بافت چربی قهوه‌ای توسط دارو های کاهنده کلسترول کاهش می‌یابد

گروه استاتین دارو، تشکیل بافت چربی قهوه‌ای را کاهش می‌دهد
0 404

بافت چربی قهوه‌ای و کاهنده کلسترول

ولفروم و همکارانش با انجام آزمایش های کشت سلولی، دریافتند که مسیر بیوشیمیایی تولید کلسترول نقش مهمی در تبدیل سلول‌های چربی سفید (بد) به سلول‌های چربی قهوه‌ای (خوب) دارد. آنها همچنین دریافتند که گروه استاتین دارو، تشکیل بافت چربی قهوه‌ای را کاهش می‌دهد.

استاتین‌ها به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی تجویز می‌شوند؛ چون میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهند.

مطالعات نشان داده است که مسیر بیوشیمیایی کلسترول در عملکرد استاتین‌ها نقش مهمی دارد.

به همین دلیل، محققان می‌خواستند بدانند آیا استاتین ها نیز بر تشکیل بافت چربی قهوه‌ای تاثیر می‌گذارند یا خیر. یکی از تحقیقات انجام شده، بررسی توموگرافی منتشر شده از پوزیترون 8500 بیمار در بیمارستان دانشگاه زوریخ بود.

ارزیابی اسکن نشان می‌دهد که 6 درصد از کسانی که دارو مصرف نمی‌کردند، دارای بافت چربی قهوه‌ای بودند. اما این نوع بافت تنها در حدود 1 درصد از افرادی که از استاتین استفاده می‌کردند، وجود داشت.

محققان یک مطالعه بالینی جداگانه روی 16 نفر از بیماران بیمارستان‌های دانشگاه بازل و زوریخ انجام دادند تا نشان دهند که استاتین فعالیت این بافت را کاهش می‌دهد.

هم خوب و هم بد!

ولفروم می‌گوید:

ما باید در نظر داشته باشیم که استاتین‌ها به عنوان راهی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، فوق العاده مهم هستند.

این داروها میلیون ها نفر در سراسر جهان را نجات می‌دهند. با این حال، استاتین‌ها اثر منفی دیگری نیز دارند. مصرف این دارو ها در دوز های بالا، خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند.

این دو اثر کاهش وزن بافت چربی قهوه‌ای و افزایش خطر ابتلا به دیابت، ممکن است باهم مرتبط باشند.

این بافت برای تبدیل قند و چربی به گرما کمک می‌کند. افرادی که این بافت را دارند، در تنظیم دمای بدن خود در فصل زمستان بهتر عمل می‌کنند و به احتمال کمتری از وزن بیش از حد یا دیابت رنج می‌برند.

منبع ETH Zurich
مقاله Cell Metabolism

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.