توسعه اندام واره مغز انسان

توسعه اندام واره مغز انسان
0 3

در سالهای اخیر، تولید ارگانوئید (اندام واره) های انسانی در محیط Invitro (محیط برون بدنی) توسعه یافته اند.

این موضوع به دانشمندان اجازه داده است تا کارکرد بیولوژیکی، بیماری ها و درمان ها را به گونه ای واقعی تر و دقیق تر بررسی کنند.

مطالعات تجربی در زمینه توسعه عملکرد مغز و تحقیقاتی با موضوعات درگیر کننده جنین زنده، به علت نگرانی های اخلاقی و طبیعت ظریف مغز محدود است.

مدل های حیوانی، فقط تا قسمتی از خلاصه زیست شناسی انسان و شناخت عملکرد های آن را به نمایش می‌گذارند. همچنین مطالعات تک سلولی نمیتواند پیچیدگی شبکه های عصبی را نشان دهد.

از سلول های بنیادی برنامه ریزی شده، نسخه های سه بعدی، مینیاتوری و ساده یک اندام، ایجاد می‌شود.

ارگانوئید ها میتوانند جایگزینی برای اندام های ناقص باشند. این مطلب را اینجا بخوانید.

دکتر Alysson R.Muotri، استاد دانشگاه San Diego میگوید: ارگانوئید های مغزی میتوانند انواع مغز را شکل دهند. آنها نورون هایی را نشان میدهند که دارای عملکرد بوده و قادر به تحریک الکتریکی اند. آنها در سطوح بیان ژن، به رشد انسانی شباهت دارند.

اما ساخت اندام واره مغز انسان دشوار است. زمان، هزینه و ابزار های پیچیده نیاز دارد.

همچنین دانستن این که چگونه میتوان از سلول های بنیادی پرتوان القایی (IPSC)، هر نوع سلول تمایز یافته مانند مغز را ایجاد کرد.

در مقاله ای جدید، نویسنده ارشد Muotri و همکارانش، روش جدید، سریع و مقرون به صرفه ای را برای القای برنامه سلولی مجدد در سلول های پیکری برای ایجاد ارگانوئید های کورتیکال ارائه کردند.

آنها چندین مرحله از فرایند را به صورت بهینه و فشرده کردند تا سلول های سوماتیک برنامه ریزی شده، گسترش یافته و تحریک شوند تا تقریبا به طور همزمان سلول هایی ایجاد شوند.

Muotri گفت: نتیجه، یک ارگانوئید کورتیکال است که به طور کامل از سلول های سوماتیک که تنها اندکی دستکاری شده اند، رشد یافته.
آنچه ما انجام داده ایم، تهیه یک پروتکل اصلی برای یک فرایند سیستماتیک و خودکار تولید تعداد زیادی ارگانوئید مغزی است. پتانسیل به کار گرفته شده، قابلیت تولید ارگانوئید های مغزی سایز بزرگ را نیز فراهم می کند که پیش زمینه ی اکتشاف جهش های مهم و تاثیر گذار در بسیاری از بیماری های عصبی از جمله اوتیسم می باشد.

اگر بخواهیم تغییر پذیری در شناخت انسان را درک کنیم این اولین قدم است.

 

منبع:

http://yon.ir/WZB58

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.