درمان آسیب‌های ناشی از رادیوتراپی تومور مغزی به کمک لیتیوم

درمان آسیب‌های ناشی از رادیوتراپی تومور مغزی به کمک لیتیوم
0 52

درمان مشکلات ناشی از رادیوتراپی

کودکان مبتلا به تومور مغزی که رادیوتراپی شده‌اند، ممکن است در زندگی خود دچار مشکلات شناختی شوند. اکنون محققان موسسه Karolinska در مطالعه خود در مورد موش‌ها نشان داده‌اند که لیتیوم دارویی می‌تواند به جبران آسیب‌های ناشی از مدت‌ها پس از وقوع آن کمک کند.

نتیجه این مطالعه در Molecular Psychiatry منتشر شده‌است.

شما می‌توانید مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

امروزه از هر 5 کودک مبتلا به تومور مغزی 4 نفر زنده می‌مانند. در جمعیت بزرگسالان سوئد یک نفر از هر 600 نفر برای سرطان کودکی تحت درمان قرار گرفته‌اند که حدود یک سوم آنها تومور مغزی بوده‌است. بسیاری از آنها با آسیب‌های ناشی از رادیوتراپی زندگی می‌کنند که می‌تواند باعث نقص حافظه و یادگیری شود.

اکنون محققان موسسه Karolinska نشان داده‌اند که اگر بیماران پس از رادیوتراپی مغز لیتیوم درمانی را دریافت کنند، ظرفیت حافظه و توانایی یادگیری موش‌ها بهبود می‌یاید. محققان افزایش شکل گیری نورون‌های جدید در دوره‌ای که لیتیوم دریافت کرده‌اند در یک منطقه که برای حافظه مهم است، هیپوکامپ، را مشاهده کردند، اما بلوغ کامل آنها در سلول‌های عصبی تنها پس از قطع درمان لیتیم رخ داد.

دکتر Giulia Zanni، نویسنده اصلی مطالعه، می‌گوید:

نتیجه می‌گیریم که لیتیوم می‌تواند به بهبود آسیب‌های ناشی از رادیوتراپی حتی مدت زیادی پس از ایجاد آن کمک کند.

نفش لیتیوم

این تیم تحقیقاتی قبلا نشان داده‌است که لیتیوم در صورت تماس با رادیوتراپی از آسیب مغزی محافظت می‌کند زیرا می‌تواند از آپوپتوز (مرگ سلولی) جلوگیری کند. آنها اکنون می‌خواهند کارآزمایی‌های بالینی را با این امید آغاز کنند که بتوانند اولین داروی درمانی برای آسیب‌های ناشی از رادیوتراپی مغز را تولید کنند.

دکتر Klas Blomgren, محقق موسسه Karolinska، می‌گوید:

در چند سال گذشته آنكولوژی كودكان در نجات زندگی بهتر شده‌است، اما این كار را با هزینه بالایی انجام می‌گیرد.

تقریبا همه کودکانی که تحت درمان با اشعه برای تومور مغزی قرار گرفته‌اند، مشکلات شناختی کم و بیش جدی ایجاد می‌‎کنند. این می‌تواند باعث مشکل در یادگیری یا معاشرت و حتی نگه داشتن شغل در زندگی شود.

لیتیم دارویی است که قبلا به بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی داده می‌شد، اما دانشمندان هنوز در مورد چگونگی عملکرد آن مطمئن نیستند. با این حال، برخی از قطعات جدید از پازل با این مطالعه جای خود را یافته‌اند.

محققان دریافتند که لیتیوم بر Tppp اثر می‌گذارد، پروتئینی که برای اسکلت سلولی و GAD65 مهم است و بر سیستم گابا اثر می‌گذارد.

دکتر Ola Hermanson، محقق گروه علوم اعصاب در موسسه Karolinska، می‌گوید:

ما تازه شروع به درک اثرات لیتیوم برای توانایی مغز در ترمیم خود کرده‌ایم. در این مطالعه مشاهده کردیم که فقط سلول‌های پرتو داده‌شده تحت تأثیر لیتیوم قرار می‌گیرند. سلول‌های سالم نسبتا دست نخورده باقی‌مانده‌ بودند. این نتایج جالب و امیدوارکننده‌ است.

منبع موسسه Karolinska
مقاله nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.