انتخاب مصنوعی چیست؟ و چه خروجی‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

0 46

انتخاب مصنوعی تا کجا می‌تواند ریشه بدواند؟

آیا تا بحال چیزی به اسم انتخاب مصنوعی به گوشتان خورده است؟ انتخاب مصنوعی شبیه انتخاب طبیعی است ولی با این تفاوت که به دست انسان در یک نوع پرورشگاه که یک سری قوانین اون با طبیعت وحشی تفاوت دارد انجام می‌گیرد.

هدف انتخاب مصنوعی چیه؟ پرورش یک سری صفات خاصی که پرورش‌دهنده اون حیوانات یا گیاهان براش مطلوب هست. البته خوب توی تمامی روند‌های تکاملی هدفی برای هدایت اون روند تکاملی وجود داره و باید روند تکاملی به سمتی بره که صفت خوبی رو نسبت به قوانین مربوط به خودش در جمعیت ایجاد بکنه نه اینکه باعث نقص اون بشه در حدی که وقتی یک ماهی که در نواحی بسیار عمیق دریا بینایی خودشو از دست میده ما میگیم روند تکاملی باعث شده که این ماهی چشم‌هاش از کار بیوفتن.

خوب اگه کسی اهداف و نیات انتخاب طبیعی و تکامل رو درک نکرده باشه فکر میکنه که اینجا تکامل باعث ناقص شدن این حیوان شده ولی در واقع چون توی محیط زندگی اون ماهی نوری وجود نداره که چشماش بتونن از اون استفاده کنن، داشتن عضو گران قیمت و پرمصرف و حساسی مثل چشم واقعا به صرفه نیست. پس روند تکاملی باعث شده که این ماهی‌ها به سمتی تکامل پیدا بکنن که سیستم بینایی اونا ضعیف و ضعیف‌تر شده و از بین بره تا انرژی کمتری مصرف کرده و شایستگی بقای بیشتری داشته باشن.

ولی یک نکته‌ای اینجا هست، هدف تکامل معمولی موجود در طبیعت سود رسیدن بیشتر به افراد شایسته هست که در نتیجه این قوانین هم باعث تکامل اون گونه‌ها خواهد شد که تمامی منافع از آن خود اون گونه هست و فقط دستور طبیعت این هست که افراد با قوانین اون وجود داشته باشن تا نظم و عدالت در طبیعت حاکم باشه.

حقیقت چیزی هست که من بخوام!

ولی تو تکامل مصنوعی چنین چیزی نداریم، باغبون به گیاهان آب و کود میده و ازشون محافظت میکنه تا اونا بهش میوه یا محصول مورد نظر اون رو تولید کنن. جالب اینجاست که حتی زحمت تکثیر کردنشون رو هم باغبون میکشه و فقط انتظار داره گیاه مورد نظر محصول مورد نظر اون بده ولی اگه محصول نداد باغبون حتما نسل اون گیاه رو از باغش قطع میکنه.

تکامل مصنوعی رو زمانی میتونیم متوجه بشیم که اثر کشاورزی یا دامپروری انسان رو در سالیان سال بین گیاهان و حیوانات بررسی کنیم.

مثلا دامپرورها میان سالم‌ترین و چاق‌ترین و البته قوی‌ترین گوسفند یا گاو نر در تولید مثل رو انتخاب می‌کنند و یه حرم‌سرای اختصاصی براش فراهم میکنن و تمام گوسفندای یا گاو‌های ماده رو توش میریزن تا صفات دلخواه موجود در افراد شاخص به نسل‌های بعدی وارد بشه!

گوسفند نر منتخب حال میکنه(!) و دامپرور هم گوسفند‌هایی با استعداد چاقی بالا و سالم و بی نقص و دارای قدرت جنسی بالا رو برای نسل‌های بعد به دست میاره و در نتیجه سالیان سال انتخاب مصنوعی این شکلی باعث ایجاد گوسفند‌های بسیار بهینه شده میشن.

اثر انتخاب مصنوعی چند ساله بر روی گاو‌های اهلی

ولی فکرشو بکنین اگه این گوسفندا توی بیابون بودن و نه چوپونی داشتن و نه آخوری! چی میشد؟ اجازه ایجاد شدن چنین گوسفند‌های پروار وجود داشت؟ فقط گوسفندایی زنده میموندن که بدنشون به اندازه متناسبی عضله داشته باشه و همچنین سبک و چالاک هم باشن تا بتونن از دست شکارچیا در امان بمونن، مثل این میمونه که یک بچه لوس و ساده بالاشهری رو بیارن بندازن توی خطرناک‌ترین محله‌های پایین شهر! معلومه که اتفاقات جالبی نخواهد افتاد.

