درمان فشار خون بالا باعث کاهش زوال شناختی می‌شود

درمان فشار خون بالا و زوال شناختی
0 40

کاهش سرعت زوال شناختی

به گفته محققان دانشکده سلامت عمومی Mailman دانشگاه کلمبیا، فشار خون بالا موجب تسریع زوال شناختی در میان بزرگسالان و میان‌سالان می‌شود، اما درمان فشار خون بالا ممکن است این روند را کند کند.

L.H. Lumey، استاد اپیدمیولوژی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت:

این یافته‌ها حائز اهمیت است زیرا فشار خون بالا و زوال شناختی دو مورد از شایع ترین وضعیت‌های مرتبط با پیری هستند.

مطابق دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا در مورد فشار خون بالا در سال 2017، فشار خون بالا، تقریباً 80 میلیون بزرگسال آمریکایی و یک میلیارد نفر در سطح جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علاوه بر این، رابطه بین سلامت مغز و فشار خون بسیار مورد توجه است زیرا محققان بررسی می‌کنند که چگونه فشار خون بالا بر رگ‌های خونی مغز تأثیر می‌گذارد، که به نوبه خود ممکن است بر حافظه، تکلم و مهارت‌های تفکر تأثیر بگذارد.

تحقیقات و نتایج

در این مطالعه مشاهده‌ای، محققان داده‌های جمع آوری شده حدود 11000 بزرگسال از CHARLS (یا China Health and Retirement Longitudinal Study) بین سال‌های 2011-2015 را مورد بررسی قرار دادند، تا ارزیابی کنند که چگونه فشار خون بالا و درمان آن می‌تواند بر زوال شناختی تأثیر بگذارد.

فشار خون بالا به معنی داشتن فشار خون سیستولی 140 میلی‌متر جیوه و یا بالاتر و فشار خون دیاستولی 90 میلی‌متر جیوه و یا بالاتر و استفاده از داروی ضدفشار خون، است.

طبق دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا، فشار خون بالاتر از 130 روی 80 میلی‌متر جیوه، به عنوان فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شود.

برای انجام این مطالعه در چین، محققان با شرکت‌کنندگان در مورد میزان فشار خون بالای‌شان، سطح تحصیلات‌شان مصاحبه کردند و به این نکنه توجه کردند که آیا آنها در یک محیط روستایی زندگی می‌کنند یا شهری.

همچنین از آن‌ها خواسته شد تا آزمون‌های شناختی را انجام دهند، از جمله به یاد آوردن سریع کلمات به عنوان بخشی از آزمون حافظه.

بعضی از نتایج قابل‌ملاحظه این مطالعه:

  • نمرات شناخت کلی در طول مطالعه چهار ساله کاهش یافت؛
  • شرکت‌کنندگان در سنین 55 سال و بالاتر که فشار خون بالا داشتند، سریع‌تر دچار زوال شناختی می‌شدند در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که تحت درمان برای فشار خون بالا قرار داشتند و کسانی که فشار خون بالا نداشتند؛
  • میزان زوال شناختی بین افرادی که تحت درمان برای فشار خون بالا بودند و کسانی که فشار خون بالا نداشتند، مشابه بود.

این مطالعه ارزیابی نکرده‌است که چرا یا چگونه درمان فشار خون بالا منجر به کم‌شدن سرعت زوال شناختی می‌شود یا اینکه برخی از درمان‌ها مؤثرتر از سایرین بوده‌اند یا خیر.

Shumin Rui، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت:

ما فکر می‌کنیم که تلاش‌ها باید برای توسعه غربالگری فشار خون بالا به ویژه برای جمعیت‌های در معرض خطر افزایش یابد، زیرا بسیاری از مردم از این که فشار خون بالا دارند و باید تحت درمان باشند آگاهی ندارند.

این مطالعه بر روی افراد میان‌سال و مسن در چین متمرکز شده‌بود، اما ما معتقدیم که نتایج ما می‌تواند در مورد مکان‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد.

ما باید درک کنیم که چگونه درمان‌های فشار خون بالا می‌تواند جلوی زوال شناختی را بگیرد و ببینیم که فشار خون بالا و زوال شناختی چگونه با هم اتفاق می‌افتند.

منبع انجمن قلب آمریکا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.