الکتروکاردیوگرام نوین

الکتروکاردیوگرام نوین
0 3

تحول در الکتروکاردیوگرام

 یک روش پیشرفته الکتروکاردیوگرام (ECG) از سیگنال‌های گوش و دست برای بررسی ضربان قلب استفاده می‌کند، جدیدا در EHRA ۲۰۱۱، انجمن قلب شناسی اروپا رونمایی شد. ECG نیازی به دو دست ندارد و می‌تواند توسط رانندگان، ورزش‌کاران و ارتش مورد استفاده قرار گیرد.

نویسنده تحقیق دکتر Raffaele De Lucia از بیمارستان دانشگاه پیزا، ایتالیا گفت:

دستگاه‌های ECG قابل حمل یک فرصت بزرگ برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین اختلال ضربان قلب است و در نتیجه باعث جلوگیری از سکته و کاهش دوره بستری می‌شود. تمام دستگاه‌های ECG قابل حمل موجود تجاری به هر دو دست نیاز دارند، اما اگر علائم در حین رانندگی اتفاق بیفتند چه؟

مدل قدیمی بهتر است یا جدید؟

این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد که گوشی می‌تواند برای تشخیص سیگنال‌های ECG مورد استفاده قرار گیرد. این مطالعه شامل ۳۲ داوطلب سالم (دانشجویان کاردیولوژی و پرستاران) بود. یک تست ECG ابتدا با روش استاندارد انجام شد که از سبابه و انگشت میانی هر دست استفاده می‌کند. تست دوم با استفاده از سبابه و انگشت میانی دست‌چپ و یک گیره متصل به گوش چپ انجام شد. (شکل زیر را ببینید)الکتروکاردیوگرام نوین

 

تمام ECG‌ها توسط دستگاه و توسط دو متخصص قلب که برای استفاده از این روش چشم بند زده بودند، چاپ و تحلیل شدند. هیچ تفاوتی در نتایج ECG حاصل از این دو روش مشاهده نشد.

De Lucia گفت:

ما نشان داده‌ایم که چگونه گوش می‌تواند به عنوان یک مکان آناتومیک نوآورانه برای تشخیص سیگنال ECG در بزرگسالان سالم استفاده شود. ما در حال حاضر مطالعات بیشتری برای اعتبارسنجی این روش در بیماران با آریتمی‌های قلبی انجام می‌دهیم.

نویسندگان گفته‌اند که این یافته‌ها راه را برای نوع جدیدی از دستگاه‌های پوشیدنی که یک دست را آزاد می‌گذارد، هموار می‌کند و استفاده از آن را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی که قبلاً تشخیص داده نمی‌شد، از دستگاه می‌توان برای ارزیابی عملکرد فیزیکی در حین فعالیت، جلوگیری از غش و بررسی قلب در حین علائمی مانند سرگیجه و تنگی نفس استفاده کرد. بیمارانی که در حال حاضر با شرایط قلبی مثل فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شده اند می‌توانند از آن برای پایش وضعیت خود استفاده کنند.

اطلاعات بیشتر در مورد EHRA را از اینجا دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.