بافت چربی قهوه‌ای توسط دارو های کاهنده کلسترول کاهش می‌یابد

گروه استاتین دارو، تشکیل بافت چربی قهوه‌ای را کاهش می‌دهد
0 ۲

بافت چربی قهوه‌ای و کاهنده کلسترول

ولفروم و همکارانش با انجام آزمایش های کشت سلولی، دریافتند که مسیر بیوشیمیایی تولید کلسترول نقش مهمی در تبدیل سلول های چربی سفید (بد) به سلول های چربی قهوه‌ای (خوب) دارد. آن ها همچنین دریافتند که گروه استاتین دارو، تشکیل بافت چربی قهوه‌ای را کاهش می‌دهد.

استاتین ها به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی تجویز می‌شوند؛ چون میزان کلسترول خون راکاهش می‌دهند. مطالعات نشان داده است که مسیر بیوشیمیایی کلسترول در عملکرد استاتین ها نقش مهمی دارد.
به همین دلیل، محققان می خواستند بدانند آیا استاتین ها نیز بر تشکیل بافت چربی قهوه‌ای تاثیر می‌گذارند یا خیر. یکی از تحقیقات انجام شده، بررسی توموگرافی منتشر شده از پوزیترون 8500 بیمار در بیمارستان دانشگاه زوریخ بود.

ارزیابی اسکن نشان می‌دهد که 6 درصد از کسانی که دارو مصرف نمی‌کردند، دارای بافت چربی قهوه‌ای بودند. اما این نوع بافت تنها در حدود 1 درصد از افرادی که از استاتین استفاده می‌کردند، وجود داشت. محققان یک مطالعه بالینی جداگانه روی 16 نفر از بیماران بیمارستان های دانشگاه بازل و زوریخ انجام دادند تا نشان دهند که استاتین ها فعالیت این بافت را کاهش می‌دهند.

هم خوب و هم بد!

ولفروم می‌گوید: ما باید در نظر داشته باشیم که استاتین ها به عنوان راهی برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی، فوق العاده مهم هستند.
این دارو ها میلیون ها نفر در سراسر جهان را نجات می‌دهند. با این حال، استاتین ها اثر منفی دیگری نیز دارند. مصرف این دارو ها در دوز های بالا، خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند.

ولفروم می‌گوید: این دو اثر کاهش وزن بافت چربی قهوه‌ای و افزایش خطر ابتلا به دیابت، ممکن است باهم مرتبط باشند. این بافت برای تبدیل قند و چربی به گرما کمک می‌کند. افرادی که این بافت را دارند، در تنظیم دمای بدن خود در فصل زمستان بهتر عمل می‌کنند و به احتمال کمتری از وزن بیش از حد یا دیابت رنج می‌برند.

همراهان گرامی بیولند شما متن مقاله مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/hFF1M

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.