سرطان پروستات نورواندوکرین سرطانی مقاوم به درمان است

سرطان پروستات نورواندوکرین
0 1,983

توسعه درمان ضدآندروژن موثر برای سرطان پروستات پیشرفت علمی بزرگی است. با این حال، برخی از مردان که این درمان‌های هدفمند را دریافت می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که به یک نوع سرطان پروستات مقاوم به درمان به نام سرطان پروستات نورواندوکرین (NEPC) دچار شوند.

هیچ درمان موثری برای سرطان پروستات نورواندوکرین وجود ندارد.

درمان سرطان پروستات باعث ایجاد تومورهای تهاجمی می‌شود

درحال حاضر محققان SBP تشخیص دادند که چگونه سرطان پروستات پس از درمان با درمان ضد آندروژن به سرطان پروستات نورواندوکرین تهاجمی تبدیل می‌شود.

یافته های آنها که شامل چرخش متابولیکی و تغییرات اپی ژنتیکی است که این سوئیچ را تحریک می‌کند، نشان می‌دهد که یک داروی تاییدشده توسط FAD پتانسیل درمان سرطان پروستات نورواندوکرین را دارد.

این تحقیق همچنین راه‌های درمان جدیدی را کشف می‌کند که می‌تواند مانع از این تحول شود. این مطاعه در Cancer Cell منتشر شده است.

دکتر دارن سیگال، متخصص سرطان و یکی از محققان این مطالعه، می‌گوید:

مقاومت درمانی به دست آمده، یک نگرانی عمده برای هر آنکولوژیست است. درنهایت در طی زمان کافی، بیماران سرطانی که درمان هدفمند دریافت می‌کنند، می‌توانند به درمان مقاوم شوند.
این مطالعه پیشرفت مهمی است که به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که چرا درمان‌های هدفمند برای سرطان پروستات ممکن است باعث توسعه یک تومور تهاجمی تر شوند.

این بینش می‌تواند منجر به درمان‌های بهتر شود که به پدران، پسران و پدربزرگ‌های سراسر جهان که با سرطان پروستات مبارزه می‌کنند، کمک می‌کند.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان پروستات، دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان آمریکایی است.
سرطان در پاسخ به هورمون‌هایی به نام آندروژن‌ها رشد می کند.

درمان‌های هدفمند که این هورمون‌ها را متوقف می‌کند، به بقای بسیاری از بیماران کمک می‌کند. با این حال تقریبا تمام مردان در نهایت مقاومت در برابر این درمان‌ها را توسعه می‌دهند.

در سال 2019، انتظار می رود که بیش از 30،000 مرد در ایالات متحده از سرطان پروستات بمیرند.

مقاومت به داروهای ضد سرطان

دکتر  Maria Diaz-Meco، نویسنده ارشد مقاله، می‌گوید:

همانند باکتری‌هایی که مقاومت به آنتی بیوتیک ها را به دست می آورند، تومورها می‌توانند با استفاده از بازسازی و تغییر وضعیت محیط زیست خود و ایجاد استراتژی‌هایی برای جلوگیری از درمان‌های هدفمند، به داروهای ضدسرطان مقاوم شوند.

همانطور که درمان هدفمند قوی تر می‌شود، با قرار دادن استرس بیشتر در تومورها ما انتظار داریم که مقاومت دارویی افزایش یابد.

مطالعه ما نشان می‌دهد که سرطان پروستات مقاوم به درمان، یک ژن سرکوبگر تومور به نام پروتئین کینازC لامبدا- یوتا تحت کنترل است.

پس از آن، آسیب پذیری های متابولیک و اپی ژنتیکی را شناسایی کردیم که راه های ممکن برای جلوگیری از مقاومت در برابر درمان است.

در این پژوهش، دانشمندان نمونه‌های بافتی را از مردان مبتلا به متاستاز سرطان پروستات نورواندوکرین و یک مدل موش جدید مبتلا به سرطان پروستات نورواندوکرین که توسط محققان برای شناسایی سوئیچ مولکولی ایجاد شده است، سلول‌های سرطانی پروستات را بررسی کردند.

تاثیر متابولیت سرین بر سرطان پروستات نورواندوکرین

از آنجا که سرین یک اسیدآمینه غیر ضروری است، درمان‌هایی که با هدف جلوگیری از تولید سرین انجام می‌شود، ممکن است تدبیر شود.

این درمان می‌تواند بر تومور با حداقل تاثیر یا بدون اثر بر روی سلول‌های طبیعی، تاثیر گذارد. درنتیجه سمیت بالقوه کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، محققان کشف کردند که سلول‌های سرطانی از یک راه ارتباطی به نام mTORC1 / ATF4 برای سرعت بخشیدن در سنتز سرین استفاده می‌کنند که اجازه می‌دهد تومور سریع‌تر رشد کند و به صورت اپی‌ژنتیکی به سرطان پروستات نورواندوکرین تبدیل شود.

یک پروتئین که موقعیت لیزوزوم را تنظیم می‌کند، دستگا‌ه‌ تخریب سلول‌ها بوده و همچنین در تحریک تومور دخیلند.

این ویژگی‌های تومور نشان‌دهنده رویکرد جدیدی است که می‌تواند از تبدیل شدن سرطان پروستات به سرطان پروستات نورواندوکرین جلوگیری کند.

راه چاره‌ای به نام آنزیم فسفوگلیسرات دهیدروژناز

دکتر Jorge Mosca می‌گوید:

سرطان پروستات نورواندوکرین یک سرطان جدید است. تومور حتی گیرنده ای را که توسط درمان‌های فعلی مورد هدف قرار می گیرد، از دست می دهد، به همین دلیل است که درمان آن بسیار دشوار است.

شناسایی سوئیچی که باعث تبدیل سرطان پروستات به سرطان پروستات نورواندوکرین می شود، اولین گام مهم در جهت توسعه درمان‌هایی است که مانع از مقاومت درمانی در مردان مبتلا به سرطان پروستات قبل از شروع درمان می‌شود.

دانشمندان همچنین الگوهای اپی ژنتیک برچسب مولکولی که باعث تغییر DNA ما می‌شود، شناسایی کردند. این شناسایی با بیان آنزیم فسفوگلیسرات دهیدروژناز (PHGDH) که می‌تواند یک هدف درمان برای سرطان تهاجمی مذکور باشد، مرتبط است.

محققان قصد دارند در تلاش کنند تا دارویی را کشف کنند که آنزیم فسفوگلیسرات دهیروژناز را متوقف کند. یافته ها همچنین نشان دادند یک داروی تایید شده توسط FDA که مانع تغییرات اپی‌ژنتیکی می‌شود، می‌تواند امیدی برای درمان این نوع سرطان پروستات تهاجمی باشد.

دکتر  Diaz-Meco می‌گوید:

خوشبختانه، سرطان پروستات یک نوع سرطان است که به خوبی شناخته شده است، که به ما کمک می‌کند تا مکانیزم‌های دخیل در مقاومت درمانی را بهتر درک کنیم. ما امیدواریم با تحقیقات بیشتر دیگر مردی با سرطان پروستات نمیرد.

منبع Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute
مقاله Cancer Cell

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.