حیات در حال شکل گیری در دور دست‌ها

منشا حیات در ستارگان
0 2

منشا حیات درون ستاره‌های نوظهر

محققان به تازگی گزارش نمودند که در نزدیکی یک پرو استار به نام  IRAS16293-2422 B مولکول گلیکونیتریل شناسایی کرده‌اند. این ترکیب که نوعی مولکول پیش از حیات است یکی از پیش سازهای کلیدی مولکول آدنین است و آدنین نیز یکی از چهار باز اصلی مورد نیاز برای ساخت ابرمولکول های DNA و RNA می باشد و شروع حیات به وجود این مواد بستگی دارد.

منظومه خورشیدی موجود در آن نواحی فضا ناحیه‌ای گرم و متراکم است و دارای ستاره‌های جوان که در اولین سطوح تکاملی خود هستند و با ابریشمی از غبار و گاز پوشیده شده‌اند و بسیار شبیه اوایل دوران منظومه خورشیدی ما است.

مشخصات این ستاره؟

IRAS16293-2422 B یک پرو استار است و روی آن مطالات بسیار زیادی شده است و در صورت فلکی اوفیوکوس و در ناحیه ی شکل گیری ستاره ها به نام rho ophiuchi قرار دارد و 450 سال نوری با ما فاصله دارد.

این تحقیقات در مرکز مطالعات زیست فضایی ایتالیا، رصد خانه‌های جنوبی اروپا و مرکز اسمیسونیان هاروارد در آمریکا انجام شده است.

سرپرست گروه تحقیقاتی شاوشان زنگ از دانشگاه ملکه ماری لندن می‌گوید:

ما قبلا اثبات کردیم که این مواد مهم پیش از حیات می‌توانند در مواد اولیه مورد نیاز برای ساخته شدن ستاره‌ها و سیاره‌ها تشکیل شوند و این کشف باعث شد که ما یک قدم به پروسه ایجاد شدن حیات در زمین پی ببریم.

گلیکونیتریل چگونه در این ستاره کشف شد؟

محققان این مطالعات را با تلسکوپ بزرگ آتاکاما در شیلی انجام دادند تا بتوانند شواهدی از وجود گلیکونیتریل در این ستاره های درحال تشکیل شدن به دست بیاورند.

آنها بعد از استفاده از این اطلاعات که از تلسکوپ آتاکاما به دست آوردند توانستند که علامت شیمیایی گلیکونیتریل و شرایطی که گلیکونیتریل در آن ایجاد شده را شناسایی کنند و با اجرای مدلینگ شیمیایی پروسه تشکیل این ماده را تعقیب نمودند تا به منشا ایجاد این ماده دست پیدا کنند.

شما همراهان همیشگی بیولند می توانید مقاله مربوط به این پست را در اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.