بادخورک افسانه‌ای

بادخورک
0 151

 پرنده Apus apus یا همان بادخورک معمولی نام پرنده‌ای است که می تواند در هوا بخوابد و غذا بخورد.

 این یافته‌ای است که از سال ۱۹۵۰ محققان آن را باور نمی‌کردند ولی حالا محققان می‌توانند ثابت کنند که این موضوع حقیقت دارد. سه سال پیش همین تیم از محققان دانشگاه Lund توانستند مشاهده کنند که در میان گونه‌های بادخورک‌ها بعضی‌ها هستند که می‌توانند به صورت 10 ماه به طور مداوم در آسمان پرواز کرده و فرود نیایند ولی تحقیقات جدید نشان داده که بادخورک‌های کوهستانی می‌توانند به مدت طولانی‌تر از این نیز در آسمان بمانند.

مطالعات بر روی بادخورک

 در این مطالعات محققان چهار پرنده از گونه Apus pallidus را مورد مطالعه قرار دادند.

 نتایج نشان‌دهنده این بود که این پرندگان به صورت بی وقفه بین 2 و سه و نیم ماه، بسته به خود پرنده در هوا بودند.

با استفاده از جمع‌آوری کننده‌های اطلاعات کوچکی که به پرنده‌ها متصل شده بود، محققان توانستند فعالیت‌های آنها را در هر ۵ دقیقه ثبت کنند و مکان پرنده‌ها را نیز در هر ماه را می‌توانستند بفهمند. آنها حرکت پرنده‌ها را نیز با میزان بال زدن‌شان محاسبه می‌کردند.

 با این روش‌های جمع‌آوری اطلاعات آنها توانستند ثابت کنند که پرندگان به مدت یک ماه بی وقفه در فصل زمستان در آسمان آفریقای غربی در حال پرواز بودند، یعنی درست در مدت زمان بعد از فصل جفت گیری آنها در ایتالیا.

نتایج تحقیقات

 آنها برای جفتگیری در سوراخ و یا زیر سفال‌های سقف فرود می‌آمدند ولی در باقی اوقات آنها به طور کلی در آسمان زندگی می‌کردند.

 آنها در حال پرواز نیز حشرات را به عنوان غذا میخوردند. زمانی که به ارتفاعات بالا رسیده نیاز به بال زدن نداشتند، بر روی هوا سر میخوردند، یعنی در واقع به مدت کوتاهی می‌خوابیدند.

فصل جفت‌گیری نشان دهنده این است که چرا بادخورک‌های نوع pallid نمی‌توانند مانند نوع معمولی بادخورک‌ها به مدت طولانی در آسمان بمانند زیرا نوع pallid در فصل جفت‌گیری دو بار ولی نوع معمولی فقط یکبار تخم می‌گذارد.

قبلا اثبات شده‌است که پرواز کردن بیشترین میزان انرژی را از پرندگان می‌گیرد، ولی ما زمانی که میزان انرژی مصرفی بلبل را همیشه در حال پرواز نیست اندازه گرفتیم، دیدیم که همان اندازه انرژی مصرف می‌کند که این بادخورک‌های نوع pallid مصرف می‌کنند با این تفاوت که این نوع تمام وقت در آسمان در حال پرواز هستند.

 بادخورک ‌ها دارای میزان شانس بقای بالاتر نسبت به دیگر پرنده‌ها هستند. محققان معتقدند به علت این که این پرندگان اکثر اوقات در هوا هستند و در آسمان زندگی می‌کنند ، احتمال خطر رو به رو شدن با شکارچی پایین است و به علت در آسمان بودن دائمی آنها، انگل ها نیز به بدن آنها وارد نمی‌شوند.

همراهان عزیز بیولند شما می‌توانید مقاله خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/mKLGw

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.