سلول‌های بنیادی در مغز موش‌های پیر جوان سازی شدند

سلول‌های بنیادی
0 1

جوان‌سازی سلول‌های بنیادی در مغز موش‌های پیر

محققان دانشگاه لوکزامبورگ و مرکز سرطان آلمان قادر به جوان سازی سلول‌های بنیادی در مغز موش‌های پیر شدند. سلول‌های بنیادی احیا شده، بازسازی مناطق مجروح یا آسیب دیده را در مغز موش پیر بهبود می‌بخشد.
محققان انتظار دارند که رویکرد آنها انگیزه جدیدی در پزشکی احیا کننده فراهم کرده و توسعه درمان‌های مبتنی بر سلول‌ بنیادی را تسهیل کند.
نتایج این مطالعه در مجله Cell منتشر شده است.

تمام سلول‌های تشکیل دهنده اندام‌های ما از سلول‌های بنیادی تشکیل می‌شوند. سول‌های مذکور تقسیم شده و سلول‌های حاصل به سلول‌های یک بافت خاص مانند مغز، ریه و مغز استخوان تبدیل می‌شوند. با این حال با افزایش سن، سلول‌های بنیادی موجودات زنده توانایی تکثیر خود را از دست می‌دهند و بسیاری از آنها به مرور به حالت خاموشی دائمی دچار می‌شوند.

ایجاد یک مدل محاسباتی جدید درمورد سلول‌های بنیادی

به منظور ایجاد دقیق مدل‌های محاسباتی احتمالی رفتاری سلول‌های مورد مطالعه، گروه زیست شناسی محاسباتی LCSB به رهبری پروفسور آنتونیو دل سل روش جدیدی را به کار گرفت.

محققان می‌گویند: سلول‌های مورد مطالعه در یک توده زندگی می‌کنند، جایی که آنها به طور مداوم با سلول‌های دیگر و اجزای خارج سلولی تعامل دارند.
این بسیار دشوار است که بسیاری از تعاملات پیچیده مولکولی را در رایانه مدل سازی کنیم، بنابراین ما چشم‌انداز را تغییر دادیم. ما تفکر درمورد اینکه کدام عوامل خارجی بر سلول‌های بنیادی تاثیر می‌گذارند، متوقف کردیم و تفکر در مورد وضعیت داخلی سلول‌های مذکور  را آغاز کردیم.

این رویکرد جدید منجر به ایجاد یک مدل محاسباتی شد که توسط دکتر Srikanth Ravichandran از گروه زیست شناسی محاسباتی توسعه یافته است.

مزایای این مدل محاسباتی

مدل ما می‌تواند تعیین کند که کدام پروتئین مسئول وضعیت عملکردی یک سلول بنیادی مشخص در توده خود است، به این معنی که آیا تقسیم خواهد شد یا در حالت خاموش باقی می‌ماند.
مدل ما بر اطلاعات ژن‌های در حال رونویسی متکی است. تکنولوژی زیستی سلول‌های مدرن، امکان پروفایل بیان ژن در وضوح یک سلول را فراهم می‌کندکه قبلا ناشناخته بود چرا که بیشتر سلول‌های بنیادی در مغز موش‌های پیر در حالت خاموشی باقی می‌ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.