داروی جدید به مبارزه با سندرم متابولیک کمک می‌کند

داروی جدید مبارزه با سندرم متابولیک
0 46

محققان در مجله Science Translational Medicine گزارش دادند که یک داروی جدید که در Yale تولید شده‌است، باعث کاهش تعداد زیادی از ناهنجاری‌های مرتبط با سندرم متابولیک می‌شود.

شما همچنین می‌وانید مقاله “سندروم متابولیک و کاهش آنتی اکسیدان” را مطالعه نمایید.

سندرم متابولیک

سندرم متابولیک یک بیماری چاقی است که یکی از سه بزرگسال در ایالات متحده را مبتلا می‌کند، سندرم متابولیک با مقاومت به انسولین منجر به قند خون بالا، چربی اضافی بدن در اطراف کمر، میزان کلسترول خون یا تری گلیسیرید خون غیر طبیعی و افزایش چربی در کبد، شرایطی که به آن بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) گفته می‌شود، مشخص می‌شود.

سندرم متابولیک یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت عمومی در جهان توسعه یافته است و با خطر بیشتر بیماری‌های قلبی، دیابت نوع 2 و NAFLD مرتبط است که می‌تواند به پیشرفت فیبروز کبد و سرطان کبد منجر شود.

داروی جدید

تیم Yale گزارش می دهد که داروی تجویز شده برای پرایمات‌های غیر انسانی با اطمینان باعث کاهش تری‌گلیسیریدهای پلاسما و کلسترول LDL (معروف به کلسترول “بد”) و NAFLD می‌شود و همچنین مقاومت به انسولین در کبد که عامل اصلی بیماری قلبی و دیابت نوع 2 است، را معکوس می‌کند.

این دارو باعث افزایش فعالیت میتوکندری، کارخانه تولید انرژی سلول، می‌شود. نسخه اولیه این دارو در دهه 1930 برای درمان لاغری مورد استفاده قرار گرفت اما ممنوع بود زیرا دمای بدن بسیار خطرناکی ایجاد می‌کند.

با این‌ حال، دانشمندان Yale نسخه ای از داروهایی را ایجاد کردند که بطور اختصاصی سلول‌های موجود در کبد را هدف قرار می‌دهد که مسئول میانجی‌گری در بسیاری از ناهنجاری‌های متابولیک مرتبط با سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 هستند. محققان گزارش دادند كه این اصلاح، ایمنی و اثربخشی دارو را 100 برابر كرده است.

دکتر Gerald I. Shulman، نویسنده ارشد مطالعه و استاد فیزیولوژی سلولی و مولکولی، گفت:

تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش هنوز اولین روش اصلی درمان سندرم متابولیک، NAFLD، دیابت نوع2 است، اما در بیشتر موارد این رویکرد در طولانی مدت مؤثر نیست. بنابراین نیاز به درمان‌های جدید وجود دارد.

منبع دانشگاه yale
مقاله sciencemag

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.