جلوگیری از عفونت‌های استرپتوکوکی

جلوگیری از عفونت‌های استرپتوکوکوس
0 ۴۶

نقش آنزیم در ایجاد عفونت‌های استرپتوکوکوس

محققان دانشگاه Dundee کشف کرده‌اند یک آنزیم می‌تواند کلیدی برای جلوگیری از عفونت‌های استرپتوکوکوس گروه A باشد که سالانه باعث مرگ بیش از 5000000 نفر در جهان می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

استرپتوکوکوس گروه A می‌تواند منجر به بیماری‌هایی از قبیل گلو درد استرپتوکوکی، تب اسکارلت، سپسیس و سندروم شوک سمی و همچنین چندین بیماری خود ایمنی طولانی مدت با میزان مرگ و میر بالا شود.

محققان Dundee با همکاری دانشگاه Edinburgh و آکادمی علوم روسیه آنزیمی را یافتند که برای تولید کربوهیدرات روی سطح باکتری استرپتوکوکی لازم است و این امر باعث می‌شود انسان و حیوانات را آلوده سازند. تحقیقات آنها فرصت‌های جدیدی را برای مهار این آنزیم و نهایتا مبارزه با عفونت‌های استرپتوکوکوس گروه A نشان می‌دهد.

این واقعیت که این آنزیم از طریق مکانیسم‌های عمل جدیدی کار می‌کند که در سایر گونه‌های استرپتوکوکوس نیز یافت می‌شود، تأثیر و اهمیت این یافته را افزایش می‌دهد.

دکتر Helge Dorfmueller، رهبر مطالعه، می‌گوید:

گلو درد استرپتوکوکی شایع‌ترین عفونت استرپتوکوکوس گروه A است و اغلب با سیستم ایمنی بدن قابل مبارزه است. متأسفانه همین باکتری همچنین باعث ایجاد تعداد زیادی از بیماری‌های شدید و بالقوه کشنده مانند سپسیس و سندرم شوک سمی می‌شود.

ما می‌دانستیم که پوشش کربوهیدرات یک جز اصلی استرپتوکوکوس گروه A است، اما می‌خواستیم اطلاعات بیشتری در مورد نحوه کار آن کسب کنیم. آنچه اکنون نشان دادیم این است که آنزیم سنتز پوشش باکتریایی را آغاز می‌کند.

در کمال تعجب، ما همچنین دریافتیم که این آنزیم در بسیاری از انواع دیگر استرپتوکوک‌ها همان عملکرد را انجام می‌دهد. این شامل استرپتوکوکی گروه B است که می‌تواند در نوزادان عفونت شدید ایجاد کند و استرپتوکوکی گروه C و G که باعث بیماری مشابه گروه A از جمله باکتریمی و اندوکاردیت در انسان و حیوانات می‌شود.

مقاومت ضدمیکروبی

این آنزیم تازه کشف شده به نام α-D-GlcNAc-β-1,4-L-rhamnosyltransferase، در انسان یا حیوانات وجود ندارد. بنابراین فرصتی جدید برای برنامه‌های کشف دارو فراهم می‌کند.

مقاومت ضدمیکروبی یک مشکل جهانی است و آنتی‌بیوتیک‌های موجود در تقریباً 20٪ موارد گلو درد استرپتوکوکی کار نمی‌کنند.

هدف بلند مدت تیم Dundee کمک به تولید رده جدید داروی ضدمیکروبی است که می‌تواند فعالیت آنزیم را به طور کامل مهار کند یا کاهش دهد. قدم بعدی در جهت رسیدن به این هدف، تولید تولید ترکیباتی است که می‌توانند این آنزیم را هدف قرار دهند.

دکتر Azul Zorzoli، نویسنده مطالعه، می‌گوید:

اگر از یک توپ تنیس عکس بگیرید، این کربوهیدرات لایه‌ای خزدار است که توپ را پوشش می‌دهد. این لایه یک عنصر ساختاری اساسی سلول است و توسط باکتری برای تسهیل عفونت استفاده می‌شود.

در مطالعه اخیر، ما نشان می‌دهیم که چگونه این پروتئین تولید این کربوهیدرات را از طریق مکانیسمی که قبلا توصیف نشده‌است، آغاز می‌کند. تحقیقات ما فرصتی برای هدف قرار دادن این مرحله آنزیمی برای کشف دارو کمک کند.

این یافته‌ها می‌تواند به عنوان سنگ بنایی برای توسعه بالقوه یک ترکیب جدید برای مهار استرپتوکوک‌ استفاده شود و به استراتژی‌های درمانی جدید منجر شود.

منبع دانشگاه Dundee
مقاله JBC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.