اقتصاد زیستی

اقتصاد زیستی
0 7

ما در عصر تقاضای بی‌سابقه منابع جهانی زندگی میکنیم. برای فائق آمدن بر مشکلات اقتصاد جهانی و از بین بردن وابستگی به منابع فسیلی و افزایش بهره وری، نیاز به استراتژی‌های بلند مدت داریم.

اقتصاد زیستی

یک اقتصاد زیستی قوی و فعال، چالش‌هایی در زمینه مواد غذایی، مواد شیمیایی، انرژی، سوخت، سلامت و محیط زیست را تبدیل به فرصت های سودآور می‌کند. محصولات و فرآورده‌های مبتنی بر زیست، کربن و آلودگی‌های جانبی کمتری تولید می‌کنند و توسعه پایدار را به ارمغان می‌آورند.

برنامه ریزی و کار بر روی بخش‌های صنعتی و همکاری‌های دولت، کسب و کار ها، استارت آپ‌ها و جامعه علمی و تحقیقاتی، رویکردی ارائه می‌دهد که بیش از پیش به اهداف این استراتژی نزدیک شویم.

این مدل اقتصاد نه تنها بهره وری را افزایش می‌دهد بلکه باعث رشد سالم و بدون ضرر برای جوامع خواهد شد. نکته‌ای که در این زمینه حائز اهمیت است این است که در اقتصاد زیستی باید بوم و فرصت‌های آن ناحیه در نظر گفته شود تا سرعت رشد و بهره‌وری از آن افزایش یابد.

اقتصاد زیستی در ایران

اگر این برنامه ریزی‌ها به صورت بلند مدت در ایران انجام شود، با توجه به اقلیم متنوع و نیروی کار فعال و کارآمد، پیش بینی این موضوع راحت خواهد بود که ایران در صورت انجام این فعالیت ها مرکز رشد، سرمایه گذاری و نوآوری خواهد شد.

با توجه به بیانات رهبری در سال‌های گذشته مبنی بر حرکت به سمت اقتصاد عاری از کربن اهمیت این برنامه ریزی دوچندان خواهد شد زیزا نشان دهنده تمایل و لزوم جمهوری اسلامی ایران برای جرکت در این مسیر است.

یکی از مشکلات بر سر راه این مسئله در ایران، عدم همکاری سازمان‌ها و مراکز مختلف چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی است. به نوعی که گویی با هم قهر کرده اند! و هر کدام تمایل به حرکت در مسیر خودش را دارد؛ این یک اشتباه استراتژیک بزرگ است.

اگر یک برنامه مدون برای فعالیت های ذکر شده داشته باشیم، الزام آور است که همگی در مسیر عملی شدن آن گام برداریم. ولی خوب، تا این جدایی و قهر و طرز تفکر در ایران درست نشود، کار به جایی نخواهد رسید.

نکته ای که شاید برای مسئولان جالب توجه باشد، این است که، با توجه با بررسی های نویسنده و استراتژی های درست و با در نظر گرفتن جمعیت و فرصت های موجود در ایران، می توان انتظار ایجاد هفت ملیون شغل در این بستر را داشت.

اگر به آمار رسمی بیکاری در ایران نگاهی بیاندازیم، به عدد 4 ملیون بیکار می رسیم که اگر به این تعداد در سال‌های آینده افزوده نشود با توجه به راهبردهایی که ذکر خواهد شد، سه ملیون شغل مازاد هم خواهیم داشت، که تاثیر آن بر اقتصاد کاملا مشخص است که جای بحث آن نیست.

اقتصاد زیستی یک بازار نوظهور و بسیار بکر است که آما‌رهای اقتصادی حرکت و توجه سرمایه گذران به این سمت و سو را نشان می‌دهد. این مدل اقتصاد ما را از اقتصاد متزلزل و بسیار محدود نفتی نجات می‌دهد و یک اقتصاد مقاومتی، پایدار و قوی را برای ایران به ارمغان خواهد آورد.

فرصت‌ها

ایجاد شغل‌های تخصصی، تکنولوژی پیشرفته پول ساز، افزایش نوآوری و ظرفیت‌های سرمایه گذاری، اقزایش صادرات و ایجاد فرصت‌های رشد منطقه‌ای همگی از مزایا این نوع اقتصاد هستند.

استفاده از بیوتکنولوژی و تحقیقات در این زمینه، نوآوری و ایجاد زیر ساخت های مربوط یک بستر بی‌نظیر برای رشد فراهم میکند که شامل صنایع، کسب و کارها، فناوری های سبز در جهت فراهم آوردن آینده و توسعه پایدار برای همگان است.

همچنین این اقتصاد باعث بهبود چشمگیر معیشت و رفاه مردم خواهد شد و آن هم به خاطر دلایلی همچون کشاورزی بهتر و پر محصول تر، غذا های سالم تر و مقرون به صرفه تر، دارو های کارآمد تر، سوخت های پایدار، مواد ارزانتر و … و از همه مهمتر همگی این ها در کنار محیط زیست سالم خواهد بود.

برای تدوین برنامه جامع و استراتژی مناسب باید صاحب نظران تمامی حوزه‌ها همکاری کنند، درست است که شالوده اصلی این نوع اقتصاد مبتنی بر زیست است ولی پر واضح است که یکپارجه سازی این مدل اقتصاد در سطح کلان نیاز به بررسی و اظهار نظر کارشناسانی غیر از حیطه زیست دارد.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.