باکتری های بدن، ابزار پیشگیری از بیماری ها

باکتری‌های CST و پیشگیری از عملکرد ویروس آنفلوآنزا
0 1

هنگامی که اختلالی در سلامتی ما ایجاد می‌شود میکروب را مقصر می‌دانیم. اما آنها همیشه عامل اصلی نیستند. ما باید با میکروب‌هایی که وظایف حیاتی مانند باکتری های میکروبیوم روده که هضم در بدن را به عهده دارند و یا باکتری های میکروبیوم احتمالی مغز، بشناسیم.

اکنون، محققان دانشگاه میشیگان آمریکا، یک رابطه همزیستی جدید میان باکتری‌های بینی و گلو و تاثیر آنها در مبارزه با ویروس آنفلوآنزا یافته اند.

بینی، فیلتر هوای تنفسی

یکی از عملکردهای اصلی بینی، این است که بعنوان یک فیلتر هوا عمل کرده و از ابتلا فرد به پاتوژن‌های آلوده کننده از طریق استنشاق جلوگیری می‌کند تا باعث آسیب نشوند. اما این کارکرد همیشگی نیست و گاهی اوقات ویروس آنفلوآنزا می‌تواند راه ورود خود را به بدن بیابد.

در یک بررسی جدید، پژوهشگران به مطالعه نقش باکتری‌های موجود در بینی و گلو، همچنین ابتلای انسان به ویروس آنفلوآنزا، پرداختند.

آنها برای این کار، داده‌های جمع آوری شده در طول یک بررسی صورت گرفته بین سال های 2012 تا 2014 را تحلیل کردند. در این بررسی، اطلاعات مربوط به 717 شرکت کننده را پیگیری کردند تا چگونگی گسترش ویروس آنفلوآنزا را میان اعضای خانواده ها و جوامع، مورد مطالعه قرار دهند.

بررسی و نتایج در مورد باکتری CST

داده‌های جمع آوری شده در این سال‌ها، با روش‌های گوناگونی در پژوهش‌های متفاوت مورد تحلیل قرار گرفتند. گروه دانشگاه میشیگان در آغاز آخرین مطالعات، 537 شرکت کننده که به آنفلوآنزا مبتلا نبودند مورد بررسی قرار دادند.

آنها نمونه‌هایی از میکروب‌های موجود در بینی و گلوی شرکت کنندگان برداشتند و بازیابی توالی DNA را روی نمونه‌ها انجام دادند تا بدانند کدام باکتری و به چه میزان در بدن شرکت کنندگان موجود است.

پژوهشگران، پنج خوشه متفاوت از گونه‌های باکتری را شناسایی کردند که آنها را CST نامیدند؛ سپس تلاش کردند که دریابند آیا شرکت کنندگان به گونه‌های باکتری CST مبتلا هستند یا خیر. ایده آنها این بود که تاثیر خوشه‌های خاصی از باکتری را در کاهش احتمال بیماری بررسی کنند.

این گروه پژوهشی، ابتدا دیگر عوامل احتمالی موثر در ابتلا به آنفلوآنزا از جمله سن، واکسینه شدن، قرار گرفتن در معرض تنباکو و میزان جمعیت خانه افراد را بررسی کردند. آنها پس از بررسی همه این عوامل دریافتند که به نظر میرسد احتمال ابتلا به آنفلوآنزا در افراد دارای باکتری CST نوع چهار که سطح بالایی از آن را در خود دارند، نسبت به بقیه انواع باکتری CST کمتر است.

شاید این کشف جدید، به درمان‌های جدیدی برای بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا و ذات الریه ختم شود.

بستی فاکسمن، نویسنده ارشد این پژوهش گفت:

احتمال وجود این موضوع، بسیار بالاست اما هنوز موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارند تا بتوانیم میکروب‌ها و باکتری‌های ساکن در بدن را برای پیشگیری از بیماری به کار گیریم.

برای خواندن متن کامل مقاله، اینجا کلیک کنید.

منبع:

yon.ir/ETVA1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.