تولید داروی خوراکی برای بیماران تالاسمی توسط محققان کشورمان

داروی تولید شده برای دفع آهن اضافی در بیماران مبتلا به تالاسمی به کار می‌رود.
0 4

یک شرکت دانش بنیان ایرانی که نانو حیات دارو نام دارد، فرمولاسیون ساخت داروهای خوراکی آهن زدا برای بیماران تالاسمی را کشف کرده است. با این داروی ایرانی مشکلاتی نظیر زمان مصرف و الزاما ناشتا بودن برای مصرف دارو رفع شده است. تاکنون، این داروهای دفع کننده آهن توسط برخی شرکت های اروپایی انحصاری تهیه می‌شدند.

بیماری تالاسمی

تالاسمی، نوعی بیماری خونی مادر زادی است که در ایران بسیار شایع شده است. در این بیماری، ساخت هموگلوبین در مغز استخوان دچار اختلال می‌شود. به همین دلیل بیماران در طول عمر خود مجبورند مرتبا خون گیری داشه باشند. همین موضوع سبب تجمع آهن بیش از حد در این افراد می‌شود.

این گونه بیماران باید برای دفع آهن اضافی بدن خود، از داروهای دفع کننده آهن استفاده کنند. بار اضافی آهن در کارکرد اندام‌های مهم و حساس بدن همچون قلب، کبد، لوزالمعده، کلیه و غیره تاثیر منفی می‌گذارد.

حل برخی از مشکلات نمونه خارجی داروهای دفع کننده آهن

بهزاد تقی پور گفت:

داروهای خوراکی ضد آهن از خارج از کشور با ارز بسیار بالایی تامین می‌شوند. اما با ارائه محصول ایرانی توسط این شرکت دانش بنیان، داروی خوراکی یا شرایط بسیار راحت تری به دست بیماران تالاسمی می‌رسد.

همچنین برخی از مشکلات مصرف نمونه خارجی این دارو از قبیل طعم نامناسب دارو، مصرف به صورت ناشتا، عوارض گوارشی و حتی شرایطی چون وابستگی دارو به حل شدن در آب برطرف شده است.

ویژگی ها و کاربردهای داروی تولید شده

این محصول به صورت خوراکی و با دوز های 90، 180 و 360 میلی گرم برای مصرف بیماران مبتلا به تالاسمی تولید شده است. این محصول با نام ژنریک دفراسیروکس از گروه داروهای شلات کننده آهن است. این دارو برای دفع آهن اضافی به خصوص در بیماران مبتلا به تالاسمی که در معرض مسمومیت با آهن قرار دارند، به کار می‌رود.

منبع:

yon.ir/oDnOk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.