تصویربرداری برداری جریان

تصویربرداری برداری جریان
0 305

متدی جدید در تصویر برداری به نام تصویربرداری برداری جریان

یک مطالعه جدید از سوی محققان مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه آرکانزاس می‌تواند روش‌های شناسایی و تشخیص بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان و کودکان کوچک را بهبود بخشد. محققان با همکاری متخصصان قلب در بیمارستان کودکان آرکانزاس، یک تکنولوژی فراصوت جدید به نام تصویربرداری برداری جریان را برای اولین بار در بیماران خردسال آزمایش کردند تا تصاویری دقیق از ساختار داخلی و جریان خون قلب کودکان ایجاد کنند.

تصاویر می‌توانند همچنان یا در حال حرکت باشند و می‌توانند از هر زاویه‌ای گرفته شوند.

Morten Jensen، استاد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه آرکانزاس گفت:

تکنولوژی تصویربرداری برداری جریان در بزرگسالان هنوز در دسترس نیست، اما ما نشان دادیم که این امکان در بیماران کودک وجود دارد.

گروه ما نشان داد که این تکنولوژی در دسترس تجاری می‌تواند به عنوان یک روش تصویربرداری در کنار روش‌های تصویربرداری دیگر مورد استفاده قرار گیرد و جزئیات پیشرفته‌ای از الگوهای جریان خون در داخل حفرات قلب، دریچه‌ها و در شریان های بزرگ فراهم شود.

تقریباً یک درصد از همه کودکان با نوعی نقص مادرزادی قلبی متولد می‌شوند. خوشبختانه، اکثر این نواقص هرگز تاثیری چشمگیری بر رشد کودک در بزرگسالی و سن پیری نخواهند داشت.

متخصصان اطفال بیماری‌های مادرزادی قلبی را از طریق فرآیندهای متعدد، از جمله اکوکاردیوگرافی تشخیص می‌دهند. این روش تصویربرداری براساس فراصوت است و سلامت کلی قلب شامل دریچه‌ها و انقباض عضلانی را ارزیابی می‌کند.

اگر چه فراصوت اطلاعات ضروری در مورد عملکرد دریچه قلب در نوزادان و کودکان کوچک فراهم می‌کند، اما محدودیت‌های حیاتی دارد و نمی‌تواند به دقت جزئیات جریان خون را در قلب به دست آورد. این امر عمدتاً به دلیل ناتوانی در تراز کردن پرتوی فراصوت با جهت جریان خون است.

تحقیقات و نتایج

محققان با استفاده از یک دستگاه فراصوت BK۵۰۰۰ با تصویربرداری جریان برداری توکار، آزمایش‌ها موفقی را بر روی دو خوک، یکی با آناتومی قلبی طبیعی و یکی با بیماری‌های قلبی مادرزادی به خاطر یک دریچه ششی و حفره‌ای در قلب انجام دادند. سپس محققان، تصویربرداری برداری جریان را با بررسی‌های مستقیم قلب خوک‌ها مقایسه کردند.

محققان پس از آن از سیستم تصویربرداری برای گرفتن تصاویر قلبی از دو نوزاد سه ماهه، یکی با یک قلب سالم و یک ساختار طبیعی طبیعی و دیگری مبتلا به بیماری‌های مادرزادی قلبی به علت آئورت غیر طبیعی باریک استفاده کرده‌اند.

در هر دو بیمار، این فن‌آوری قادر به تصویربرداری کامل از بافت و جریان خون در عمق 6.5 سانتی متر بود. جریان غیر نرمال و ناهنجاری‌های قلبی دقیقا به وضوح در بیمار با بیماری قلبی مادرزادی مشاهده شد.

کالینز استنفورد، یکی از محققان، گفت:

این فناوری یعنی تصویربرداری برداری جریان به ما در ارائه بهترین تشخیص بالینی کمک می‌کند و درک ما از آنچه در قلب با ناهنجاری‌های پیچیده اتفاق می‌افتد را افزایش می‌دهد.

منبع University of Arkansas
مقاله Progress in Pediatric Cardiology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.