ایجاد تومورهای گلیوبلاستوما با تغییر در بازهای DNA

0 774

گلیوبلاستوما یا GBM، شایع ترین تومور بد خیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است. این تومور در نخاع یا مغز بروز می‌کند. منشا تومور از سلول های آستروسیت می‌باشد.

مطالعات شان می‌دهد که جمعیت کوچکی از سلول ها به نام سلول‌های بنیادی توموری در انواع سرطان‌ها از جمله تومورهای مغزی وجود دارند.

این سلول‌ها نسبت به داروها و اشعه درمانی مقاوم هستند. همین مقاومت باعث شروع و عود این بیماری می‌شود.

دلیل ایجاد گلیوبلاستوما

این تومور ها با تغییر در بازهای آدنین ایجاد می‌شوند. یک تغییر ساده در بازهای  آدنین DNA در منطقه کوچکی از ژنوم نمونه مورد نظر، دلیل مرگبار بودن تومور های گلیوبلاستوما را توضیح داد.

این تحقیق توسط محققان Yale و دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا انجام شد. نتیجه در مجله  Cell منتشر گردید.

تومورهای گلیوبلاستوما منحصرا تومور های مغزی سرطانی هستند. فرد مبتلا به گلیوبلاستوما تنها حدود 3 تا 6 ماه زنده می‌ماند.

دلیل اصلی این امر، وجود سلول‌های توموری خاصی است که به درمان‌های استاندارد مقاوم می‌باشند.

محققان با انجام آزمایشی بر روی مغز موش متوجه شدند که تغییر باز آدنین DNA در تعداد زیادی از این نوع تومور به خصوص در سلول‌های بنیادی تومور دیده می‌شود.

این تغییر در رشد گلیوبلاستوما انسانی منتقل شده به مغز موش نیز تاثیر می‌گذارد. این تغییر باز در مرحله اول رشد جنین دیده می‌شود. این تغییرات برای رشد جنین بسیار مهم است. اما تغییرات در بزرگسالی ناپدید می‌شود.

Andrew Xiao، استادیار ژنتیک در مرکز سلول های بنیادی Yale، گفت:

در نمونه ای از گلیوبلاستوما به نظر می‌رسد که سرطان این مکانسیم را از بین می‌برد.

افزایش چند صد برابری بازهای تغییر داده شده آدنین در تومور گلیوبلاستوما، که به سختی در بافت طبیعی مغز قابل‌تشخیص است، به این معنی است که این باز ممکن است یک هدف جذاب برای دارو درمانی‌های جدید باشد.

این تغییر علاوه بر تومورهای گلیوبلاستوما ممکن است در سایر تومورها نیز یافت شود. شاید این تغییر راه جدیدی برای درمان تومورهای مغزی غیر قابل درمان نیز نشان دهد.

منبع دانشگاه Yale
مقاله Cell

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.