استرس مادر پیش از تولد می‌تواند بر مغز کودکان اثر بگذارد

استرس مادر
0 40

استرس مادر می‌تواند خطرناک باشد

تحقیقات جدید در دانشگاه کینگز لندن نشان داده‌است که استرس مادر قبل و در دوران بارداری می‌تواند بر رشد مغزی کودک تأثیر بگذارد.

در این مطالعه محققان برای اولین بار به بررسی رابطه بین استرس مادر و رشد مغز در 251 نوزاد نارس پرداختتند.

آنها شواهدی را برای توسعه نامطلوب یک فیبر ماده سفید، uncinate fasciculus، در نوزادانی که مادران‌شان در دوران بارداری دچار استرس بیشتری بودند، یافتند.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را درباره بارداری مطالعه بفرمائید:

مادران پرسشنامه‌ای را درمورد تجربیات خود درمورد حوادث استرس‌زا، که شامل بازه‌ای از فشارهای روزمره مانند جابجایی خانه یا امتحان داشتن تا عوامل استرس‌زای شدیدتر مانند تجربه از دست‌دادن فردی، جدایی یا طلاق بود، پرسیدند.

نمره شدت استرس بر اساس تعداد عوامل استرس‌زای آنها و همچنین میزان شدت آن عوامل استرس‌زا، محاسبه شد. این همان چیزی است که مربوط به مغز کودک است.

محققان از تکنیک تصویربرداری پزشکی به نام تصویربرداری پخش وزنی (diffusion tensor imaging) استفاده کردند که بطور خاص برای بررسی ساختار ماده سفید ایجاد شده‌است.

قبلا مشخص شده‌بود که فیبر ماده سفید در اختلالات اضطرابی نقش داشته‌است، بزرگسالانی که اختلال اضطرابی دارند ممکن است تغییراتی در این فیبر نشان دهند.

Alexandra Lautarescu، محقق دانشگاه کینگز و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت:

ما دریافتیم كه در مادرانی كه در دوران بارداری و دوره قبل از تولد استرس بیشتری داشته‌اند، ماده سفید در نوزادان تغییر یافته‌است.

دانشمندان می‌گویند که این مطالعه بر اهمیت ارائه حمایت از مادران باردار تاکید می‌کند، همانطور که مطالعات قبلی نشان داده‌اند که مداخلاتی مانند رفتاردرمانی شناختی می‌توانند به کاهش پیامدهای نامطلوب در کودک کمک کنند.

پزشکان هنگام صحبت با مادران باردار نقش مهمی برعهده دارند.

در حالی که سؤالاتی در مورد علائم افسردگی پرسیده می‌شود، در مورد استرس کلی و اضطراب سؤالات کمی مطرح می‌شود.

زنانی که در طول دوران بارداری با وقایع استرس‌زای زندگی مقابله می‌کنند، اغلب توسط پزشکان عمومی یا خدمات بهداشتی درمانی برای درمان انتخاب نمی‌شوند.

کمک به مادران، کمک به جامعه

Lautarescu گفت:

این موضوع اغلب در دوران بارداری تشخیص داده نمی‌شود و ما در تلاش هستیم تاكید كنیم كه سلامت روان مادر در دوران بارداری می‌تواند بر رشد مغزی كودك تأثیر بگذارد كه ممكن است بعدها در زندگی آنها تاثیر بگذارد.

هیچ کس از این زنان در مورد استرس سؤال نمی‌کند و از این رو آنها هیچ حمایتی دریافت نمی‌کنند.

سرویس‌های پیش از تولد باید بدانند که مهم است که در مورد استرس مادرها فکر کنیم و باید برای مادرانی که تشخیص دهند استرس دارند، در آنجا نوعی حمایت داشته باشیم.

اگر سعی کنیم به زنان در دوران بارداری یا در اوایل دوره پس از زایمان با نوعی مداخله کمک کنیم، این نه تنها به مادر کمک می‌کند بلکه ممکن است از اختلال در رشد مغز در کودک جلوگیری کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اگر مادران در دوران بارداری از سلامت روانی ضعیفی برخوردار باشند که منجر به عواقب نامطلوبی در کودک می‌شود، مشکلاتی در زایمان، وزن کمتر یا تولد زودرس.

سلامت روانی ضعیف مادر نیز ممکن است منجر به تغییر رفتارهای اولیه مانند گریه مکرر شود.

مطالعات بیشتری لازم است برای درک اینکه آیا تغییرات مشاهده‌شده در رشد مغزی این نوزادان منجر به عواقب نامطلوب بعدی در زندگی‌شان خواهد شد یا خیر.

منبع دانشگاه کینگز لندن
مقاله Biological Psychiatry

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.