بانداژ الکتریکی که زمان درمان را تا 4 برابر کاهش می‌دهد

بانداژ الکتریکی که زمان درمان را تا 4 برابر کاهش می‌دهد
0 2

بانداژ الکتریکی و تحولی در درمان

پوست دارای قابلیت بالایی در درمان خود است. اما در بعضی از موارد زخم ها با سرعت بسیار پایینی ترمیم می شوند و فرد بیمار را در معرض خطر زخم‌های مزمن و به همین ترتیب دردهای مزمن و احتمال عفوت و ماندن جای زخم قرار می‌دهند.

حالا دانشمندان یک بانداژ طراحی کرده اند که انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را  خودش تامین می‌کند و نیازی به منبع برق خارجی ندارد و با این انرژی الکتریکی میدان الکتریکی بر روی زخم ایجاد می‌کند و زمان درمان رخم را به مقدار زیادی کوتاه می‌کند. این بانداژ فعلا بر روی موش‌های صحرایی تست شده است. این دانشمندان نتایج تاثیرات استفاده از این بانداژ را در ACS nano گزارش کرده اند.

بانداژ الکتریکی که زمان درمان را تا 4 برابر کاهش می‌دهد

زخم های پوستی مزمن  شامل زخم های پای افراد دیابتی، زخم های ونوسی و بعضی از زخم های ناشی از عمل های جراحی که غیر قابل درمان هستند، می‌باشد.

پزشکان روش های مختلفی برای درمان زخم‌های مزمن تست کرده اند که شامل بانداژ بندی، مرهم گذاری و در معرض اکسیژن قرار دادن و حتی درمان با فاکتورهای رشد می‌شود، اما این درمان‌ها در اکثر موارد تاثیر محدودی از خود نشان می‌دهند.

از اوایل دهه شصت میلادی محققان متوجه شدند که تحریک الکتریکی می تواند به زخم های پوستی کمک کند تا درمان شوند. هرچند که تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد میدان الکتریکی اکثرا بزرگ هستند و نیازمند بستری شدن بیمار است. ویبو کای، زودونگ وانگ و همکارانشان خواستند که یک بانداژ قابل انعطاف و مستقل از نظر دریافت انرژی بسازند که بتواند حرکات پوست را به میدان الکتریکی درمانی تبدیل بکند.

این بانداژ چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه این بانداژ الکتریکی انرژی الکتریکی لازم خود را به دست بیاورد محققان یک نانوژنراتور قابل پوشیدن با صفحه های روی هم رفته از پلی تتروفلوئورواتیلن (PTFE)، صفحه های مسی و پلی اتیلن ترفالات (PET) ساخته اند.

این نانوژنراتور حرکات پوست را که در حرکات معمول بدن یا تنفس ایجاد می‌شود به پالس‌های کوچک الکتریکی تبدیل می‌کند. این بار الکتریکی به الکترودهای فعال در هر دو طرف پوست می رود تا یک جریان الکتریکی ضعیف ایجاد کند. یک تیم این بانداژ را روی زخم پوستی موجود بر روی پشت موش‌ها تست کرد. زخم‌های بانداژ شده توسط این بانداژ‌های الکتریکی در عرض 3 روز خوب شدند درحالی که در بانداژهای کنترلی ساده این مدت 12 روز طول کشید.

محققان این مشخصه درمان زخم پر سرعت را به خاطر تقویت شدن سرعت مهاجرت فیروبلاست‌ها، تکثیر و افتراق آنها ناشی از میدان الکتریکی می‌دانند.

شما مخاطبان همیشگی بیولند می‌توانید مقاله اصلی را در اینجا مطالعه نمایید.

منبع:

http://yon.ir/r1vrg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.