انقراض دسته‌جمعی ششمی در تاریخ زمین وجود داشته که از آن بی‌خبر بوده‌ایم

0 39

انقراض دسته‌جمعی تازه شناخته‌شده

یک گروه از دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که زمین در گذشته یک رویداد انقراض دسته‌جمعی سخت ولی دست کم گرفته شده را تجربه کرده‌ است که در 250 میلیون سال پیش اتفاق افتاده است. بر این اساس تعداد انقراض‌های دسته جمعی در یادداشت‌های زمین شناختی به 6 عدد می‌رسد.

شما همچنین می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید:

شروع حیات در زمین اولیه، شرایط زندگی چگونه آسان‌تر شد؟

پروفسور دپارتمان زیست‌شناسی دانشگاه نیویورک Michael Rampino می‌گوید:

این واقعا مهم است که ما انقراض‌های دسته‌جمعی را شناسایی کرده و دلایل آنها را پیدا کنیم. تمام شش انقراض دسته‌جمعی همراه با انقلاب‌های محیطی بسیار تخریب کننده و فوران‌های جریان بازالتی که یک میلیون کیلومتر مربع را با جریان‌های مواد مذاب پوشش می‌دهد همراه است.

دانشمندان قبلا 5 نوع رویداد انقراض دسته‌جمعی را شناسایی کرده بودند که تعداد بسیار زیادی از گونه‌ها را حذف کرده و باعث اتمام دوره‌های زمین‌شناختی می‌شوند که شامل:

  • انتهای دوره Ordovician در 443 میلیون سال پیش
  • اواخر Devonian در 375 میلیون سال پیش
  • دوره Permian در 252 میلیون سال پیش
  • Triassic در 201 میلیون سال پیش
  • Cretaceous در 66 میلیون سال پیش

و در حقیقت بسیاری از محققان با ابراز نگرانی خود معتقد هستند انقراض تنوع‌های گونه‌ای در زمان معاصر با افزایش رو به رشد فعالیت‌های انسان، احتمال دارد که منجر به اتفاق افتادن هفتمین انقراض دسته‌جمعی در زمین بشود.

دوره‌ای بخصوص

مجله Historical Biology به همراه دانشگاه Shu-Zhong Shen شهر Nanjing بر روی دوره Guadalpian یا اواسط دوره Permian تمرکز کرده‌اند که در حدود 272 تا 260 میلیون سال پیش بر می‌گردد.

محققان شاهد این بودند که انتهای رویداد انقراض Guadalupian که باعث اثر گذاری روی حیات موجود در خشکی و دریا شده است، همزمان با فوران سیل بازالتی Emeishan بوده که باعث ایجاد سدهای Emeishan (صخره‌های پهناور در جنوب چین) شده است. ضربه این فوران‌ها همراه با دیگر انقراض‌های دسته‌جمعی شدید بوده است.

Rampino می‌گوید:

فوران‌های سنگین این چنینی باعث آزاد شدن گاز‌های گلخانه‌ای زیادی بخصوص گاز کربن‌دی‌اکسید و متان شده است که درنتیجه باعث ایجاد گرمایش جهانی زمین شده و با این گرمایش، اقیانوس‌های فقیر از اکسیژن توانایی نگهداری حیات دریایی را از دست داده‌اند.

به علت وارد شدن تلفات گونه‌ای و آسیب‌های اکولوژیک، رویداد‌های اواخر دوره Guadalupian  حالا به عنوان یکی از انقراض‌های دسته‌جمعی شناخته شده و تعداد انقراض‌های دسته‌جمعی از 5 عدد به 6 عدد رسیده است.

منبع دانشگاه نیویورک
مقاله tandfonline

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.