خواب زمستانی برنامه نجات باکتری‌های بیماری زاست

خواب زمستانی
0 0

 

محققان دانشگاه کپنهاگ، یک تاکتیک شگفت انگیز از باکتری های بیماری‌زا، هنگام حمله آنتی بیوتیک به آنها کشف کردند: خواب زمستانی!

ضمن دانستن این مطلب که باکتری ها میتوانند در برابر آنتی بیوتیک ها انواع مقاومی از خود را تولید کنند، یک حقیقت کمتر شناخته شده این است که شمار کمی از باکتری ها، از جمله بعضی از پاتوژن های نامطبوع طبیعت، میتوانند در برابر حمله آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند. نیز میتوانند بدون ایجاد سویه مقاوم، از درمان با آنتی بیوتیک فرار کند.

اما چگونه؟! درحال حاظر محققان دانشگاه کپنهاگ برای این سوال یک جواب دارند.

آنها قسمت هایی از باکتری پاتوژن را پیدا کردند. هنگامی که باکتری ها در یک حالت خواب، مانند خواب زمستانی میروند، این قسمت ها خاموش می‌شوند. این اتفاق تا زمان برطرف شدن اثر آنتی بیوتیک ها برای باکتری ها ادامه دارد. زمانی که موقعیت ایمن می‌شود، باکتری های پاتوژن بیدار شده و به فعالیت های معمول خود ادامه می‌دهند.

پرفسور  Kenn Gerdes از گروه زیست شناسی دانشگاه توضیح می‌دهد: ما باکتری های E.coli عفونت دستگاه ادراری از فردی که با آنتی بیوتیک ها درمان شده بود را بررسی کردیم. ظاهرا اوضاع تحت کنترل بود. ناگهان باکتری ها مجددا بیدار شدند و شروع به گسترش دوباره خود کردند.

این بررسی به رهبری پرفسور Gerdes و Boris Macec از دانشگاه توبینگن آلمان به تازگی در آخرین نسخه مجله Science Signaling منتشر شده است.

 

مکانیسم توقف رشد باکتری

آنتی بیوتیک ها معمولا سلول های باکتریایی که توانایی رشد دارند را مورد هدف قرار می‌دهند.

این به این معنی است که باکتری ایی که اصطلاحا در خواب زمستانی است معاف از حمله آنتی بیوتیک خواهد بود.

پرفسور Gerdes میگوید: باکتری ایی که در خواب زمستانی است، مقاوم نیست؛ بلکه موقتا صبر کرده و رشد خود را متوقف می‌کند. این ویژگی به باکتری اجازه می‌دهد که در برابر اثرات آنتی بیوتیک ها زنده بماند.

بطور ژنتیکی، باکتری های سپری کننده دوره خواب زمستانی، مثلا جمعیت باکتری های E.coli،  ویژگی های مشابه را با دیگر باکتری ها در یک جمعیت به اشتراک میگذارند.

در حال حاظر، قوانین واضحی وجود ندارد که مشخص کند چرا برخی از باکتری ها با غیرفعال کردن خود از آنتی بیوتیک نجات پیدا میکنند در حالیکه دیگر باکتری ها اینطور عمل نمیکنند.

محققان از روش جدیدی برای مطالعه اتفاقاتی که در سلول های بیماری‌زا رخ می دهد که  چگونه به خواب می‌روند و در بدن مخفی میشوند، استفاده کردند.

 

آنزیم کاتالیز کننده خواب زمستانی

محققان یک آنزیم را در باکتری های خاموش پیدا کردند که مسئول کاتالیز خواب زمستانی است. این آنزیم به باکتری ها این امکان را می‌دهد تا از حمله دور باشند.

به گفته پرفسور Gerdes، کشف این آنزیم پایه خوبی برای تولید ماده ای در آینده است که قادر به مبارزه با سلول های خاموش باشد.

مسیر پیش رو آسان نخواهد بود و نیازمند سال ها تلاش سخت و آزمایش و تحقیق است تا بتوان آنتی بیوتیک جدید پیشرفته را پیدا کرد. این آنزیم یک برنامه نجات را فراهم میکند و تقریبا در همه باکتری های ایجاد کننده بیماری، برای زنده ماندن و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها گسترش می‌یابد. بنابراین توسعه یک آنتی بیوتیک که این برنامه نجات را هدف قرار می‌دهد، پیشرفت بزرگی خواهد بود.

 

منبع:

http://yon.ir/Ufm2e

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.