامی عرصه‌های اقتصاد زیستی شود زیرا فعالیت دولت در تمامی عرصه‌ها از تحرک و انعطاف آن می‌کاهد درست مثل یک ربات که بازوها و پاهای فروانی دارد، درست است که قدرت زیادی دارد ولی تحرک بسیار کمی دارد و کند است.

دولت می‌تواند با عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری با شرکت‌ها وکسب وکارها در یک زمینه بخصوص، مشکلات را به راحتی حل کند و سودی برای دو طرف همکار به دست آید؛ برای مثال تفاهم‌نامه بازیافت پلاستیک با شرکت‌ها. دولت می‌تواند با ایجاد عرصه‌ای برای شرکت‌ها و عقد قرارداد و پیمان‌های همکاری از فرصت‌های مطلوب اقتصاد زیستی استفاده کند.

الگوگیری

با ایجاد سازمانی به نام توسعه و تحقیق صنعتی بیوتکنولوژی ایران و حمایت بخش دولتی و خصوصی می‌توان بستری برای رشد کسب و کار ها، شرکت‌ها و رشد روز افزون اقتصاد زیستی ایجاد کرد. برای این امر می توان از نمونه های خوب زیر الگوبرداری کرد:

IBioIC به عنوان یک سازمان صنعتی بیوتکنولوژی در نظر گرفته می‌شود از اهداف این سازمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- همکاری‌های صنعتی و دانشگاهی

2- پایین آوردن میزان ریسک

3- توسعه فرصت‌های رقابتی

4- ارائه نیروی کار ماهر

هدف کلی این سازمان کمک به کسب و کار های کوچک و بزرگ و افزایش سرعت نوآوری است.

NIBB این موسسه برای ترویج و ترغیب مطالعات در زمینه زیست شناسی تاسیس شده است. این موسسه با سازمان‌های پژوهشی، دانشگاه‌ها، مراکز صنعتی همکاری دارد. تحقیقات در NIBB در طیف وسیغی از موضوعات زیست شناسی دنبال می‌شود.

این موسسه سالانه دو کنفرانس برگذار می‌کند و یکی از اهداف آن ایجاد شبکه‌های بین رشته ای در پی راه حل های عمده مشکلات بیولوژیکی است.

برای شما

بحث‌هایی که تا به اینجا شد و مثال هایی که زدیم بیشتر خطاب به دولت بود و برای شما بیولندی‌ها فرصتی برای آشنایی با زیر و بم این اقتصاد بود. حال شما به عنوان محقق، دانشجو، استاد، سرمایه گذار و یا فردی خوش فکر چه نقشی می توانید ایفا کنید. توصیه ما به شما این است:

به اطراف خود نگاه کنید.

برای شما دو مثال خواهیم زد…

مواد شوینده و سود تمیز و آسان

از اسید گلوکورونیک برای تولید Adipic acid استفاده می‌شود که یک ماده پر مصرف در مواد شوینده است. با جایگزین کردن منبع فسیلی با منبع زیست پایه مثل تخمیر می‌توان تولیدات این محصول را بیشتر و به صرفه تر کرد و میزان صادرات و در نتیجه سودآوری را افزایش داد. با در نظر گرفتن اینکه ایران جزو 4 کشور پر مصرف مواد شوینده پودری و مایع در جهان می‌باشد و کشور‌های منطقه ما مثل هند، سوریه، لبنان، کویت، عربستان که از کشور‌های پر مصرف در این زمینه هستند، ارزش و سودآوری صادرات این مواد را به خوبی نشان می‌دهد.
ارزش صادرات مواد شوینده چیزی در حدود 80 تا 90 ملیون دلار در سال است (آمار دقیقی در دست نیست) با تولید این مواد به روش زیست‌پایه می‌توان این سودآوری را تا 3 برابر افزایش داد.

کرم خراط بلای جان باغداران

کرم خراط تبدیل به کابوس وحشتناک برای باغداران در ایران شده است. کرم خراط درختان میوه، گردو و درختان غیر مثمر را مورد حمله قرار می‌دهد. مناسب ترین میزبان برای آن، درخت گردو است. این آفت، ثمر در ختان گردو را به میزان بسار زیادی کاهش داده است. این حملات در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است. ایران با داشتن 20 ملیون درخت گردو از تولید کنندگان بزرگ گردو به شمار می‌رود.

کرم خراط

این آفت سالانه ملیون‌ها تومان خسارت و ضرر به باغداران تحمیل می‌کند و میزان صادرات گردو و میوه جات را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

با روش‌های زیست پایه مثل تله فرمونی، کود‌های زیستی، اختلال در جفت‌گیری و … می‌توان از خسارت‌های گاه جبران ناپذیر این آفات در امان بود.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.