ترکیب جدید سلول بنیادی می‌تواند نارسایی قلبی را درمان کند

نارسایی قلبی
0 291

سلول‌های بنیادی در خدمت درمان نارسایی قلب

طبق تحقیقات جدیدی که توسط بنیاد قلب انگلیس ارائه شده و در مجله Nature Biotechnology منتشر شده‌است، ترکیبی از سلول‌های قلبی مشتق شده از سلول‌های بنیادی انسان می‌تواند پاسخگوی درمان به شدت مورد نیاز برای نارسایی قلبی باشد.

شما همچنین می‌توانید برای اطلاع بیشتر از پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه قلب، مقالات زیر را مطالعه بفرمائید:

محققان دریافتند که با پیوند زدن یک ناحیه از بافت آسیب‌دیده با ترکیبی از سلول‌های ماهیچه‌ای قلب و سلول‌های حامی گرفته‌شده از لایه بیرونی دیواره قلب، ممکن است قادر به کمک به اندام‌ها برای بازیابی آسیب ناشی از حمله قلبی باشند.

دانشمندان چندین سال تلاش کرده‌اند تا از سلول‌های بنیادی برای ترمیم آسیب قلب استفاده کنند. تلاش‌ها تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است، عمدتاً به این دلیل که اکثر این سلول‌ها در عرض چند روز می‌میرند.

اکنون دکتر Sanjay Sinha و گروهش در دانشگاه کمبریج با هم‌کاری محققان در دانشگاه واشنگتن از سلول‌های اپی‌کاردیال (epicardial) حامی ایجاد شد از سلول‌های بنیادی انسان، برای کمک به پیوند طولانی مدت سلول‌های قلبی استفاده کرده‌اند.

نتیجه آزمایشات

محققان برای آزمایش ترکیب سلولی از بافت قلب سه بعدی انسان که در آزمایشگاه، از سلول‌های بنیادی انسانی رشد کرده بود، استفاده کردند و دریافتند که سلول‌های اپی‌کاردیال حامی به سلول‌های عضلانی قلب کمک می‌کنند تا رشد کنند و بالغ شوند.

این ترکیب همچنین توانایی سلول‌های عضله قلب را در انقباض و استراحت بهبود بخشیدند.

بزرگنمایی سلول‌های بنیادی مشتق شده از سلول‌های عضله قلبی (cardiomyocyteها) که برای پروتئین‌های انقباضی (قرمز، زرد و سبز) و DNA (آبی) رنگ‌آمیزی شده است.
بزرگنمایی سلول‌های بنیادی مشتق شده از سلول‌های عضله قلبی (cardiomyocyteها) که برای پروتئین‌های انقباضی (قرمز، زرد و سبز) و DNA (آبی) رنگ‌آمیزی شده است.

در موش‌هایی با قلب آسیب‌دیده، این ترکیب همچنین به سلول‌های پیوند زده‌شده اجازه زنده ماندن و ترمیم ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی از دست‌رفته قلب را داد.

محققان اکنون امیدوارند تا درک کنند که چگونه سلول‌های اپی‌کاردیال حامی به احیای قلب کمک می‌کنند. درک این جزییات مهم، آن‌ها را به آزمایش درمان‌های احیای قلبی در کارآزمایی‌های بالینی نزدیک‌تر می‌کند.

در هنگام سكته قلبی، بخشی از قلب که اکسیژن به آن نمی‌رسد دچار مرگ سلول‌های عضلانی می‌شود. این از دست دادن دائمی عضله قلب و همچنین جای زخم‌های باقی‌مانده، باعث کاهش توانایی قلب در پمپاژ خون در سرتاسر بدن می‌شود.

افرادی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، نمی‌توانند قلب آسیب‌دیده خود را احیا کنند و تنها درمان پیوند قلب است.

در نهایت محققان امیدوارند که با تحت کنترل درآوردن قدرت احیای سلول‌های بنیادی، یک روز قادر به التیام قلب انسان با استفاده از سلول‌های خود بیمار باشند.

دکتر Johannes Bargehr، اولین نویسنده این مطالعه در دانشگاه کمبریج گفت:

تحقیقات ما پتانسیل عظیم سلول‌های بنیادی را در تبدیل شدن به اولین درمان برای نارسایی قلبی نشان می‌دهد. اگرچه ما هنوز راهی زیادی برای رفتن داریم، ما معتقدیم که یک گام بزرگ رو به جلو برداشتیم و این فوق‌العاده هیجان‌انگیز است.

منبع دانشگاه واشنگتن
مقاله Nature Biotechnology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.