درمان سرطان مغز در دوران کودکی

درمان سرطان مغز
0 221

ممکن است درمان‌های جدیدی در آینده‌ای نزدیک برای DIPG یا Diffuse Intrinsic Pontine Glioma وجود داشته باشد که شکل مخربی از سرطان مغز است که کودکان خردسال را می‌کشد و در حال حاضر لاعلاج می‌باشد. حال اما دارویی شناخته شده امیدی برای درمان سرطان مغز به وجود آورده است.

آزمایش‌های اخیر در مدل‌های حیوانی این بیماری، یک داروی آزمایشی را شناسایی کرده‌اند که به طور موثر سلول‌های DIPG را نابود می‌کند و یک تیم از دانشمندان راکفلر فهمیده‌اند که این ترکیب امیدبخش چگونه عمل می‌کند.

این تحقیق نشان می‌دهد که این دارو بر روی مسیرهای کلسترول سلولی تاثیر می‌گذارد و نشان می‌دهد که این مسیرها ممکن است اهدافی مثبت برای درمان سرطان‌ مغز باشند.

هدف قرار دادن تومور برای درمان سرطان مغز

تومورهای DIPG در پل مغز، یک ساختار بسیار حساس که مغز را به نخاع متصل می‌کند، واقع شده‌اند. حذف از طریق جراحی تومورها، غیرممکن است زیرا خطر آسیب مغزی کشنده را ایجاد می‌کند.

و اگر چه اشعه می‌تواند برای کاهش موقت نشانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد ولی سرطان به طور اجتناب‌ناپذیری رشد می‌کند و نرخ بقای متوسط کم‌تر از یک سال است.

در اینجا باید بگوییم: نیاز مبرم به روش‌های جدید برای درمان کودکان مبتلا به این بیماریوجود دارد.

تیم تحقیقات نشان داد که یک ترکیب شناخته شده به نام MI-2 متوقف کننده رشد تومور در مدل موش مبتلا به DIPG است.

این دارو در حال حاضر برای درمان سرطان خون مورد استفاده قرار گرفته و کشف شده است که با برهمکنش با menin، پروتیینی که بیان ژن را تنظیم می‌کند، روی سلول‌های سرطان خون تاثیر می‌گذارد.

بنابراین هنگامی که تیم تحقیق شروع به تحقیق درباره اثر MI-2 بر روی سلول‌های DIPG برای درمان سرطان مغز کرد، ابتدا شک کردند که به روش مشابهی عمل می‌کند.

ریچارد فیلیپس، نوروانکولوژیست در مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ و همکار مهمان در آزمایشگاه Allis (یکی از محققان) که این تلاش را رهبری می‌کرد، می‌گوید:

اولین فرضیه ما این بود که این دارو با تعامل با menin، ژن را خاموش می‌کند. اما همانطور که ما کمی بیشتر تحقیق کردیم، بسیاری از چیزهایی که انتظارش را نداشتیم مشاهده کردیم.

به عنوان مثال، زمانی که محققان menin را از سلول‌های گلیوما به صورت ژنتیکی حذف کردند، این سلول‌ها همچنان به MI-2 حساس بودند که نشان می‌داد این ترکیب اثرات خود را از طریق مسیری متمایز از آنچه در سرطان خون مشاهده شده‌است، اعمال کرده‌است.

سپس دانشمندان کشف کردند که سلول‌های DIPG در معرض MI-2 در حفظ سطوح سالم کلسترول خود ناتوان‌ هستند و به سرعت از بین می‌روند؛ اما سلول‌ها را می‌توان با مقدار کلسترول اضافی نجات داد، این نشان می‌دهد که در مورد گلیوما، MI-2 از طریق تهی کردن مواد مغذی کار می‌کند.

در نهایت، محققان دریافتند که MI-2 به طور مستقیم لانسترول سنتاز، یک آنزیم دخیل در تولید کلسترول را مهار می‌کند.

محققان همچنین دریافتند که در حالی که MI-2 سلول‌های گلیوما را از بین می‌برد، دارو به سلول‌های مغزی طبیعی آسیب نمی‌رساند.

این یافته با تحقیقات دیگری همخوانی دارد که نشان می‌دهد برخی از سلول‌های سرطانی در برابر اختلالات کلسترول آسیب‌پذیر هستند.

ساخت داروهای بهتر

این مطالعه موجب افزایش تحقیقات در زمینه دخالت کلسترول به عنوان روش جدید برای درمان سرطان می‌شود. فیلیپس و همکارانش به جلو حرکت می‌کنند و امیدوارند که ترکیباتی را ایجاد کنند که برای هدف گیری سرطان مغز بهینه شده باشد.

آن‌ها به عنوان نقطه شروع، تعدادی از ترکیبات کاهنده کلسترول را مطالعه می‌کنند که در حال حاضر در بازار موجود هستند.

فیلیپس می‌گوید:

برخی از داروهای موجود که ابتدا برای افرادی که دارای کلسترول بالا بودند، ساخته شده بود تا لانسترول سنتاز را هدف قرار دهد اما هرگز به عنوان داروهای سرطانی مورد استفاده قرار نگرفتند.

یکی از آن‌ها حتی قوی‌تر از MI-2 است، بنابراین ما اکنون با تیمی از زیست شیمی‌دانان همکاری می‌کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم این دارو را اصلاح کنیم تا به مغز برسد.

به طور گسترده تر، این تحقیق اهمیت دانستن اینکه دارو چگونه کار می‌کند نه اینکه فقط کار می‌کند را روشن می‌کند. در این مورد، کشف این که MI-2 بر روی لانسترول سنتاز اثر می‌گذارد،

نشان می‌دهد که تومورهای DIPG نسبت به تداخل کلسترول حساس هستند، یافته‌ای که راه‌هایی برای تولید ترکیبات حتی مؤثرتر را باز می‌کند.

منبع دانشگاه راکفلر
مقاله PNAS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.