اولین سیاره فراخورشیدی دارای آب

سیاره K2-18b
0 ۴۵

سیاره K2-18b

اندازه و وزن آن بسیار بزرگ‌تر از زمین است و ممکن است جو تابشی آن نامناسب و ناسازگار باشد، اما سیاره دوری به نام K2-18b علاقه دانشمندان را به خود در سراسر جهان جلب کرده‌است.

برای اولین بار، محققان نشانه‌هایی از بخارات آب را در جو یک سیاره فراتر از منظومه شمسی ما، که در منطقه قابل سکونت قرار دارد، شناسایی کرده‌اند، منطقه‌ای که در آن آب مایع می‌تواند به طور بالقوه روی سطح یک سیاره سنگی ذخیره شود.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را برای افزایش دانش خود در زمینه اکتشافات انجام‌شده در حوزه حیات در فضا، مطالعه نمائید:

اخترشناسان در مرکز داده‌های Exochemistry فضایی در کالج دانشگاهی لندن در انگلستان از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل ناسا برای یافتن بخار آب در جو K2-18b استفاده کردند، سیاره‌ای فراخورشیدی در اطراف یک ستاره کوتوله قرمز کوچک در حدود 110 سال نوری در صورت فلکی لئو (صورت فلکی شیر).

اگر با بررسی‌های بیشتر تأیید شود، این تنها سیاره فراخورشیدی خواهد بود که هم در جو خود آب دارد و هم دما که می‌تواند آب مایع را در یک سطح سنگی حفظ کند.

وجود آب مایع فقط در صورتی امکان پذیر خواهد بود که سیاره طبیعتی مشابه زمین داشته‌باشد، نه اینکه شبیه نسخه کوچکی از نپتون باشد.

ویژگی‌ها

با توجه به سطح بالای فعالیت ستاره کوتوله سرخ، K2-18b ممکن است نسبت به زندگی در زمین حالتی نامناسب و خصمانه داشته باشد، زیرا احتمالاً در معرض تابش پرانرژی قرار دارد.

این سیاره که در سال 2015 توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا کشف شد، همچنین دارای جرمی هشت برابر بیشتر از زمین است. این بدان معنی است که وزن این سیاره به طور قابل‌توجهی بیشتر از سیاره ما خواهد بود.

این تیم از داده‌های بایگانی‌شده سال 2016 و 2017 هابل استفاده کرد و الگوریتم‌های متن باز را برای تجزیه و تحلیل داده‌های به دست‌آمده، گسترش دادند.

نتایج نشان دهنده نشانه‌های مولکولی بخار آب و همچنین حاکی از حضور هیدروژن و هلیوم در جو سیاره بود.

نویسندگان مقاله بر این باورند که مولکول‌های دیگر از جمله نیتروژن و متان ممکن است در جو این سیاره وجود داشته باشند اما با مشاهدات فعلی غیرقابل‌تشخیص باقی مانده‌اند.

برای برآورد پوشش ابری و درصد آب موجود در جو، مطالعات بیشتری لازم است.

منبع ناسا
مقاله Nature Astronomy

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.