انسان با بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی تکامل مشترک داشته‌است

بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی
0 37

نتیجه ابتلا به بیماری در اجداد ما

برخی از جهش‌هایی که به انسان اجازه می‌دهند عفونت‌های کشنده را مهار کند، در عین حال ما را مستعد ابتلا به برخی بیماری‌های التهابی و خود ایمنی مانند بیماری کرون می‌کند.

در یک بررسی محققان توضیح می‌دهند که چگونه خاستگاه اجداد می‌تواند تاثیری بر احتمال اینکه افراد تبار آفریقایی یا اوراسیا ممکن است به بیماری‌های مرتبط با ایمنی مبتلا شوند، داشته‌باشد.

نویسندگان همچنین شواهدی دارند مبنی بر اینکه سیستم ایمنی بدن بسته به موقعیت مکانی یا شیوه زندگی یک فرد در حال تکامل است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را به هیچ وجه از دست ندهید:

دانشمندان، انقراض نئاندرتال را با بیماری‌های انسانی پیوند می‌دهند

Jorge Dominguez-Andres، نویسنده اول این مطالعه گفت:

در گذشته، طول عمر افراد بسیار کوتاه‌تر بود، بنابراین برخی از این بیماری‌های التهابی و خود ایمنی که می‌توانند در نیمه دوم زندگی ظاهر شوند، چندان مهم نبودند.

اکنون که خیلی طولانی‌تر زندگی می‌کنیم، می‌توانیم عواقب عفونت‌هایی که برای اجداد ما اتفاق افتاده را ببینیم.

یکی از بهترین دفاع‌های بدن در برابر بیماری‌های عفونی، التهاب است.

محققان داده‌های مربوط به مطالعات ژنتیک، ایمونولوژی، میکروبیولوژی و ویروس‌شناسی را گردآوری کرده و مشخص کرده‌اند که چگونه DNA افراد در جوامع مختلفی که معمولاً به بیماری‌های باکتریایی یا ویروسی آلوده شده‌اند، تغییر یافته و متعاقباً باعث التهاب می‌شود.

در حالی که این تغییرات باعث سخت‌تر آلوده کردن جوامع توسط این پاتوژن‌ها می‌شود، آنها همچنین با تکوین (با گذشت زمان) بیماری‌های التهابی جدید مانند بیماری کرون، لوپوس و بیماری التهابی روده مرتبط هستند.

تعادل و تکامل

Dominguez-Andres گفت:

به نظر می‌رسد تعادلی وجود دارد.

بشر در ایجاد دفاعی در برابر بیماری‌ها تکامل می‌یابد، اما ما قادر به متوقف کردن وقوع بیماری نیستیم، بنابراین فایده‌ای که از یک سو به دست می‌آوریم باعث می‌شود از طرف دیگر ما را نسبت به بیماری‌های جدید حساس‌تر کند.

امروزه، ما از دفاعی که توسط سیستم ایمنی اجدادمان که در DNAمان برای مبارزه با عفونت‌ها یا خو گرفتن با سبک زندگی جدید، ایجاد شده، رنج می‌بریم یا از آن بهره‌مند می‌شویم.

به عنوان مثال، انگل مالاریا Plasmodium sp میلیون‌ها سال جمعیت آفریقا را آلوده کرده‌است. به همین دلیل، فرآیندهای تکاملی افرادی با DNAای را انتخاب کرده که با ایجاد التهاب بیشتر در بدن، مقاومت در برابر عفونت‌ها را افزایش می‌دهند.

با انجام این کار، این امر همچنین باعث شده‌است که آفریقایی‌های مدرن مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند آترواسکلروزیس (atherosclerosis) در زندگی خود شوند.

امروزه، افراد با باقیمانده DNA نئاندرتال می‌توانند در برابر عفونت HIV-1 و استافیلوکوک مقاوم‌تر باشند، اما همچنین احتمال ابتلا به آلرژی، آسم و تب یونجه در آنها بیشتر است.

عوارض جانبی منفی تغییرات در سیستم ایمنی هر یک از جوامع، یک یافته نسبتاً جدید است.

Dominguez-Andres گفت:

ما در مورد آنچه در سطح ژنتیکی اجدادمان اتفاق می‌افتد، چیزهایی می‌دانیم ، اما ما به فناوری قدرتمندتری احتیاج داریم.

بنابراین، توالی‌یابی نسل بعدی اکنون در حال پیشرفت است و به ما امکان را می‌دهد تا اثر متقابل بین DNA و پاسخ‌های میزبان را در سطوح بسیار عمیق‌تر مطالعه کنیم.

بنابراین، ما به یک دیدگاه بسیار جامع‌تر خواهیم رسید.

این فناوری‌ها همچنین نشان می‌دهند که چگونه سیستم ایمنی بدن ما به دلیل تغییر در سبک زندگی مدرن، بلادرنگ  تکامل می‌یابد.

قبایل آفریقایی که هنوز درگیر شکار هستند، تنوع باکتریایی روده‌ای بیشتری نسبت به آمریکایی‌های آفریقایی تبار که غذاهای خریداری‌شده از فروشگاه می‌خورند، دارند.

همچنین، تغییر در الگوهای بهداشتی که در دو قرن اخیر مشاهده شده باعث بهبود دفع فاضلاب، بهبود کیفیت آب آشامیدنی و جمع آوری زباله شده و باعث شده‌است که نسبت به زمان‌های قبل در قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زای عفونی کاهش یابد.

هنگامی که انسان به سمت غذاهای فرآوری‌شده و استانداردهای بهداشتی دقیق‌تر حرکت می‌کند، بدن آنها با ایجاد آنچه محققان بیماری تمدن (diseases of civilization) می‌نامند، مانند دیابت نوع 2، سازگار می‌شود.

Dominguez-Andres گفت:

تاکنون، تمام مطالعاتی که ما انجام دادیم، روی جمعیت‌های دارای تبار اروپایی و آفریقایی متمرکز شده‌است، اما برای بهبود نمایندگی تنوع ژنتیکی انسان، باید تحقیقات در جمعیت بومی و سایر کشورها نیز گسترش یابد.

شیوه‌های زندگی و طبیعت اکولوژیکی واقعاً می‌توانند متفاوت باشند و بر پاسخ‌های ایمنی تأثیر بگذارند. بنابراین، باید کارهای بیشتری انجام شود.

مقاله Trends in Immunology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.