ایجاد تومور های گلیوبلاستوما با تغییر در باز های DNA

0 ۶

گلیوبلاستوما یا GBM، شایع ترین تومور بد خیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است. این تومور در نخاع یا مغز بروز می‌کند. منشا تومور از سلول های آستروسیت می‌باشد.

مطالعات شان می‌دهد که جمعیت کوچکی از سلول ها به نام سلول های بنیادی توموری در انواع سرطان ها از جمله تومور های مغزی وجود دارند. این سلول ها نسبت به دارو ها و اشعه درمانی مقاوم هستند. همین مقاومت باعث شروع و عود این بیماری می‌شود.

دلیل ایجاد گلیوبلاستوما

این تومور ها با تغییر در بازهای آدنین ایجاد می‌شوند.
یک تغییر ساده در باز های  آدنین DNA در منطقه کوچکی از ژنوم نمونه مورد نظر، دلیل مرگبار بودن تومور های گلیوبلاستوما را توضیح داد.

این تحقیق توسط محققان Yale و دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا انجام شد. نتیجه در مجله  Cell منتشر گردید.

تومور های گلیوبلاستوما منحصرا تومور های مغزی سرطانی هستند.
فرد مبتلا به گلیوبلاستوما تنها حدود 3 تا 6 ماه زنده می‌ماند. دلیل اصلی این امر، وجود سلول های توموری خاصی است که به درمان های استاندارد مقاوم می‌باشند.

تغییر در باز های آدنین تومور های گلیوبلاستوما را ایجاد می‌کند

 

محققان با انجام آزمایشی بر روی مغز موش متوجه شدند که تغییر باز آدنین DNA در تعداد زیادی از این نوع تومور به خصوص در سلول های بنیادی تومور دیده می‌شود.
این تغییر در رشد گلیوبلاستوما انسانی منتقل شده به مغز موش نیز تاثیر می‌گذارد.
این تغییر باز در مرحله اول رشد جنین دیده می‌شود. این تغییرات برای رشد جنین بسیار مهم است. اما تغییرات در بزرگسالی ناپدید می‌شود.

Andrew Xiao، استادیار ژنتیک در مرکز سلول های بنیادی Yale، گفت: در نمونه ای از گلیوبلاستوما به نظر میرسد که سرطان این مکانسیم را از بین میبرد.
همچنین افزود:افزایش چند صد برابری باز های تغییر داده شده آدنین در تومور گلیوبلاستوما، که به سختی در بافت طبیعی مغز قابل تشخیص است، به این معنی است که این باز ممکن است یک هدف جذاب برای دارو درمانی های جدید باشد.

این تغییر علاوه بر تومور های گلیوبلاستوما ممکن است در سایر تومور ها نیز یافت شود. شاید این تغییر راه جدیدی برای درمان تومور های مغزی غیر قابل درمان نیز نشان دهد.

 

منبع:

yon.ir/o3w3w

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.