امضا میکروبی ابزار جدید ردیابی مجرمان

امضا میکروبی تکنیک ردیابی مجرمان
0 2

سارقان می‌توانند با ردیابی اثر منحصر به فرد میکروبی که از خود در صحنه جرم به جا میگذارند، دستگیر شوند. امضا میکروبی یک تکنیک جدید است که توسط تیمی متشکل از میکروبیولوژیست‌ها و کارشناسان امور جنایی ابداع و توسعه یافته.

این تکنیک میکروبی، به عنوان یک ابزار جدید در کنار اثر انگشت و DNA برای شناسایی مجرمان به کار گرفته خواهد شد.

امضا میکروبی چیست؟

انسان‌ها در هر ساعت حدود ۳۶ میلیون سلول میکروبی منتشر می‌کنند و این انتشارات نامرئی منجر به یافت سر نخ‌هایی از مجرم می‌شوند. هرچند استفاده از تکنیک امضا میکروبی هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر میبرد؛ محققان امیدوارند در آینده از این روش برای ردیابی مجرمان استفاده کنند.

جارد هامپتون مارسل، نویسنده ارشد پروژه میکروبیوم مجرمان میگوید:

جرقه ابتدایی این پروژه زمانی زده شد که تحقیقی دیگر، میکروبیوم خانگی را نشان داد.

به این معنی که در هر خانه، یک اجتماع از میکروارگانیسم های ریز و منحصر به فردی وجود دارند. در نتیجه در اثر حظور یا عدم حظور فرد در یک فضا، یک محیط میکروبی بوجود می‌آید.

پس از آن محققان با انجام چند مطالعه روی کفش و تلفن همراه افراد نشان دادند که میکروب‌های فردی به وسایل شخصی منتقل می‌شوند؛ پس می‌توان این دو را به یکدیگر مرتبط دانست.

گام بعدی مسیر تحقیقاتی این پروژه، مجموعه‌ای از مطالعات و تجزیه و تحلیل اطلاعات میکروبی موجود در صحنه‌های جرم جعلی، در تعدادی از خانه‌های فورت لادردیل بود. یک کارشناس صحنه جرم توصیه‌هایی در ارتباط با نحوه سرقت دو سارق از چند خانه مورد آزمایش به آنها کرد.

اهمیت داده‌های میکروبی منحصر به هر فرد

به گفته آقای هامپتون مارسل این روش نه تنها شواهدی را برای ردیابی افرادی که با سطوحی در یک محوطه در ارتباط بوده اند آشکار میکند، بلکه میتوان با استفاده از داده های موجود به شیوه زندگی این افراد نیز پی برد.

بر اساس یافته‌های اولیه، تحقیقات بیشتری در شهرهای شیکاگو و فورت لادردیل، توسط تیم تحقیقاتی صورت گرفت. گروه در واقع به دنبال باکتری‌هایی مشخص و منحصر به فرد در مقایسه با جمعیت میکروبی بود تا بتواند از آن به عنوان اثر مشخص و مخصوص میکروبی یک فرد استفاده کند.

بدین ترتیب این امکان فراهم می‌شود تا فردی که به دنبال آن بودند به طور دقیق مورد شناسایی قرار گیرد.

هامپتون مارسل میگوید:

این باکتری منحصر به فرد یک نشانگر است که فقط توسط یک فرد بیان می‌شود. پس ما می‌توانیم از هر فرد نشانگر میکروبی بیان شده در آن را گرفته و بر اساس آن یک نمایه برای شخص تهیه نموده و به این ترتیب یک امضا میکروبی منحصر به فرد برای او بسازیم.

DNA همیشه یک استاندارد طلایی و بدون تغییر خواهد بود. اما این تکنیک جدید زمانی بسیار مفید خواهد بود که مجرم نمونه ای برای بررسی DNA از خود به جا نگذاشته و یا اثر انگشت را برطرف کرده. پس بالقوه می‌توان از این روش به عنوان ابزار دادگاهی استفاده کرد.

اما هنوز این تکنیک نیازمند اصلاحات و بررسی‌هایی برای مقرون به صرفه‌تر شدن آن و موارد دیگر است. بطور مثال اینکه چه مدت میکروبیوم منحصر به فرد شخص با او همراه خواهد بود و یا امضا میکروبی چه مدت در صحنه جرم باقی خواهد ماند.

برای خواندن متن کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

منبع:

yon.ir/9JyGi

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.