تغییرات DNA می‌تواند پیشرفت سرطان پروستات را پیش‌بینی کند

ارتباط متیلاسیون DNA و پیشرفت سرطان پروستات
0 47

پیشرفت سرطان پروستات

محققان مرکزجامع سرطان UCLA Jonsson و سایر موسسات ایالات متحده، انگلستان و سنگاپور تاکنون 1178 نشانگرهای زیستی را در ژنوم مردان، مجموعه کاملی از مواد ژنتیکی که از والدین شخص به ارث رسیده‌است، شناسایی کرده‌اند که پیش بینی می‌کند که چگونه سرطان پروستات در یک فرد پیشرفت می‌کند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که که پیش بینی چگونگی تکامل سرطان یک فرد ممکن است در DNA ارثی آنها باشد. محققان تا حدودی روی یک فرآیند بیولوژیکی به نام متیلاسیون DNA تمرکز کردند. متیلاسیون DNA یک فرآیند طبیعی است که سلول‌ها برای روشن یا خاموش کردن ژن‌ها برای کمک به پشتیبانی از تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی به کار می‌برند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده‌است.

شما می‌توانید مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

متیلاسیون یدش زمانی اتفاق می‌افتد که یک ترکیب شیمیایی خاص به نام یک گروه متیل به قسمت‌هایی از DNA متصل شود. برخی از این قسمت‌ها عملکردهای سلولی مانند تولید پروتئین ها را کنترل می‌کنند. هنگامی که تومورها شکل می‌گیرند، آنها قادر به حذف متیلاسیون DNA برای کمک به رشد و گسترش سلول‌های سرطانی با فعال و خاموش کردن عملکردهای سلولی هستند.

تاثیر متیلاسیون DNA

در این مطالعه جدید محققان دریافتند که تغییرات DNA و تغییر تومورها با استفاده از متیلاسیون برای خاموش یا روشن کردن ژن‌های سرطانی ایجاد می‌شود. این کشف به زودی می تواند پزشکان را در پیش بینی چگونگی تکامل سرطان پروستات در بیماران جداگانه یاری کند.

این مطالعه شامل تومورهای سرطانی 589 مرد مبتلا به سرطان پروستات می‌باشد که در آنها تومور به بافتی فراتر از پروستات گسترش نیافته‌است. سرطان پروستات همه افراد مورد مطالعه تایید شده بود و و با رادیوتراپی یا جراحی برداشتن پروستات تحت درمان قرار گرفته‌بودند. نمونه‌هاي بافتي از تومورها قبل از درمان جمع آوری شدند.

با استفاده از نمونه‌ها و برنامه‌های نرم افزاری تخصصی توالی یابی کامپیوتری، محققان به دنبال الگوهایی از DNA بودند که در افراد داری دارای انواع خاص DNA به طور مداوم متیلاسیون کم و بیش نسبت به افراد بدون این انواع DNA وجود داشت.

محققان 1717 مکان را شناسایی کردند که در آن انواع DNA کنترل تومورها را طریق متیلاسیون آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند. با استفاده از این داده‌ها محققان تغییرات DNA را که احتمالا رشد تومور را تسهیل می‌کند، شناسایی کردند.

منبع University of California
مقاله nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.