سندرم تخمدان پلی کیستیک با مطالعه ژنوم تشخیص داده می‌شود

سندرم تخمدان پلی کیستیک
0 52

یک کنسرسیوم بین المللی تحقیقی جامع و مرتبط با ژنوم برای شناسایی معماری ژنتیکی مشترک در معیارهای مختلف مورد استفاده در تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) انجام داد. نتایج این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شد.

شما همچنین می‌توانید مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز زنان در سنین باروری است. این سندرم یک علت اصلی ناباروی و دیابت نوع 2 است. منشا PCOS ناشناخته است.

بررسی سندروم تخمدان پلی کیستیک بر اساس مطالعات ژنتیکی

در حال حاضر این سندرم براساس معیارهای بالینی مختلف تشخیص داده می‌شود. دقت این معیار ها کم بوده و بحث برانگیز هستند.

محققان با انجام یک متا آنالیز از 7 تحقیق جامع ژنوم مربوط به بیش از 10000 زن مبتلا به PCOS و 100000 کنترل از نژاد اروپایی، سندروم تخمدان پلی کیستیک را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه 2540 بیمار با استفاده از معیارهای موسسات ملی بهداشت، تشخیص داده‌شدند. این بیماران تستوسترون بالا و چرخه قاعدگی نامنظم داشتند. 2669 بیمار با استفاده از معیار های روتردام تشخیص داده شدند.این بیماران تولید تخمک بالایی داشتند. 5184 مورد نیز خود گزارش شده از شرکت ژنتیک 23andMe بود.

با استفاده از این نمونه‌ها، دانشمندان قادر به شناسایی 14 نوع ژن مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک شدند. 3 مورد از این ژن ها برای نخستین بار شناسایی شدند. تمام انواع جدید ژنتیکی به طور قابل ملاحظه‌ای به ویژگی های متابولیکی و باروری سندروم تخمدان پلی کیستیک مربوط می‌شود.

Andrea Dunaif، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، گفت:

یکی از مهم ترین یافته‌های ما این است که تمام مبارزاتی که در این زمینه انجام می‌شود، به معیارهای تشخصی نیازی ندارند.

تشخیص‌های ما با معیارهایی که داریم می‌تواند بسیار گسترده باشد و می‌خواهیم فرم های ژنتیکی PCOS را پیدا کنیم.

سندرم پلی کیستیک با الگوی طاسی مردانه و دیگر بیماری‌ها مرتبط است

تجزیه و تحلیل بیشتر بینش های بیشتری در مورد PCOS ارائه می‌دهد. شواهدی وجود دارد که مسیرهای ژنتیکی شناسایی شده در این مطالعه با شرایط دیگر از جمله چاقی، دیابت نوع 2، یائسگی و افسردگی مرتبط است. علاوه بر این محققان برای نخستین بار متوجه شدند که بین این سندرم و الگوی طاسی مردانه ارتباطاتی وجود دارد.
ارتباط بین سندرم تخمدان پلی کیستیک و الگوی طاسی مردانه بسیار جالب است، زیرا این اولین شواهد ژنتیکی برای بیولوژی بیماری‌های مشترک در مردان است.

پیوند ژنتیکی این سندرم با افسردگی از مطالعات اپیدمولوژیکی پشتیبانی می‌کند. خطر ابتلا به افسردگی در زنان مبتلا به PCOS افزایش می‌یابد.

دکتر Duniaf در نهایت امیدوار است که این بینش بیولوژیک بتواند توسعه درمان‌های جدید را برای سندرم تخمدان پلی کیستیک فراهم کند.

منبع mountsinai

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.