تصفیه هوای سمی با گیاهان تراریخته

گیاه پالایی گیاهان سمی
0 1,897

همه ما می‌خواهیم که همیشه خانه خودمان را تمیز و پاکیزه از نظر گرد و غبار نگه داریم و حتی از مواردی مانند فیلترهای هوا و درزگیرها استفاده می‌کنیم ولی آیا توجهی به آلاینده‌های شیمیایی نیز می‌کنیم؟

بعضی از ترکیبات خطرناک بسیار ریزتز از آن هستند که بشود با فیلتر جلوی ورود آنها به هوای خانه را گرفت، مانند کلروفرم که به مقدار بسیار کمی در آب‌های کلردار هنگام دوش گرفتن و یا جوش آوردن آب وجود می‌آیند یا موادی مانند بنزن که هنگامی که اتومبیل خود را در پارکینگ خانه پارک می‌کنیم به هوای داخل خانه وارد می‌شود. درحالی که همه این گازها سرطان زا هستند.

مکانیسم عمل این گیاهان در تصفیه آلاینده‌های شیمیایی چگونه است؟

یکی از عللی که تا بحال صحبت های زیادی درمورد این گاز ها نشده این است که هیچ کاری نمی‌توان در مقابل آنها کرد ولی به تازگی در دانشگاه واشنگتن محققان گیاهی تغییر ژنتیکی شده ای را طراحی کرده اند که توانایی جذب و تجزیه گازهایی مانند بنزن و کلروفروم را دارد.

در ابتدا تصمیم بر این بود که ژن های P450-2E1 و یا 2E1 به این گیاهان منتقل شود که در پستانداران وجود دارد، مثلا همین ژن 2E1 در بدن انسان بنزن را به فنول و کلروفرم را هم تبدیل به کربن دی اکسید و یون‌های کلرید تبدیل می‌کند ولی این ژن در کبد انسان بیان می‌شود و فقط هنگامی این ژن روشن می‌شود که نوشیدنی‌های الکلی توسط انسان مصرف شود و به همین دلیل این ژن در تصفیه هوا از آلاینده‌های شیمیایی توسط گیاه نمی‌توانست کمک بکند.

راه حل این مسئله چگونه بود؟

به همین دلیل این محققان شروع به ایجاد تغییراتی در این ژن کرده و نوع خارج از کنترل از این ژن را ساختند که از زیرواحد های اصلی ژن 2E1 استفاده می‌کرد و به گیاه فوتوس ایوی انتقال دادند و چون این گیاه در آب و هواهای گرم گل نمی‌دهد به همین دلیل این گیاه تغییر ژنتیکی یافته نمی‌تواند از طریق گرده پخش شود.

این پروژه دو سال به طول انجامید و محققان برای توجیه این زمان طولانی اینگونه توضیح دادند:

بله درست است که این پروژه در چند ماه می توانست تمام شود ولی ما تلاش می‌کردیم که این ژن را درون گیاه فوتوس ایوی قرار دهیم زیرا این گیاه مقاومت خوبی برای شرایط خانه و نا متعادل داشت و به همین دلیل پروژه زمان بیشتری طول کشید.

کارایی این تصفیه کننده‌های آلاینده‌های شیمیایی در چه حدی بود؟

آنها برای تست کارایی این گیاه آزمایشی را طرحی کردند و دو نوع این گیاه که یکی تغییر ژنتیکی یافته و دیگری معمولی بود را درون لوله شیشه ای قرار دادند و این دو ماده بنزن و کلروفرم را وارد هوای آن ها کردند و بعد از 3 روز محتویات هوا را در درون شیشه را اندازه گیری کرده و متوجه شدند که گیاه تغییر ژنتیکی یافته 82 درصد از گاز کلروفروم را مصرف کرده بود و در روز هشتم نیز 75 درصد بنزن را مصرف کرده بود درحالی که گیاه معمولی تغییری در میزان این مواد ایجاد نکرده بود.

محققان سپس تصمیم گرفتند که این آزمایش را در محیط خانگی نیز انجام دهند و انتظار دارند که این گیاهان احتمالا شبیه همین سرعت یا کمی آرام تر تصفیه هوا را انجام دهند، هرچند باید شرایطی نیز برای افزایش کارایی گیاهان در نظر گرفته شود برای مثال گیاهان نباید در گوشه خانه قرار گیرند و بجای آن در مقابل پنکه یا دمنده‌های هوای دیگری قرار گیرند.

محققان تصمیم بر انجام تغییرات دیگری نیز بر روی گیاه گرفته اند تا رنج آلاینده‌های شیمیایی که این گیاه می‌تواند تصفیه بکند را افزایش دهند برای مثال بتواند فرم آلدهید که از مواد و وسایل چوبی آزاد می‌شوند را نیز تجزیه کند.

مقاله Environmental Science & Technology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.