درمان ضایعه‌های پوستی و زخم‌ها با تجهیزات پزشکی ایرانی

درمان عارضه‌های پوستی
0 44

کرایوتراپی برای درمان ضایعه‌های پوستی

کرایوتراپی یا کرایودرمانی یکی از روش‌های پیشرفته است که در درمان ضایعه‌های پوستی و زخم‌ها استفاده می‌شود.

در این روش از گازهایی چون ازت مایع یا نیتروژن مایع استفاده می‌شود که با سردکردن ناگهانی سلول‌های ضایعه، سبب ازبین رفتن آنها می‌شود.

دستگاه کرایو سبب ازبین رفتن زخم‌ها، زگیل‌ها و ضایعه‌های پوستی به‌روش فریزکردن می‌شود.

دستگاه کرایوبرقی برای نخستین بار توسط شرکت دانش‌بنیان نیماطب دانش طراحی و ساخته‌شده که دارای گواهی ثبت اختراع است و برای درمان زخم‌ها به‌وسیله سرما مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در این شرکت دانش‌بنیان، جمعی از متخصصان دانش‌آموخته دانشگاهی که در حوزه‌هایی چون روان‌شناسی بالینی، شیمی و مهندسی پزشکی فعالیت می‌کنند، همکاری می‌کنند.

شما همچنین می‌توانید مقاله “درمان ضایعه‌های پوستی با برازمبل” را نیز مطالعه بفرمایید.

در مدل پیشین این دستگاه، از کپسول استفاده می‌شد و در یک سیستم باز، گازهای موردنیاز به‌هدر می‌رفت اما اکنون با ساخت بومی دستگاه کرایوبرقی این مشکل حل شده‌است.

این دستگاه منبع حاوی گازهای سردکننده دارد که سرمای شدیدی را روی ضایعه پوستی متمرکز کرده و سبب انجماد بافت می‌شود و پس از گذشت زمان این ضایعه از بدن جدا می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه کرایوبرقی

روش استفاده از این دستگاه برای درمان ضایعه‌های پوستی بر مبنای تخریب سلول‌های هدف با سردکردن ناگهانی آنها است که گاز در یک سیستم بسته به ضایعه می‌رسد و به‌هدر نمی‌رود ولی در روش‌های معمولی، گازها به محل موردنظر اسپری می‌شود که گاز را هدر می‌دهد.

کارآمدی این دستگاه در مراکز درمانی و مطب‌ها به اثبات رسیده‌است و پاسخ‌های درمانی دریافت‌شده از بیماران، نشان‌دهنده کارآمدی و اثرمندی آن در مقایسه با نمونه‌های مشابه است.

فهیمه خوارزمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت:

دستگاه کرایوبرقی ساخت ایران که با قیمتی حدود 16 میلیون تومان و چند برابر پایین‌تر از وارداتی‌ها به‌فروش می‌رسد، کیفیتی هم‌پای نمونه‌های مشابه خارجی دارد و از هدررفت گازهای مورداستفاده نیز جلوگیری می‌کند.

این دستگاه با بهره‌گیری از منبع ذخیره انرژی داخلی از مشکلات قطع‌شدن برق هنگام جراحی جلوگیری می‌کند زیرا نور موردنیاز جراحی‌های آندوسکوپی را تامین می‌کند و همچنین کمترین میزان حرارت را به بدن بیمار منتقل می‌کند.

منبع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.