افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی در زنان مبتلا به سرطان پستان

بیماری‌های قلبی عروقی
0 40

بیماری‌های قلبی عروقی در زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان

با توجه به درمان‌های پیشرفته پزشکی، امروزه زنان مبتلا به سرطان پستان به احتمال زیاد زنده می‌مانند. با این‌حال، برخی از گزینه‌های درمان این زنان را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی و بیماری‌های دیگر قرار می‌دهند. مطالعه جدیدی در برزیل نشان می‌دهد که زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

این مطالعه در مجله  (North American Menopause Society (NAMS منتشر شده‌است.

شما می‌توانید مقاله‌های زیر را نیز مطالعه نمایید:

بیماری قلبی عروقی علت اصلی مرگ در زنان یائسه است. زنان مبتلا به سرطان پستان نسبت به افراد دیگر به میزان بیشتری در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. این اثرات قلبی عروقی ممکن است بیش از 5 سال پس از قرار گرفتن در معرض تابش رخ دهد و این خطر تا 30 سال ادامه دارد.

هدف از این مطالعه جدید مقایسه و ارزیابی عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی در زنان یائسه بازمانده از سرطان پستان و زنان بدون سابقه ابتلا به سرطان پستان بود.

بیماری‌های دیگر در زنان یائسه مبتلا به سرطان

محققان دریافتند که زنان یائسه بازمانده از سرطان پستان ارتباطی به شدت قوی با سندروم متابولیک، دیابت، آترواسکلروز، هیپرتری‌گلیسیریدمیا و چاقی شکم که مهمترین عوامل خطر برای بیماری قلبی عروقی هستند، نشان می‌دهد.

دکتر JoAnn Pinkerton، مدیر اجرایی NAMS، می‌گوید:

بیماری‌های قلبی عروقی معمولا در زنان مبتلا به سرطان پستان به علت سمیت شیمی درمانی، پرتودرمانی و استفاده از مهارکننده‌های آروماتاز که باعث کاهش استروژن می‌شوند، ظاهر می‌شود. تغییر سبک زندگی برای قلب سالم، هر دو مورد خطر ابتلا به سرطان پستان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

زمانی که سرطان پستان تشخیص داده می‌شود، زنان باید به مشاور قلب و عروق مراجعه کنند و با پیگیری مداوم ادامه دهند و پس از درمان سرطان هم مشاوره قلبی عروقی را تکمیل کنند.

 

منبع menopause
مقاله menopause

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.