اگزوزوم سلول‌های Nischarin-positive، سرکوب کننده تومورهای سرطانی

اگزوزوم سرکوب کننده تومور
0 17

تحقیقات جدید می‌تواند تاثیر قابل توجهی در درمان سرطان توسط اگزوزوم داشته باشد. تحقیقی که توسط Suresh Alahari، استاد بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، انجام شده است نقش جدیدی برای پروتئین کشف شده توسط آزمایشگاه خود، در جلوگیری از رشد و گسترش سرطان سینه پیدا کرده است.

نتایج مطالعه که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در درمان سرطان داشته باشد، در مجله Cancer Research منتشر شده است.

نقش پروتئین Nischarin در فرآیندهای بیولوژیکی

دکتر Alahari پروتئین جدیدی را کشف کرد. این پروتئین Nischarin نام دارد و در برخی از فرآیندهای بیولوژیکی دخیل است. آزمایشات وی نشان داده است که پروتئین Nischarin به عنوان یک سرکوب کننده تومور عمل می‌کند.

تحقیق همچنان به کشف اطلاعات جدید ادامه می‌دهد که ممکن است منجر به درمان بهتر شود. در پژوهش حاضر، تیم تحقیقاتی عملکرد Nischarin را در آزاد سازی اگزوزوم مورد بررسی قرار داد.

آنها وزیکول‌هایی نانو اندازه هستند که حاوی پروتئین، ماده ژنتیکی و سایر مواد درگیر در هر دو فرآیند فیزیولوژیکی و پاتولوژیک است.

اگزوزوم‌های مشتق شده از تومور حاوی پیام‌های سیگنالینگ گوناگون برای برقراری ارتباط بین سلول‌های درگیر در پیشرفت تومور و متاستاز سرطان هستند و بر تعاملات انواع مختف سلول‌ها در محیط میکروسکوپی تومور مانند تنظیم رشد تومور، گسترش و متاستاز تاثیر می‌گذارد.

تومورهای اولیه اگزوزم‌ها را آزاد می‌کنند که می‌تواند رشد سلول های سرطان متاستاتیک را افزایش دهد.

 اگزوزوم سلول‌های Nischarin-positive و سرکوب تومورهای سرطانی

پژوهشگران دریافتند پروتئین Nischarin خواص اگزوزوم‌ها را تغییر می‌دهد. اگزوزوم سلول های Nischarin-positive باعث کاهش تحرک و چسبندگی و همچنین حجم تومور سلول‌های سرطان پستان می‌شود.

سلول‌های Nischarin-positive انتشار اگزوزوم کمتری دارند و بقای سلول کاهش می‌یابد. با کشت همسوی سلول‌های سرطان سینه و اگزوزوم‌های Nischarin-positive رشد تومور و متاستاز ریه را کاهش می‌دهد.

دکترAlahari گفت:

نقش جدید پروتئین Nischarin به عنوان سرکوب‌گر تومور نه تنها باعث افزایش درک ما از زیست شناسی اگزوزم‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند به شناسایی اهداف جدید برای تعدیل متاستاز سرطان تبدیل شود. مهار ترشح اگزوزوم ممکن است به عنوان یک درمان موثر برای سرطان باشد.

با توجه با نظارت موسسه ملی سرطان، اپیدمولوژی و دیگر اطلاعات، سرطان سینه به ترتیب 15.3٪ از تمام موارد سرطان جدید و 6.7٪ از کل مرگ و میرهای سرطان در سال 2018 است. در ایالت متحده حدود 266،120 مورد جدید از سرطان پستان وجود دارد و حدود 40،920 می‌میرند.

دکتر Alahari افزود:

نشان داده شده است اگزوزوم‌ها می‌تواند به عنوان حامل برای تهیه دارو توسعه یابد. اگزوزوم بیان کننده Nischarin در ترکیب با داروها احتمالا تاثیر بسیار خوبی در درمان سرطان پستان دارند.

همراهان عزیز بیولند شما می‌توانید مقاله خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/KKR7E

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.