باززایی در انسان دیگر راز نیست

باززایی
0 0

باززایی در حیوانات

وقتی صحبت از باززایی به میان می‌آید، برخی از حیوانات قادر به انجام کاره‌ای خارق‌العاده‌ای هستند مثلا اگر پای سمندر را قطع کنید، دوباره رشد خواهد کرد. وقتی تهدیدی صورت می‌گیرد، برخی از گکوها (Gecko) دم خود را جدا می‌کنند تا شکارچی خود را دور کنند، ولی بعداً دوباره آن را احیا می‌کنند. حیوانات دیگر این فرآیند را حتی بیشتر انجام می‌دهند.کرم‌های پلاناریا، عروس دریایی و شقایق‌های دریایی می‌توانند پس از قطع شدن نیمی از بدن خود، دوباره آن را باززایی کنند.

شما همچنین می‌توانید مقاله پروژسترون کلید گم شده در بازسازی اعضای بدن را مطالعه بفرمایید.

یک تیم از محققان به رهبری Mansi Srivastava، استادیار زیست شناسی تکاملی و اندام‌وار، در حال روشن کردن نحوه انجام این شاهکارها توسط حیوانات و کشف تعدادی از سوییچ‌های DNA هستند که به نظر می‌رسد که ژن‌ها را برای باززایی کل بدن کنترل می‌کنند.

محققان با استفاده از کرم‌های پلنگی 3 بندی برای آزمایش این فرآیند، دریافتند که بخش غیرکد کننده DNA، کنترل فعال شدن یک ژن کنترل کننده اصلی را به نام پاسخ رشد سریع ((early growth response (EGR) برعهده دارد. زمانی که فعال باشد، EGR تعدادی از فرآیندهای دیگر را با روشن یا خاموش کردن ژن‌ها، کنترل می‌کند.

Gehrke (یکی از محققان این مطالعه) گفت:

چیزی که ما یافتیم این است که این ژن اصلی (master gene) ژن‌هایی را ایجاد می‌کند که در طی باززایی ایجاد می‌شوند. در واقع آنچه اتفاق می‌افتد این است که مناطق غیر کد کننده به مناطق کد کننده می‌گویند که روشن یا خاموش باشند، بنابراین می‌توان گفت آنها گویی سوئیچ هستند. برای این که این فرآیند کار کند، DNA در سلول‌های کرم، که به طور معمول به طور فشرده و بهم چسبیده است، باید تغییر کند و مناطق جدیدی برای فعالیت، ایجاد کنند.

بسیاری از آن بخش‌های بسیار فشرده ژنوم، عملاً به صورت فیزیکی باز می‌شوند. چرا که در آنجا سوییچ‌های تنظیمی وجود دارند که باید ژن‌ها را روشن یا خاموش کنند. بنابراین یکی از یافته‌های مهم در این مقاله این است که ژنوم بسیار پویا است و در طول باززایی به عنوان بخش‌های مختلف باز و بسته می‌شود.

قبل از اینکه Gehrke و Srivastava بتوانند ماهیت دینامیکی ژنوم کرم را درک کنند، آنها باید توالی آن را گردآوری می‌کردند.

باززایی

آیا این پدیده در انسان هم وجود دارد؟

Srivastava گفت:

گردآوری توالی ژنوم،  بخش بزرگی از این مقاله است. ما ژنوم این گونه‌ها را منتشر کردیم، مهم است چون این اولین بار برای این گونه است. تا به حال هیچ توالی کامل ژنومی در دسترس نبود. لازم به ذکر است، که کرم‌های پلنگی 3 بندی یک سیستم مدل جدید برای مطالعه باززایی هستند. کارهای قبلی در مورد گونه‌های دیگر به ما کمک کرد چیزهای زیادی در مورد باززایی یاد بگیریم. اما برخی دلایل برای کار با این کرم جدید وجود دارد مثلا  آن‌ها در یک موقعیت فیلوژنتیکی مهم قرار دارند. بنابراین، نحوه ارتباط آن‌ها با دیگر حیوانات به ما این امکان را می‌دهد که درباره سیر تکاملی صحبت کنیم. دلیل دیگر این است که آنها واقعا موش آزمایشگاهی خوبی هستند.

او گفت که نتایج نشان می‌دهد که EGR مانند یک سوئیچ قدرت برای باززایی عمل می‌کند؛  پس از روشن شدن، فرآیندهای دیگر می‌توانند صورت بگیرند، اما بدون آن، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ما توانستیم فعالیت این ژن را کاهش دهیم و متوجه شدیم که اگر این ژن را نداشته باشیم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

دلیل اینکه ما این ژن را در کرم EGR می‌نامیم به این دلیل است که وقتی به توالی آن نگاه می‌کنید، شبیه به یک ژن است که قبلاً در انسان‌ها و حیوانات دیگر مطالعه شده‌است. اگر شما سلول‌های انسانی در ظرف داشته باشید و به آن‌ها استرس وارد کنید، چه به صورت مکانیکی و چه با استفاده از توکسین، آن‌ها فوراً EGR را بیان خواهند کرد

در حالی که این مطالعه اطلاعات جدیدی در مورد نحوه کار این فرآیند در کرم را نشان می‌دهد، همچنین ممکن است به توضیح این موضوع کمک کند که چرا در انسان‌ها کار نمی‌کند. به نظر می رسد که EGR، ژن اصلی و دیگر ژن هایی که پایین دست را خاموش یا روشن می‌کنند، در گونه‌های دیگر، از جمله انسان‌ها وجود دارند.

همراهان گرانقدر بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.
منبع:

yon.ir/qMUrl

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.