اپی ژنتیک گوش داخلی موثر در شنوایی

اپی ژنتیک گوش داخلی
0 12

اپی ژنتیک بیان و کنترل ژن ها است. اپی ژنتیک دخیل در گوش داخلی بخش مهمی از رمز و راز شنیدن است.

محققان به رهبری پروفسور Karen B.Avraham، معاون رییس دانشکده پزشکی Sackler در دانشگاه Tel Aviv، در حال حاضر نقشه متیلاسیون را در گوش داخلی ایفا ایجاد کرده است.
متیلاسیون یکی از سیگنال های اصلی اپی ژنتیک است.
این تحقیقات در 26 نوامبر در Scientific Reports منتشر شد.

پروفسور Avraham  می‌گوید: تجزیه وتحلیل ما از فرایند متیلاسیون DNA، تعداد زیادی از ژن های جدید که برای توسعه گوش داخلی و شروع شنیدن حیاتی هستند را نشان داد.
به جای توجه به یک ژن در یک زمان، ما از تکنولوژی های پیشرفته ژنومی برای بررسی تمام ژن ها در یک عکس نوری بهره گرفتیم. این کار به ما اجازه داد تا یک دیدگاه کلی از ژنوم فرایند های تنظیمی گوش داخلی داشته باشیم.

چرخه حیات شنوایی

انسان ها با مزیت سلول های مو در گوش داخلی متولد می‌شوند. سلول های گوش داخلی مسئول شنوایی هستند. هنگامی که سلول ها بر اثر جهش ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض سر و صدا، دارو های اتوتوکسیک یا پیری می‌میرند، بازسازی نمی‌شوند.

اپی ژنتیک گوش داخلی در شنوایی موثر است

 

با توجه به آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 4 ملیون کودک در سراسر جهان، از کم شنوایی و ناشنوایی رنج می‌یرند.
در میان سالمندان، کاهش شنوایی با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه است.

سمعک ها و کاشت حلزون راه حل های جزئی برای یک مسئله پزشکی که جوان و پیر به طور یکسان با آن مواجه اند، فراهم می‌کند.

پروفسور Avraham می‌گوید: در میان سیگنال های اپی ژنتیک گوش داخلی، متیلاسیون اجازه نمی‌دهد که ژن هایی که می‌توانند سلول ها را باز سازی کنند، روشن شود.
اگر بتوانیم چگونگی کنترل این ژن ها را کشف کنیم ممکن است بتوانیم سیگنال ها را تغییر دهیم. ممکن است با تغییر سیگنال ها، امکان باز سازی سلول های گوش داخلی وجود داشته باشد.

همچنین افزود: این کار به ما اجازه می‌دهد تا سلول ها را به سلول های موی عملکردی تغییر دهیم. همچنین موارد جدیدی که برای شنیدن مناسب است، ایجاد کنیم.
ما امیدواریم که نقشه های اپی ژنتیک گوش داخلی، نقاط ورود به توسعه درمان کم شنوایی را فراهم کند.

نقش اپی ژنتیک گوش داخلی

اپی ژنتیک کد ژنتیکی را تغییر نمی‌دهد. اپی ژنتیک چگونگی خواندن کد را تغییر می‌دهد.

متیلاسیون افزودن مستقیم یک گروه شیمیایی (متیل، CH3) به نوکلئوتید های C در مولکول DNA است. متیلاسیون DNA به عنوان کلید روشن و خاموش ژنوم عمل می‌کند.

پروفسور Howard Cedar، از دانشگاه Jerusalem که یک محقق در عرصه متیلاسیون است، میگوید: ژن های ما دستور العمل هایی برای ساخت بلوک های ساختمانی سیستم شنوایی ارائه می‌دهند. درک چگونگی کنترل این اجزاء برای ارائه شنوایی مناسب نیاز به اطلاعات اپی ژنتیک بیشتری دارد.
تحقیقاتیی که توسط پروفسور Avraham انجام شده است، برای اولین بار سرنخ های مهمی در مورد اینکه ما چگونه می‌توانیم طیف گسترده ای از بیماری های شنوایی را پیشگیری یا درمان کنیم، نشان داد.

دانشمندان کشف کردند که سلول های گوش داخلی از یک الگوی متیلاسیون مشابه مغز و نورون ها استفاده می‌کند. این نشان می‌دهد که آنها پلاستیسیته مشابهی دارند.
این پلاستیسیته ممکن است به عوامل تنظیمی اجازه باز سازی سلول ها را بدهد.

دانشمندان با استفاده از تکنولوژی ویرایش پیشرفته ژن CRISPR-CAS9 یافته های خود را تائید کردند.
محققان یک عنصر تنظیمی حیاتی برای یک ژن ناشنوایی به نام کانکسین 30 یافتند.

نتیجه مطالعه نقش اپی ژنتیک

پروفسور Avraham می‌گوید: توسعه این کار با دانش اندک ما از مکانیسم های اپی ژنتیک گوش داخلی محدود بود.

اصلاح اپی ژنتیکی بیان ژن، با معکوس کردن متیلاسیون DNA غیر طبیعی ممکن است راهی برای فعال شدن ژن هایی که از وقوع باز سازی جلوگیری می‌کنند، فراهم کند.

 

منبع:

yon.ir/CVi1I

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.