سرطان پانکراس توسط داروهای ترکیبی جدید درمان می‌شود

داروی درمان سرطان پانکراس
0 5

شناسایی مهارکننده‌های دارویی برای درمان سرطان پانکراس

محققان مرکز جامع سرطان UCLA’s Jonsson یک استراتژی درمانی جدید و ممکن را با استفاده از دو نوع مهارکننده دارویی برای سرطان پانکراس به عنوان درمان یکی از کشنده ترین سرطان‌های جهان شناسایی کرده اند.
این روش ترکیبی از یک دارو استفاده می‌کند که فرآیند شناخته شده تحت عنوان فرآیند لیزوزوم را مهار می‌کند که به سلول‌های سرطانی اجازه بازیافت موادغذایی ضروری برای زنده ماندن را می‌دهد. همچنین از یک یک داروی دیگر که مسیری که برای ترمیم DNA استفاده می شود را مسدود می کند نیز استفاده می‌کند.
محققان به این رویکرد پس از آزمایش آن بر روی سلول‌های سرطانی پانکراس و موش‌ها در آزمایشگاه، امیدوار شدند.

سرطان پانکراس سرطانی مقاوم به درمان

سرطان پانکراس که سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده شناخته شده است، بسیار در برابر درمان مقاوم است.
فقدان درمان‌های موثر نیز نشان می‌دهد که درکی کافی از پیچیدگی بیولوژیکی بیماری سرطان پانکراس وجود ندارد. همچنین مکانیسمی برای توضیح اینکه چرا این نوع سرطان اغلب به درمان‌هایی که در درمان انواع دیگر سرطان‌ها عمل می‌کنند، مقاومت می‌کند.

درمان سرطان پانکراس با مهار مسیر وابسته به لیزوزوم

با توجه به این محدودیت‌ها، محققان برای درک بهتر مسیرهای عملکرد سلول‌های سرطانی تلاش کرده اند. این درک بهتر به شناسایی اهداف بالقوه جدید برای درمان سرطان پانکراس کمک می‌کند.

سلول‌های سرطانی پانکراس مبتنی بر مسیرهای وابسته به لیزوزوم هستند که یک جز ضروری در اتوفاژی است. در لیزوزوم سلول‌های سرطانی تجزیه شده و برخی از اجزای خود را برای سوخت، بازیافت می کنند.

شناخت مکانیزم پایه و اثز مهار این مسیر می‌تواند منجر به استراتژی های جدید درمان برای سرطان پانکراس شود. محققان دو مجموعه داده را مطالعه کرده اند تا سعی کنند مکانیزم مسیرهای وابسته به لیزوزوم را درک کنند.

مطالعه مجموعه اول داده‌ها

این تیم ابتدا کلروکوئین را دریافت کرد که یک دارو قابل استفاده برای درمان مالاریا است.
ترکیب آن با بیش از 500 مهار کننده مختلف برای نمایش هر گونه تعامل ناشناخته است که می‌تواند یک اثر “هم افزایی” را نشان دهد.

هم افزایی زمانی که اثرات دو دارو با هم ترکیب شده است، اتفاق می‌افتد. هنگامی که دو دارو باهم ترکیب می‌شوند، پاسخ قوی تری در برابر سرطان پانکراس نسبت به استفاده یکی از آنها به تنهایی ایجاد می‌کنند. با استفاده از این اطلاعات، تیم تحقیقاتی یک مهار کننده مکمل یا مهار کننده مسیر پاسخ استرس رونویسی را پیدا کرد.

اندازه گیری متابولیت‌های تمور پانکراس در مجموعه دوم داده ها

در مجموعه دوم داده، محققان متابولیت‌ها را در سلول‌های تومور سرطان پانکراس اندازه گیری کردند که تنها با کلروکوئین درمان شده بودند.
آنها کشف کردند که دارو باعث کاهش آسپارتات، یک اسید آمینه مهم برای تولید نوکلئوتید، می‌شود.

این مطالعه شواهدی را نشان می‌دهد که استفاده از کلروکین در ترکیب با مهار کننده مسیر پاسخ استرس رونویسی می‌تواند یک درمان جدید برای کاهش رشد تومور در بیماران مبتلا به سرطان پانکراس باشد و به بهبود افراد مبتلا به این بیماری کمک می‌کند.

یافته ها همچنین بر اهمیت یادگیری نحوه عملکرد داروهای موجود  و بررسی آنها برای  استفاده بالقوه از آنها در درمان بیماری های دیگر، تأکید دارند

منبع:
yon.ir/sZjOe

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.