دستگاه حرارتی الکتروکوتر و کاهش خطر جراحی

دستگاه الکتروکوتر
0 3

ویژگی‌ها و سازوکار دستگاه الکتروکوتر

با تلاش محققان داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستگاهی طراحی شد که روند جراحی را برای بیماران آسان‌تر می‌کند. دستگاه تولید شده، دستگاه الکتروکوتر نام دارد. دستگاهی که با قرارگیری بر روی بافت‌های زنده بیماران، درجات متفاوتی از تخریب را شامل می‌شود.

این دستگاه برای جراحی‌های پوست، چشم، گوش، حلق و بینی و ارولوژی تولید شد. تولید این دستگاه خطر جراحی را برای بیماران به حداقل می‌رساند.

فهیمه خوارزمی، متخصص و مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیما طب دانش گفت:

هر دستگاه الکتروکوتر می‌تواند حرارت را در یک دمای واحد یا محدوده‌ای دما بین 100 تا 1200 درجه سلسیوس به بیمار منتقل کند.

الکتروکوتر روندی است که طی آن، جریان مستقیم یا متناوب از طریق الکتروکوتر از سیم فلزی مقاوم عبور می‌کند و حرارت تولید می‌شود. الکترود گرم شده روی بافت‌های زنده بیماران قرار می‌گیرد تا درجات متفاوتی از تخریب بافت انجام شود.

دستگاه تولید شده برای بیمارانی که از دستگاه‌های الکتریکی همچون ضربان ساز قلب و محرک مغزی، در روند درمان بیماران استفاده می‌شود خطر کمتری دارد. چرا که در الکتروکوتر جریان از طریق بیمار عبور نمی‌کند.

ملاحظاتی که باید در روند درمان با استفاده از این دستگاه صورت گیرد

فهیمه خوارزمی گفت:

پزشکان باید ویژگی‌های هیستولوژیک بافتی که باید تحت درمان قرار بگیرد را زیر نظر بگیرند. همچنین لازم است حیطه و عمق تخریب و عوارض احتمالی دیگر را که ممکن است در جریان درمان با آن روبرو شوند را مدنظر قرار دهند.

الکتروکوتر، یک تولیدکننده امواج الکترومغناطیسی با توان بالا است که در صورت استفاده نادرست، تهدیدی برای سلامت کاربران و بیماران است.

این فعال حوزه فناوری بیان کرد:

احتمال سوختگی در هنگام استفاده از دستگاه وجود دارد. به دلیل خاصیت دستگاه الکتروکوتر، ترکیبات قبل اشتعال در کنار محیطی که دستگاه قرار می‌گیرد نباید باشد. در طول انجام فرآیند نیز اگر بیمار از ژنراتور اکسیژن قابل حمل استفاده می‌کند باید قطع شود.

منبع:

معاونت علمی و فناوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.