اقدام به ساخت جنین دوگانه انسان و میمون در چین

0 13

شروع به ساخت یک جنین دوگانه

بر اساس گزارشات خبرگزاری اسپانیایی EI Pais برای اولین بار در یک اقدام بحث برانگیز، یک تیم از محققان شروع به ساخت یک جنین دوگانه کرده‌اند که بخشی از آن میمون و قسمتی دیگر از انسان است.

بر اساس نوشته‌های این روزنامه، یک زیست‌شناس اصالتا اسپانیایی به نام Juan Carlos که گرداننده آزمایشگاهی در موسسه Salk کالیفورنیا درحال همکاری با محققانی است که بر روی میمون‌ها کار می‌کنند تا دست به تحقیقاتی هولناک بزنند.

هدف آنها ساخت یک موجود دوگانه انسان-حیوان است، در این مورد محققان به جنین میمون سلول‌های جنینی انسان را اضافه کردند.

هدف پشت این تحقیقات ساختن حیواناتی است که بتوانند عضو‌هایی مانند کبد و کلیه را بسازند که کاملا از سلول‌های انسانی ساخته شده است. تا در آینده بتوان از این حیوانات به عنوان منبعی برای اعضای پیوندی برای انسان استفاده کرد.

تکنیک ساخت این حیوانات دوگانه شامل تزریق سلول‌های بنیادی جنینی انسان به جنین یک روزه‌ی گونه‌ای دیگر از حیوانات است، به امید اینکه سلول‌های انسانی در کنار سلول‌های جنینی که به آنها اضافه شده‌اند رشد کنند.

چرا میمون؟ و چرا کشور چین؟

این دانشمندان قبلا نیز سعی کرده بودند یک حیوان دوگانه انسان-خوک با استفاده از روش تزریق سلول‌های بنیادی انسان به جنین خوک ایجاد کنند ولی سلول‌های انسانی به خوبی نتوانستند در جنین مستقر شوند.

به علت اینکه میمون‌ها از نظر ژنتیکی به انسان‌ها نزدیک هستند احتمال موفقیت در چنین آزمایشاتی بالا است. برای کمک کردن به سلول‌های انسانی در مستقر شدن درون جنین، محققان با استفاده از ویرایش ژنی قسمتی از ژن‌های سلول‌های جنینی را که باعث ساخته شدن اندام‌هایی مشخص درون میمون می‌شدند را از کار انداختند.

در آمریکا، موسسه بهداشت ملی می‌گوید که سازمان‌های فدرال به هیچ عنوان نمی‌توانند از جنین‌های مختلط انسان-میمون استفاده کنند. هرچند چنین قانونی در چین وجود ندارد و به همین دلیل است که چنین تحقیقاتی در چین درحال انجام شدن است.

در آخر هیچگونه قسمتی از بدن میمون که مربوط به انسان باشد ایجاد نشد، زیرا به این جنین‌های دوگانه فقط تا یک تا دو هفته اجازه رشد در آزمایشگاه داده شد که می‌توان از آنهابرای مطالعات استفاده کرد.

Pablo Ross یک محقق با تجربه در دانشگاه Davis کالیفورنیا که قبلا با موسسه Salk بر روی جنین دوگانه انسان-خوک کار می‌کرد، معتقد است که تلاش برای ساخت انسان عضو‌های بدن انسان در میمون کاری بی‌معنی است.

او در رابطه با این کار می‌گوید:

من همیشه در رابطه با این مورد می‌گویم که استفاده از یک پریمات برای چنین کاری بی‌معنی است. چون آنها به طور معمول کوچک هستند و زمان زیادی طول می‌کشد تا رشد کنند.

Ross معتقد است که محققان درگیر سوالات بسیار پایه‌ای در تفکرات خود هستند. تزریق سلول‌های انسان درون جنین میمون برای ساخت جنین دوگانه می‌تواند باعث بازگشت به سمت مسائل فواصل تکاملی و سدهای بین گونه‌ای شود.

منبع MIT Technology Review

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.