درمان بیماری‌های میتوکندریایی

بیماری‌های میتوکندریایی
0 7

راه جدید مقابله با بیماری‌های میتوکندریایی

براساس مطالعه محققان موسسه کارولینسکا، بیماری‌های میتوکندریایی اغلب ناشی از جهش در DNA میتوکندری است. علائم بیماری‌های میتوکندریایی در موش‌ها می‌تواند با افزایش سطح DNA میتوکندری آنها بهبود یابد.

این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است. این مطالعه می‌تواند منجر به یک روش جدید درمانی شود.

برای آشنایی با دیگر روش‌های درمانی دیگر مقاله حذف علت بیماری‌ میتوکندریایی با ژن درمانی را مطالعه نمایید.

میتوکندری ناکارآمد و ایجاد بیماری

میتوکندری ساختاری بسیار پویا در سلول‌ها می‌باشد. این اندامک انرژی سلول را تامین می‌کند. میتوکندری حاوی DNA خود، به نام DNA میتوکندری (mtDNA) است. هزاران نسخه از mtDNA در یک سلول وجود دارد.

میتوکندری‌های ناکارآمد می‌توانند به بیماری‌های میتوکندریایی جدی منجر شوند که عمدتا بر بافت‌هایی با نیازهای انرژی بالا نظیر مغز، عضله اسکلتی و قلب تاثیر می‌گذارند.

ایجاد بیماری با افزایش DNA جهش یافته

بیماری‌های میتوکندریایی اغلب ناشی از جهش یا تغییرات ژنتیکی  در DNA میتوکندریایی است. اما در بیشتر موارد بیماری، هنوز نسخه‌‍‌هایی از DNA طبیعی میتوکندری وجود دارد. بنابر این هم DNA میتوکندریایی سالم و هم جهش یافته در یک سلول وجود دارد.

DNA میتوکندریایی جهش یافته تنها زمانی علائم بیماری را ایجاد می‌کند که تعداد نسخه‌ها از آستانه بحرانی بالاتر رود.

استراتژی جدید درمان بیماری‌های میتوکندریایی

محققان در موسسه Karolinska اکنون نشان داده اند که بیماری‌های میتوکندریایی در موش‌ها ممکن است با افزایش تعداد کل نسخه‌های DNA میتوکندریایی بهبود یابد.

دکتر Roberta Filograna، محقق گروه بیوشیمی پزشکی و بیوفیزیک درموسسه کارولینسکا و اولین نویسنده این مطالعه، می‌گوید: مطلعه ما نشان می‌دهد که افزایش سطح مطلوب DNA میتوکندریایی در موش می‌تواند عملکرد میتوکندری را حتی اگر میزان DNA میتوکندریایی جهش یافته نیز افزایش پیداکرده باشد، بهبود ببخشد. همچنین می‌تواند علائم بیماری را نیز بهبود ببخشد.

مشاهده نتایج

این نشان می‌دهد که رویکرد افزایش تعداد کپی DNA میتوکندریایی می تواند یک استراتژی درمان جدید برای درمان بیماری‌های میتوکندریایی فراهم کند.

ایم مطالعه با استفاده از یک مدل موش با یک جهش میتوکندریایی بیماری زا انجام شد. سطوح DNA میتوکندری با افزایش یا کاهش بیان یک پروتئین به نام TFAM دستکاری شد.
سپس محققان برای مشاهده وابستگی علائم بیماری به DNA میتوکندری وضعیت کلی موش‌ها را بررسی کردند. محققان تغییرات مولکولی در اندام‌های مختلف و در مراحل مختلف بیماری‌ را بررسی نمودند.

همراهان گرانقدر بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/2heyS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.