تغییرات سریع کروماتین در پاسخ به کمبود اکسیژن

تغییرات کروماتین در برابر کمبود اکسیژن
0 5

کروماتین به سرعت در واکنش به اکسیژن کم تغییر می‌کند

یک مطالعه که توسط دانشگاه لیوورپول انجام شده است، یک بینش جدید درمورد پاسخ سلول‌ها به کمبود اکسیژن ارائه می‌دهد. محققان دریافتند که کروماتین‌ها، مجموعه ای از DNA و پروتئین‌ها که همه ژن‌ها در آن قرار داد، به سرعت در پاسخ به هیپوکسیا تغییر می‌کنند.

نتایج این مطالعه که در مجله  Science منتشر شده است،

اکسیژن برای زندگی انسان ضروری است. مهم است که محرومیت از اکسیژن (هیپوکسیا) در انواع بیماری‌های انسانی از سکته مغزی تا سرطان دیده می‌شود.

پروفسور سونیا روچا می‌گوید:

درک اینکه چگونه سلول‌ها به هیپوکسیا پاسخ می‌دهند، کلید جلوگیری از آسیب و بهبود نتایج بیماران است. همچنین یک سوال اساسی در زیست شناسی در مورد چگونگی استفاده سلول‌ها از اکسیژن را مورد توجه قرار می‌دهد.

تغییر در کروماتین قبل از فعال سازی بیان ژن است

محققان می‌خواستند که این درک را با تمرکز خاص در شناسایی سریع ترین فرآیندهای آغاز شده توسط سلول‌ها در زمانی که با هیپوکسیا مواجه می‌شوند، بهبود ببخشند.

کار قبلی بر فعال شدن عوامل القاء کننده هیپوکسیا (HIFs) تمرکز داشت. عوامل رونویسی به کاهش اکسیژن موجود پاسخ میدهند و قادر به فعال کردن صدها ژن هستند. با این حال شناخته شده است که این پاسخ‌ها چندین ساعت طول می‌کشد تا اجرا شود.

برای بررسی سریعتر این فرآیند، این گروه به دنبال تغییرات مولکولی خاص در مدت کوتاهی از هیپوکسیا در سلول‌های انسانی بود. آنها مشخص کردند که کروماتین به سرعت در پاسخ به اکسیژن کم تغییر می‌کند و این تغییرات برای پاسخ سلول به اکسیژن کم پس از چند ساعت ضروری است.

آنها در ادامه نشان دادند که مکانیسم تغییر کروماتین از طریق مهار یک کلاس از آنزیم‌هایی است که برای فعالیت خود نیاز به اکسیژن دارند. این یافته‌های کاملا غیر منتظره برای اولین بار نشان می‌دهد که تغییرات در کروماتین قبل از فعال سازی بیان ژن در پاسخ به هیپوکسیا است.

پروفسور روچا می‌گوید:

این آنزیم‌ها در انواع موجودات زنده وجود دارد. عوامل القاء کننده هیپوکسیا یک مکانیزم باستانی برای سنجش و پاسخ به تغییرات در دسترس بودن اکسیژن هستند. همچنین نشان می‌دهد که هدف قرار دادن این آنزیم‌های وابسته به O2 می‌تواند یک مسیر معتبر برای درمان‌های دارویی آینده باشد.

همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/uRI9q

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.