ترمیم شریان‌های مسدود شده پس از حمله قلبی

ترمیم شریان قلب
0 51

یک مطالعه بزرگ بین المللی نشان داده‌است که باز شدن همه شریان‌های مسدود شده پس از یک حمله قلبی جدی با استنت، بسیار بهتر از باز کردن تنها شریان گرفتگی منفرد است که باعث حمله قلبی شده‌است.

تقریبا نیمی از قربانیان حمله قلبی علاوه بر مواردی که باعث حمله قلبی آنها می‌شود، شریان‌های مسدود شده دیگری نیز وجود دارد. پیش از این، پزشکان متمرکز بر باز کردن شریان مسئول حمله قلبی بودند و سایر انسدادها را به درمان با دارو می‌سپردند.

شما همچنین می‌توانید مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

این مطالعه جدید با همکاری 130 بیمارستان در 31 کشور نشان داده‌است که نشان داده‌است كه باز كردن تمام شریان‌ها بهتر از معالجه تنها شریان باعث حمله قلبی است. این منجر به کاهش 26 درصدی خطر مرگ بیمار یا حمله قلبی مکرر در بیمار شد.

ایمن مطالعه به نام COMPLETE trial، در مجله پزشکی New England منتشر شده‌است.

دکتر Shamir R. Mehta، استاد دانشگاه McMaster و متخصص قلب و عروق، می‌گوید:

با توجه به وسعت زیاد و دامنه بین المللی این مطالعه، نتایج آن می‌تواند درمان بیماری توسط پزشکان را تغییر دهد و از هزاران حمله قلبی مکرر هرساله جلوگیری می‌کند.

اگرچه شناخته شده‌بود که باز شدن باز شدن شریان باعث حمله قلبی با استنت مفید است ولی مشخص نبود که باز کردن سایر شریان‌ها خطر حمله قلبی مجدد و مرگ را کاهش می‌دهد یا خیر.

در بیشتر موارد، پزشکان انسدادهای اضافی را فقط با دارو درمان می‌کنند. این مطالعه به وضوح نشان داد که با پاکسازی همه شریان‌ها، فواید طولانی مدت در جلوگیری از وقایع جدی مرتبط با قلب وجود دارد.

در طی متوسط سه سال، حمله قلبی دوم یا مرگ قلبی در بیمارانی که پاکسازی تمام شریان‌ها را داشتند به 7.8 درصد کاهش یافته‌است ولی در بیمارانی که فقط برای شریان ایجاد کننده بیماری استنت داشتند این میزان 10.5درصد است که تفاوت قابل توجهی است.

مزیت این روش هنگام انجام کار در سایر حوادث غیرمترقبه مانند درد شدید قفسه سینه که نیاز به یک روش استنت زدن مکرر دارد، بیشتر قابل توجه بود.

درمورد تجربه عوارض جانبی، از جمله سکته مغزی و خونریزی عمده، در بین دو گروه افراد مبتلا به حمله قلبی تفاوتی وجود ندارد.

منبع دانشگاه McMaster

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.