بیماری‌های مسری حیوانات و رابطه آنها با فاصله تکاملی آنها

0 1

شدت بیماری‌های مسری حیوانات در حیوانات مختلف

بعضی از بیماری‌های مسری در گونه‌هایی از حیوانات کشنده هستند در بعضی از حیوانات باعث ناراحتی‌های جزئی می‌شوند ولی این برای محققان کار دشواری است که پیش‌بینی کنند که به چه اندازه‌ای یک بیماری می‌تواند در بین چند گونه خطرناک باشد.

هرچند، بر اساس متون انتشار یافته در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences نشان دهنده آن است که ارتباط تکاملی بین دو گونه میزبان مبتلا به بیماری می‌تواند شدت بیماری را تعیین کند.

محققان کانادایی با استفاده از اطلاعات موجود در سازمان جهانی سلامت حیوانات بیماری‌های موجود در پستانداران اهلی را ردیابی کرده و مسیر حرکت و خروجی آنها در دنیا را پیدا کردند.

Joanathan Davis زیست شناس و محقق ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: در بیماری‌ها هرچه پرش تکاملی بین گونه‌ها بیشتر باشد احتمال مرگ در میزبان جدید نیز بالاتر خواهد بود.

مثلا بیماری که از یک بوفالو به گاو سرایت کند درواقع یک پرش تکاملی کوچک انجام داده است و احتمال مرگبار بودن آن کم است و بیماری که از یک بوفالو به گربه پرش انجام می دهد به دلیل بالا بودن فاصله تکاملی پرش انجام داده شده احتمال مرگبار بودن بالایی دارد. خوشبختانه این مرگبار بودن باعث می‌شود که بیماری به میزان کمی در میان میزبانان جدید گسترش یابد.

چنین عفونت‌هایی باعث نگرانی هستند و بیشتر بیماری‌های انتقال یافته بین حیوانات اهلی، وحشی و انسان‌ها است. بیماری که کشندگی کمی داشته باشد ولی آسان‌تر پخش شود احتمال ایجاد دردسر بیشتری نسبت به بیماری مرگبار دارد.

منشا بیماری‌های جدید و اثرات آنها

Maxwell Farrell که اجرا کننده این مطالعات در دانشگاه McGill بود می گوید: با تغییرات مداوم و تغییر شکل اکوسیستم و تغییر آب و هوا حیوانات جدیدی در حال روبه‌رو شدن با این بیماری‌ها آن هم برای اولین بار هستند و این اتفاق احتمالا باعث افزایش بیشتر بیماری‌های جدید در میزبان‌های جدید می‌شود و پیشگویی کردن خروجی این برهمکنش‌ها تبدیل به یک چالش اساسی برای ما شده است.

زیست‌شناسان امیدوارند که با گسترش تحقیقات خود و توجه به گونه‌های بیشتر که انسان‌ها را نیز شامل می‌شود بتوانند یک پایگاه اطلاعاتی برای خروجی بیماری‌های عفونی بسازند.

یکی از محققان می‌گویند: ما نباید درمورد تعداد این بیماری‌ها نگران باشیم بلکه ما باید درمورد مسری بودن آنها نگران باشیم هرچند که در حیات وحش باشد و یا در بین حیوانات اهلی و انسان‌ها.

شما همراهان همیشگی بیولند می‌توانید از اینجا مقاله مربوط به این خبر را مطالعه کنید.

منبع: http://yon.ir/hz1uV

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.