امواج مغزی افکار روشن و بدیهی را سرکوب می‌کند تا مغز تفکر خلاقانه داشته باشد

تفکر خلاق
0 48

راه رسیدن به تفکر خلاقانه

بر اساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه ملکه ماری دانشگاه لندن و دانشگاه گلد اسمیث دانشگاه لندن مغز انسان برای انجام تفکر خلاقانه نیاز دارد که افکار روشن و واضح را سرکوب کند.

برای اینکه تفکر خلاقانه باشد باید راه های آسان و معمول رسیدن به جواب بسته شود، ولی ما اطلاعات خیلی کمی درمورد اتفاقاتی که در مغزمان می‌افتد داریم.

مطالعات نشان می‌دهند که امواج مغزی نقش مهمی در محدود کردن تفکر همیشگی و نرمال ما دارند تا راه رسیدن به ایده‌های دور از ذهن را هموار کنند.

محققان کشف کردند که این امواج مغزی که به آنها نواسانات آلفا گفته می‌شود که در قسمت گیجگاهی راست مغز قرار دارند و زمانی که افراد مجبور به تفکر خلاقانه می‌شوند این امواج قویتر می‌شوند تا ارتباطات  گمراه کننده فکری را سرکوب کنند.

این ارتباطات به طور واضحی در هردو نوع تفکر واگرایانه و تفکر همگرایانه وجود دارند (این ارتباطات برای زمانی است که افراد به طور همزمان به چندین ایده خلاقانه می رسند).

وجود امواج مغزی آلفا در سطوح بالا به افراد این امکان را می‌دهد تا به ایده‌هایی دست یابند که دور از ذهن بوده و در حالت معمول از آنها استفاده نمی‌شود.

انجام آزمایشات عملی

محققان نشان دادند که تحریک کردن که قسمت گیجگاهی راست مغز با استفاده از امواج آلفا باعث محدود کردن افکار بدیهی و روشن در هر دو نوع افکار خلاقانه می‌شود.

برای اثبات این پدیده محققان با وارد کردن بار الکتریکی با تکنیک‌های بدون صدمه که با حروف اختصار tACS نامیده می‌شوند (transcranial altering current brain stimulation) انجام دادند که هیچ اثر جانبی و یا حسی ایجاد نمی‌کرد.

یافته‌های این آزمایش به ما مفوم چگونه خلاقانه فکر کردن را یاد دادند و همچنین راهکارهای بلقوه ای برای اثرگذاری به پروسه طرز تفکر خلاقانه به ما داد که یکی از آنها نیز استفاده از tACS بود.

سرپرست پژوهشگران دکتر کارولین دی برناردی لوفت از دانشگاه ملکه ماری لندن می گوید:

ما اگر بخواهیم موارد استفاده جایگزین برای شیشه پیدا کنیم اول باید تجربه گذشته خود از استفاده از شیشه به عنوان ظرفی برای نگهداری اشیا را مسدود کنیم. مورد جدید که مطالعات ما کشف کرده این است که ارتعاشات موجود در قسمت گیجگاهی سمت راست سر ما یک مکانیسم عصبی برای باطل کردن و خاموش کردن ارتباطات روشن و بدیحی افکار ما است.

برای دانستن پروسه مخفی در ایجاد افکار نو و مناسب ما باید تمام پروسه های متشکل از آن را تجزیه کرده و خلاقیت را بیش از پیش کالبد شکافی کنیم و سپس آنها را در یک زمینه دیگر قبل از جمع بندی بررسی کنیم تا بفهمیم این پروسه چگونه به صورت کامل کار می‌کند.

پژوهشگران مکانیسم عصبی ایجاد کننده خلاقیت را با تحت نظر قرار دادن موج نگاری‎های مغزی توسط دستگاه (EEG (electroencephalogram اثبات کردند. این دستگاه با گرفتن سیگنال های الکتریکی ساطع از مغز توسط سنسور های ریز کار می‌کند. از tACS که با ایجاد بار الکتریکی بر روی سطح مغز قسمت‌های مورد نظر را تحریک می‌کند نیز برای بررسی نقش معمول این امواج مورد استفاده قرار گرفت.

آیا این مشاهدات در زندگی روزمره هم قابل تایید هستند؟

مطالعات قبلی نشان می‌دهند که بعضی از افراد خیلی خلاق تر از افراد دیگر هستند و علت آن نیز این است که آنها بیشتر می‌توانند ارتباطات قوی در افکار خود را نادیده بگیرند و به همین دلیل می‌توانند به ایده‌های فکری بسیار دورتری دست پیدا کنند و مطالعات ما هم نشان می‌دهند که امواج آلفا در این پروسه دخالت زیادی دارند.

پروفسور جویدیپ باتاچاریا که در این مطالعات شرکت داشت شعری از رابرت فراست گفت:

دو مسیر به سمت جنگل است و من آن مسیری را انتخاب می کنم که کمتر از آن گذر کرده‌ام و همین انتخابم باعث تفاوت هایم نسبت به بقیه است.

بله، انتخاب کردن مسیری که ما از آن کمتر گذر می‌کنیم برای داشتن تفکر خلاق نیاز است، مطالعات ما شواهدی به ما ارائه می‌کند که نشان می‌دهد این اتفاق چگونه می‌افتد.

محققان امیدوارند که بفهمند چگونه هنگام حل کردن یک مسئله خلاقانه در خارج از وضعیت آزمایشگاهی فرایندهای عصبی در کنار هم جمع می‌شوند و راه حلی خلاقانه ارائه می‌دهند تا بر اساس این یافته بتوانند دستگاهی برای را طراحی کنند که هنگام نیاز تفکر خلاقانه را در مغز انسان ایجاد کند.

شما مخاطبان همیشگی بیولند می توانید مقاله اصلی را در اینجا مطالعه نمایید.

منبع:

http://yon.ir/6aY4J

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.