مریخ درگذشته دارای انرژی شیمیایی برای کلنی‌های میکروبی زیرسطحی بوده است

حیات در مریخ
0 323

مریخ و تاریخچه حیات

طبق تحقیقات دانشگاه براون سیاره ی مریخ حدود 3.3 تا 4.1 میلیارد سال پیش شرایط مساعد زندگی را برای زندگی میکروبی داشته است.

جس تارناس، دانشجوی دکترای دانشگاه براون گفت:

ما براساس محاسبات فیزیکی و شیمیایی پایه نشان دادیم که سطح زیرین و قدیمی مریخ به اندازه کافی هیدروژن حل شده داشته است تا بتواند یک بیوسفر زیر زمینی را به وجود آورد. شرایط این مناطق مشابه شرایط زندگیه زیر زمینی در کره زمین می‌باشد.

کره زمین خانه‌ای است که به عنوان اکوسیستم‌های میکروبی لیتوفریک زیر زمینی شناخته می‌شود. به علت فقدان انرژی از نور خورشید، این جوامع میکروبی اغلب انرژی خود را با لایه برداری الکترونها از مولکول‌ها در محیط اطراف خود می‌گیرند.

هیدروژن مولکولی حل شده یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین اهدا کننده الکترون است که می‌تواند سوخت این میکروارگانیسم‌ها بر روی این سیاره را تامین کند.

تارنس و همکارانش نشان می دهند که رادیولوز، فرایندی که از طریق آن  با تابش مولکول‌های آب را به قطعات هیدروژن و اکسیژن تبدیل می‌کند، باعث ایجاد مقدار زیادی هیدروژن در زیر سطح دریا می‌شود.

آنها تخمین زده اند که غلظت هیدروژن در پوسته مریخ حدود 4 میلیارد سال پیش در محدوده غلظت هایی بوده است که امروزه در زمین در آن غلظت‌ها میکروب‌های فراوانی حیات خود را آغاز می‌کنند.

نتایج حاصل از یافته‌ها

این یافته‌ها بدان معنی نیست که زندگی در گذشته در سیاره ی مریخ وجود داشته است، بلکه به این معناست اگر در آن شرایط حیات آغاز شود شرایط حمایت حیات برای مدت صدها میلیون سال برای آن وجود دارد.

پروفسور جک میستارد و همکارانش در دانشگاه براون می‌گویند:

ماهیت زندگی زیر سطحی چیست و اگر وجود داشته باشد انرژی اش از کجا تامین می‌شود؟ ما می‌دانیم که رادیولیز کمک می‌کند تا انرژی برای میکروب‌های زیر زمینی را بر روی زمین فراهم شود، بنابراین کاری که جسی در اینجا انجام داده است صرفا تحقیقی درباره رادیولیز در مریخ می‌باشد.

محققان اطلاعاتی از طیف سنجی اشعه گاما را که به دور از فضاپیمای ادیسه مریخ ناسا پرواز می‌کرد، بررسی کردند. آنها فراوانی عناصر رادیواکتیو توریوم و پتاسیم را در پوسته مریخ تشخیص دادند.

بر اساس این فراوانی، آنها می‌توانند فراوانی یک عنصر رادیواکتیو سوم، مثل اورانیوم را بیابند. فروپاشی این سه عنصر، باعث ایجاد پرتوهایی می‌شود که مولکول‌های آب را از طریق فرایند رادیولیتیک تجزیه می‌کند.

از آنجا که عناصر با سرعت ثابت فرو می‌ریزند، دانشمندان می‌توانند از فراوانی حال حاضر برای محاسبه فراوانی 4 میلیارد سال پیش استفاده کنند. این ایده باعث شد تا محققان به رادیولیز پی ببرند. و در نهایت باعث این نتیجه گیری شود که آغاز حیات در مریخ ممکن است حدود 4 میلیارد سال پیش باشد.

منبع دانشگاه Brown
مقاله Earth and Planetary Science Letters

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.