درمان تومورهای مغزی با فیبر الکتروریسی‌شده

درمان تومورهای مغزی با فیبر الکتروریسی‌
0 49

درمان تومورهای مغزی

یک فرآیند مهندسی جدید می‌تواند دوز بی‌خطر و مؤثری از دارو را برای درمان تومورهای مغزی فراهم کند بدون آنکه بیماران را در معرض عوارض سمی ناشی از شیمی درمانی سنتی قرار دهد.

استاد دانشگاه سینسینتی، Andrew Steckl، که با محققان دانشگاه جان هاپکینز همکاری داشت، یک درمان جدید برای گلیوبلاستوما چندشکل (multiforme)، که یک شکل تهاجمی از سرطان مغز است، ایجاد کرد.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را در زمینه تومورهای مغزی مطالعه بفرمائید:

آزمایشگاه نانوالكترونیك Steckl، یک فرآیند ساخت صنعتی به نام الکتروریسی هم‌محور (coaxial) را برای تشکیل غشاهای حاوی دارو به کار برد.

این درمان به طور مستقیم به بخشی از مغز منتقل می‌شود که در آن تومور با عمل جراحی خارج می‌شود.

Steckl گفت:

شیمی درمانی در اصل درمان کل بدن است.

این درمان باید از سد خونی مغزی عبور کند، این بدان معناست که دوز کل بدن شما باید خیلی بیشتر باشد. این می تواند خطرناک باشد و عوارض جانبی سمی داشته باشد.

الکتروریسی هم‌محور دو یا چند ماده را درون یک فیبر ظریف ترکیب می‌کند، که از هسته یک ماده محصور شده توسط غلاف دیگر تشکیل شده‌است. این فرآیند ساخت به محققان این امکان را می‌دهد تا از خواص منحصر به فرد هر ماده برای تحویل یک دوز قوی دارو به سرعت یا به مرور زمان استفاده کنند.

کارایی و آینده این روش

Steckl گفت:

فیبرهای الکتروریسی می‌توانند به سرعت یک داروی را برای درمان کوتاه مدت مانند تسکین درد یا آنتی‌بیوتیک‌ها آزاد کنند در حالی که یک داروی اضافی یا داروهایی مانند شیمی درمانی در یک دوره طولانی‌تر آزاد کنند.

ما می‌توانیم یک پروفایل پیشرفته آزادسازی دارو ایجاد کنیم.

Daewoo Han، نویسنده اصلی این تحقیق گفت:

بر خلاف درمان‌های قبلی، فیبرهای الکتروریسی دوز یکنواخت‌تری را در طول زمان آزاد می‌کند. در درمان‌های فعلی، اکثر داروها طی یک هفته آزاد می‌شوند، اما دیسک‌های ما این مقدار را تا 150 روز ارائه می‌دهند.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، گلیوبلاستوما چندشکل یک سرطان شایع و بسیار تهاجمی مغز است و بیش از نیمی از کلیه تومورهای اولیه مغز را تشکیل می‌دهد. هر ساله بیش از 240،000 نفر در سراسر جهان در اثر سرطان مغز می‌میرند.

این مطالعه نشان داد که فیبر الکتروریسی‌شده برای این مطالعه یک دیسک قرص مانند را تولید کردند که مقدار دارویی را که می‌توان به کار برد افزایش می‌دهد، آزادسازی اولیه را کاهش و پایداری آزادسازی دارو را در طول زمان افزایش می‌دهد.

شیمی درمانی با استفاده از فیبر الکتروریسی‌شده میزان بقا را در سه آزمایش حیوانی که جداگانه ایمنی، سمیت، تخریب غشاء و اثر بخشی را مورد بررسی قرار می‌داد، بهبود بخشید.

این مطالعه نتیجه گرفت که این یک تحول امیدوارکننده برای درمان فعلی گلیوبلاستوما چندشکل است.

در حالی که در این مطالعه از یک داروی منفرد استفاده شد، محققان خاطرنشان کردند که یکی از مزایای استفاده از الکتروریسی، قابلیت توزیع چندین دارو به طور مرتب در طی آزادسازی بلند مدت است.

آخرین درمان‌های سرطان برای جلوگیری از مقاومت به دارو و بهبود کارآیی به یک روش چند دارویی تکیه دارند.

Steckl گفت:

این مطالعه نوید بخش درمان انواع دیگر سرطان است.

با نگاه به آینده، ما در حال برنامه‌ریزی برای بررسی کوکتل (cocktail، ترکیبی از چند نوشیدنی) درمانی هستیم که در آن چندین دارو برای درمان ترکیبی سرطان‌های مشکل، با هم ترکیب می‌شوند و به طور همزمان یا یکی پس از دیگری از غشاهای فیبر ما منتشر می‌شوند.

منبع دانشگاه سینسینتی
مقاله Scientific Reports

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.