انواع مختلف سگ که در اثر انتخاب مصنوعی توسط انسان از گرگ‌های اهلی ایجاد شدن

البته اثر انتخاب مصنوعی بر روی سگ‌ها بسیار مشهود‌تر هست، تا جایی که تمام این سگ‌ها مربوط به گرگ‌هایی هستن که توسط انسان‌ها در گذشته‌های دور اهلی شدن و انسان با انتخاب مصنوعی بر اساس نیاز‌های مختلف انسان از اونا استعداد‌های خاصی نسل به نسل توسط انسان‌ها انتخاب و پرورش یافته و این همه سگ‌های متنوع رو ایجاد کرده!

سگ‌های قد و نیم قد با انواع مختلف که طی انتخاب مصنوعی توسط انسان پرورش یافته‌اند

سگ‌های با پای نسبتا گوتاه که در نسل‌های متوالی به صورت انتخابی توسط انسان باهم تولید مثل کردن تا بتونن هنگام شکار خرگوش به داخل سوراخ خرگوش رفته و آن‌ را از درون سوراخ بیرون بیارن

مثال بعدی که مربوط به گیاهان هست کشاورزا اومدن و میزان روغن دونه‌ی چند نوع ذرت رو بررسی کردن و سپس از اونا چنتا کاشتن و هر دفعه که ذرت‌های جدید رو برداشت می‌کردن میزان روغن اونارو دوباره بررسی می‌کردن و اونایی که بیشترین روغن رو داشتن رو می‌کاشتن و چون در هر کاشت ژن‌هایی که ذرت‌ها از گرده بارورکننده دونه‌هاشون از ذرت‌های دیگه هم میومد، این انتخاب مصنوعی باعث می‌شدن که نسل به نسل درصد روغن میانگین ذرت‌ها بالا بره و درواقع ذرت‌هایی شایستگی بقا رو داشتن که روغن بیشتری داشتن و به همین دلیل مخلوط‌های ژنی و جهش‌های ژنی تولیدکننده روغن ارزشمند شدن و معیاری برای بقا در نظر گرفته شدن.

درحالی که اگه همین ذرت‌ها در طبیعت وحشی میخواستن زندگی کنن اونجا این درخواست‌ها ازشون وجود نداشت و فقط اونی زنده میموند یا بهتری بگیم صفتی پایدار میموند که مقاوم به سختی‌های محیط باشه و قدرت زادآوری بالایی هم داشته باشه.

حرف از قدرت زادآوری شد! اصلا مگه ممکنه چیزی مهم‌تراز قدرت زادآوری برای موجود زنده‌ای وجود داشته باشه؟ (البته بجز انسان چون استثنا توش هست) ولی ما توی تکامل مصنوعی کاری می‌کنیم که همون هم از طریق طبیعی یعنی تکثیر توسط دونه از بین بره تا میوه‌ها دونه‌های اذیت‌کننده نداشته باشن و بجاش با روش‌های دیگه‌ای اونارو تکثیر می‌کنیم و انگار بهش میگیم فکر بچه‌دار شدن هم نکن چون اندامت خراب میشه زحمت تکثیر شدنت هم ما می‌کشیم و فقط کاری کن که ما ازت انتظار داریم!

خوب ولی خودمون چی؟ همونطور که تو سه مطلب موجود تو بلاگ با عناوین:

ثابت کردیم که انسان‌ها تکامل فکری و روحی دیگه‌ای بخاطر داشتن ماهیت اضافه نسبت به حیوانات دارن، احتمال این هست که ما هم تحت تاثیر یک نوع تکامل مصنوعی یا طبیعی فکری و روحی قرار بگیریم یا نه؟ خانواده چه اثری روی ما داره؟ نظام‌های اجتماعی؟ ادیان؟ مدل‌های خاص حکومتی چه اثراتی روی جوامع میتونن داشته باشن؟ آیا از این موارد میشه سوء استفاده کرد و باعث ایجاد بردگی نوین شد؟

جواب این سوال و سوال‌های بعد رو در شماره بعدی بررسی خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.